yara.gen.tr https://www.yara.gen.tr Yara, Yaraların Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yara.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Sat, 21 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Yara Dondurma https://www.yara.gen.tr/yara-dondurma.html Mon, 15 Oct 2018 16:04:58 +0000 Yara dondurma: bir diğer adı kriyoterapidir. Anormal dokuları dondurarak tedavi etmektir. Kolay ve ağrısız bir tedavidir. Korkulacak bir şey yoktur. Klinik bir ortamda tedavi gerçekleşir. Hasta muayene pozisyonunda yatarken tedavi uy Yara dondurma: bir diğer adı kriyoterapidir. Anormal dokuları dondurarak tedavi etmektir. Kolay ve ağrısız bir tedavidir. Korkulacak bir şey yoktur. Klinik bir ortamda tedavi gerçekleşir. Hasta muayene pozisyonunda yatarken tedavi uygulanır. Kolaylıkla bir uzman tarafından tedavi uygulanır. Yara dondurma 4 dakika kadar sürer. Bu işlem tekrarlanacağı için ortalama 15 dakika dondurma işlemi sürer. Kısa ve ağrısız bir işlem olduğu için uyuşturmaya gerek görülmez. Yara dondurma genellikle rahim ağzındaki değişikliklerde kullanılır. Yara dondurmadan önce PAP smear işlemi yapılmış olmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra tedaviye karar verilir.  Donan kısım -20 dereceye kadar düşebilir. Fakat bu hücre ölümü için yeterli bir düşme değildir. İki kez yara dondurma işlemi yapıldığında hücreler daha çabuk ölür. 

Yara dondurmanın avantajları

Yara dondurmanın bazı avantajları vardır. Bunlar, anestezi gerektirmez, ucuzdur, ciddi oranda yaralanma riski çok azdır, hızlıdır, uygulanması kolaydır, yara dondurma işlemi sonrası normal yaşama hemen dönülebilir, üreme olmaz, kanama riski çok azdır. 

Yara dondurmanın dez avantajları

Yara dondurmanın dezavantajıda vardır. Bunlar, Yara dondurma işlemi sonrasında rahim ağzı kapanabilir, yara dondurma işlemi esnasında adet sancısı gibi sancılar oluşabilir, işlem sonrasında 1 hafta ya da 2 hafta kadar bir akıntı olabilir, tedavi sonuç vermeyebilir. Yara dondurma işlemi sırasında rahim ağzında ağrı siniri bulunmadığı için ağrı oluşmaz, pek bir şey hissedilmez. Adet sancısı gibi ağrı oluştuğunda 2 dakika içerisinde yok olur. Yara dondurma işlemi öncesi ve sonrası ağrı kesici iyi gelebilir. Çok nadir bir şekilde bayılma ya da tansiyon düşmesi sorunu yaşanabilir. Akıntı olmasının sebebi ise ölü hücrelerin ölmesidir. Bu nedenle kokulu bir akıntı olur. Yara dondurma işlemi sonrasında hücreler 3 ay kadar sürede kendilerini yenilerler ve bu 2 ay sonunda tekrar PAP smear yapılması gerekir. 3 ay öncesinde yapılması bir şey fark etmez, çünkü hücre yenilendiğinden dolayı bir sonuç alınmaz.
]]>
Bebeklerde Ağız Yarası https://www.yara.gen.tr/bebeklerde-agiz-yarasi.html Tue, 16 Oct 2018 03:06:51 +0000 Bebeklerde Ağız Yarası, normal doğan bebeklerde daha fazla görülür. Sebebi ise doğum sırasında bebeğin sindirim ve solunum yoluna yerleşen mantarlardır. Bu mantarlar bebeğin yanaklarından, dudaklarından, dilinde, damağında ve Bebeklerde Ağız Yarası, normal doğan bebeklerde daha fazla görülür. Sebebi ise doğum sırasında bebeğin sindirim ve solunum yoluna yerleşen mantarlardır. Bu mantarlar bebeğin yanaklarından, dudaklarından, dilinde, damağında ve ağız içinin tamamında yaralara neden olabilir. Bebeklerde ağız yarası Aft dediğimiz pamukçuk ile karıştırılmaktarır.  Bu ayırımın yapilabilmesi için muhakkak doktora gidilmeli dir.  Ayrıca bebeklerde Aft yani pamukçuk da olabilir. Anneler bebeklerini mümkün olduğunca emzirmelidir. Bebekler ağızları yara içindeyken ememezler ve ağlarlar çünkü canları yanmaktadır.  Bebek yaralardan dolayı aç olmasına rağmen emek istemez. Bebekler ağız yarasın dan dolayı sürekli huzursuzdur ve  ağlar. Bebeğinizin emmesinden sonra göğsünüzde ağrı kızarıklık ve uyuşma oluyorsa bebeğin ağzındaki mantar sizin göğüs ucunuza bulaşmış demektir. Hemen doktora müracaat edin ve ilaç kullanımına başlayın. Anneler göğüs temizliğine dikkat etmelidir. 

Bebeklerde Ağız Yarası Belirtileri;  

Yüksek ateş, sürekli ağlama, bebeğin sürekli huzursuz olması ve halsizlik ağız yaralarının en önemli belirtileri dir.  

Bebeklerde Aft nedenleri; 
 • Dengesiz beslenme, 
 • Allerji, 
 • Ağıziçi dokusunda zedelenme, 
 • Stres,
Bebeğinizin emme sırasında ağrısı olur ve bebek ağlayarak geri çekilir. Fakat bebeğiniz aç olduğu için tekrar emmek isteyecektir. Bebeğinizi sürekli her istediğinde emzirelim. Annelerin en çok dikkat etmesi gereken kural göğüslerin temizliğidir. Her emzirme den önce ve sonra göğüleri temizlemek gerekir. Bebeğinizin şikayetleri geçmiyor veya tekrar ediyorsa muhakkak bir doktora gidin. Bebeğinizin ağrısı ve ateşi için parol şurup, minoset şurup, dolven şurup, calpol şurup kullanabilirsiniz. Ayrıca mantar önleyici karbomit peroksit isimli ilacı önce bebeğin ağzını temizleyip kurulduktan sonra uygulayabilirsiniz. İlacı uyguladıktan otuz dakika sonra bebeğinizi emzirebilirsiniz. 
Bebeğinizin odasını, yatağını, yastığını, kundağını, battaniye veya pikesini muhakkak havalandırın ve temiz tutun. 

Bebeklerde Ağız Yarası
Aft tedavisinde;  Bir çay kaşığı tuz ve karbonatı yüz yirmi gram şu ile karıştırın ve silin. Siyah çay poşetini nemlendirin ve Aftların üzerine koyun. Yoğurdu bebeğinizi bol bol yedirin. Sirkeli suda ile emzik, biberon ve oyuncaklarını bekletelim. 

Bebeklerde Aft ile karıştırılan ağız içi yaralardan vardır. Bu yaralar ağız içi zarında su dolu kesecikler halindedir. Bu su dolu kesecikler Aft' tan daha tehlikelidir. Bu su kesecikleri patlar patladığı zaman da kirli beyaz yaralar halinde kendini gösterir. Su keseciklerinin patlaması ile ağızda çok kötü bir koku olur. Su keseciklerinden sızan sıvı dudak çevresinde uçuklamaya benzeyen yaralar oluşturur.  Bebeklerde bu ağız yarası huzursuzluk, iştahsızlık ve ateş yapar. Anneler bebeğin beslenmesine ve kişisel temizliğine dikkat etmelidir. Mutlaka doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.  Tedavide Aftoral oral sprey çok etkilidir. 

 Aftoral oral spreyin içinde; 
 • Karadul ekstresi, antioksidan ve antimikrobiyal özelliği vardır. 
 • Meyan kökü ekstresi, Antienflamatuar özelliği vardır. 
 • Oğul otu ekstresi,antienflamatuar  özelliği vardır.  
 • Carbopol, mukoza kaplayıcıdır. 
 • D-pantenol, yarları iyileştirir, nemlendirir ve yumuşatır. 
 • Ksilitol, antiviral ve antimikrobiyal dir.
]]>
Dizde Yara https://www.yara.gen.tr/dizde-yara.html Tue, 16 Oct 2018 21:55:48 +0000 Dizde yara, insanlarda genelliklede çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çocukların devamlı olarak düşmesi dizde yara oluşmasına neden olmaktadır. Dize alınan darbe yada her hangi bir sebepten dolayı dizde ya Dizde yara, insanlarda genelliklede çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çocukların devamlı olarak düşmesi dizde yara oluşmasına neden olmaktadır. Dize alınan darbe yada her hangi bir sebepten dolayı dizde yaralanmalar olabilir. Diz bölgesi yumuşak dokudan oluşmaktadır. Bazen aşırı kilodan bazen topuklu ayakkabı kullanımından kolayca düşmeler yaşanır. Bu düşmeler sonucunda dizde travmalar yaşanır. Düşme sonucunda dizin yere çarpması dizde kanamalara, morarmalara ve küçük yaralara neden olabilir. Diz bölgesine alınan bir darbe yada ani eklem dönmeleri dizde sakatlanmalara neden olmaktadır. Fakat dizde yara oluşturması için diz bölgesinin iç kısmında değil dokuda hasar oluşması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise dizde herhangi bir sebep yokken darbe yada yaralanma olmaksızın yara oluşmaktadır. Bu yara hemen doktor kontrolü gerektirmektedir. Kişinin dizde veya bacağında sebepsiz çıkan yara Venöz yani bacak ülserleri belirtisi olabilir. Bacak ülserleri, fazla ağrılı, yaşam kalitesini bozan, kötü kokulu ve çoğunlukla iltihaplı yaralardır. Bacaklarında varis olan kişiler Venöz riskini varis olmayan kişilere göre daha çok taşımaktadırlar. Venöz belirtileri arasında diz kısmının veya bacağın diğer kısımlarının renginde koyulaşması görülmesi yer almaktadır. Dizde yara küçük çaplı ise ve bir kaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösteriyor ise zararsız olduğu algılanmaktadır. Bazen böcek ısırmaları, bazen düşmeler, bazen alerji oluşumları bazen ise sebebi belli olmayan nedenlerden oluşan diz yaraları 1 hafta içinde iyileşme gösterirse tehlike çoğu zaman arz etmemektedir. Fakat yara 6 haftayı geçkin bir süredir var ise bu yaranın tehlike teşkil ettiğinin göstergesidir.bu gibi yaralar vücutta var ise daha fazla ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Yapılan gerekli muayeneler ve tahliller dizde yara oluşumunun nedenini belirleyecektir.doktorun teşhisi sonucunda tedavi ihmal edilmeden uygulanmalıdır.

Dizde Yara
Dizde yara oluştuğunda doktora gidilmesi gereken durumlar:
 • Kanama yada morarma şiddetli ise
 • Yara olan dizde ağırlık hissedildiğinde ağrı yaşanması
 • Diz eklemini hareket ettirememek
 • Bacağın düz bir şekilde tutamamak
 • Yara oluşumundan sonra kas güçsüzlükleri yaşanması
 • Hareket ettirildiğinde veya hareketsiz durduğunda ağrı hissedilmesi ve ani kramp şeklinde sancılar hissedilmesi
 • Eklem hareket ettirildiğinde ses gelmesi
 • Diz üstündeki yarada sıcaklık ve kızarıklık oluşması
]]>
Dudak Yarası Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/dudak-yarasi-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 00:30:25 +0000 Dudak Yarası Nasıl Geçer, dudak yaraları, küçük olsalar bile yemek yerken, konuşurken, özellikle soğuk havalarda dışarı çıktığımızda, soğuk veya sıcak bir şey içerken ağrıya sebep olabilir ve rahatsızlık verebilir. D Dudak Yarası Nasıl Geçer, dudak yaraları, küçük olsalar bile yemek yerken, konuşurken, özellikle soğuk havalarda dışarı çıktığımızda, soğuk veya sıcak bir şey içerken ağrıya sebep olabilir ve rahatsızlık verebilir. Dudaklarımdaki nem oranı da vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha çok, yoğun olduğu için maalesef ki dudak yaralarımızın iyileşmesi maalesef ki çok daha uzun sürer. 

Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Doğal Çözümler; Zeytinyağı

Akne nedeniyle oluşan dudak yaralarının tedavisinde kullanılabilir. Yaranın olduğu dudak bölgesine günde iki defa zeytinyağı sürülerek, akne nedeniyle oluşan dudak yarasının meydana getirdiği ağrı ve hassasiyet azaltılabilir. Zeytinyağı tedavisinde dikkat edilmesi gereken husus ise dudağa zeytinyağı sürüldükten sonra yarım saat bir şey yeyip içmemektir.

Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Doğal Çözümler; E Vitamini Yağı

Dudak yaralarına düzenli olarak E vitamin yağı sürüldüğü taktirde hem dudak yarasının iyileşme süresi hızlandırılır hem de daha pürüzsüz ve parlak dudakların elde edilmesi sağlanır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan E vitamin yağını ve ayrıca kapsülünü rahatlıkla temin edebilir ve yaralarınız için uygulayabilirsiniz.

Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Doğal Çözümler; Bal ve Limon

Dudak yarası, bal ve limon karışımının dudağa sürülmesiyle rahatça iyileştirilebilir. Organik balın tercih edilmesi dudak yarasının geçmesinde daha etkili olacaktır. 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sıkılmış limon suyunun karıştırılıp dudaktaki yara bölgesine sürülüp 10 dakika bekletildiğinde olumlu etkiler görebilirsiniz.

Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Doğal Çözümler; Aloe Vera Jeli

Cilt ve özellikle dudak yarasında en etkili yöntemlerin başında gelen aloe vera jeli, yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlar. Salt yani %100 aloe vera jeli, yaraya daha hızlı etki edecektir. Ayrıca içerisinde aloe vera bulunduran cilt bakım malzemeleri de aynı etkiyi gösterebilir.

Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Doğal Çözümler; Vazelin, Dudak Kremi ve Bebek Yağı

Ilık suda ıslatılmış temiz bir bez parçasıyla -suyu sıkmadan- dudağa tampon yapılır ve su soğuyuncaya kadar beklenir. Bundan sonra bezi tekrardan ıslatarak, sıkın ve basınç uygulayarak dudaklar üzerinde hareket ettirin. Son olarak da tekrardan bezi soğuk bir suyla ıslatın ve dudaklarınız üzerinde bekletin. Bezi çektikten sonra da parmaklarınızın uçlarıyla dudağınıza hafif hafif bastırarak dudağı kurutmaya çalışın. Bunların hepsini yaptıktan sonra dudaklarınıza ince bir tabaka olacak şekilde vazelin sürün ve yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Ardın da kalın bir tabaka şeklinde nemlendirici özellikli dudak kreminizi sürün. Dudak yaraları geçirtme de etkin sonuçlar sağlayan bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

Dudak Yarası Nasıl Geçer
Dudak Yaralarının Tedavisi İçin Kremler

Doğal yöntemler işe yaramadığında veya yapmasının zaman aldığını düşündüğünüzde eczanelerden, cilt bakım ürünleri satan yerlerden veya internetten aşağıdaki kremleri alarak kullanabilirsiniz. Bu kremler de işlevselliği kanıtlanmış dudak yarası kremleridir.
 • Bepanthen Dudak Kremi
 • Ruby Kisses Lip Emollient Çatlak Dudaklara Özel Bakım Kremi
 • Blistex Lip Relief Dudak Kremi
 • Vichy Nutriextra Dudak Kremi
 • Avene Stick A Levre Au Cold Créme Dudak Kremi
 • Bloderma Levres Lip Dudak Kremi
 • Coola Sport Liplux Spf Dudak Kremi
 • Nuxe Nuxuriance Lip Göz ve Dudak Çevresi Bakım Kremi
]]>
Yüzdeki Yara İzleri Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/yuzdeki-yara-izleri-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 09:52:42 +0000 Yüzdeki Yara İzleri Nasıl Geçer, Yüzümüz bedenimizin en hassas noktalarından birisidir. Yüz ve çevresinde meydana gelen değişimler beraberinde vücudumuzun diğer organlarını da etkilemektedir. Yüzde meydana gelen yaralanm Yüzdeki Yara İzleri Nasıl Geçer, Yüzümüz bedenimizin en hassas noktalarından birisidir. Yüz ve çevresinde meydana gelen değişimler beraberinde vücudumuzun diğer organlarını da etkilemektedir. Yüzde meydana gelen yaralanmalar, hasarlar ve alınan darbeler beraberinde yüzümüzde bir takım sorunlara sebep olmaktadır. Bu durum yüzümüze çok büyük zararlar vermesi sebebi ile insan içine bile çıkamayacak hale gelmektedir. Yani psikolojimizin de bozulması söz konusudur. Bu sebepten ötürü yüzümüzde meydana gelen yaralanmalara karşı önlem almak gerekmektedir. Yüzdeki yara izleri nasıl geçer iyi bilmemiz gerekir. Bunun için de uzman bir hekime danışmak şarttır.

Yüzdeki yara izleri nasıl geçer bu konu hakkında detaylı bilgi edinmemiz oldukça önemlidir. Zira kendi başınıza alacağınız tedbirler yeterli olmayacağı gibi yanlış bir hareket beraberinde yüzünüzde kalıcı izlere de neden olabilir. Bu sebepten ötürü bilinçli hareket edere yüzdeki yara izleri nasıl geçer bu konu hakkında bilinçli hareket etmek yeterli olacaktır. Aksi halde sağlığınızı tehlikeye atma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Yüzünüz ve çevresinde meydana gelen en ufak bir yaralanmaya karşı yapılacak ilk iş en yakındaki bir sağlık ocağına başvurmak olacaktır.

Yüzdeki İzlere Karşı Alınacak Tedbirler

Yüzdeki yara izleri nasıl geçer bu konu hakkında ne yapmanız ile ilgili olarak temel bilgiyi doktorunuzdan almanız şarttır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu konu oldukça hassa olup vakit kaybetmeden önlem almak oldukça önemli bir husustur. Bu yüzden yüzdeki yara izleri nasıl geçer soruna karşı hastaların önemli tedbirler almaları ve bilinçli hareket etmeleri şarttır.

Yüzdeki yara izlerine karşı alınması gereken tedbirleri yararın durumuna göre yorumlamak mümkündür. Bunun için de yaranın nasıl meydana geldiğini iyi bilmek gerekmektedir. Örneğin yara izleri hiçbir tedbir alınmadığı için soyulup kabuk bağlamış ise farklı bir müdahale etmek gerekir. Böyle bir durum için ilaç kullanarak bir an önce kabuğun düşmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzdeki Yara İzleri Nasıl Geçer

Buz Tedavisi: Yüzümüzde ağır bir darbe sonucu oluşan morarmalar, yaralanmalar ve şişlikler beraberinde büyük acılara neden olmaktadır. Bu yüzden bu tür yaralanmalara karşı bir an önce önlem almak ilerleyen süreçlerde yüzünüzde meydana gelebilecek izler için de oldukça önemlidir. Erken önlem alınması halinde bu izler daha çabuk bir şekilde geçebilir. Bunun için de sizlere buz tedavisini önermekteyiz. Yaralanma meydana geldiği andan itibaren buz tedavisi sayesinde daha kolay bir şekilde bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Yani yaralanma meydana geldiği andan itibaren yapılacak müdahale yüzde oluşabilecek izlerin silinmesine yardımcı olacaktır.

Limon Tedavisi: Yüzdeki yara izleri nasıl geçer soruna karşı limon etkisini kullanabilirsiniz. Limonun özellikle içerisinde yer alan asit yapısı oldukça etkili olmaktadır. Limonu doğrudan yaranızın üzerine uygulamanız mümkündür. Ancak bu durum biraz yanmaya sebep olacaktır. Ancak izleri yok etme konusundaki etkisini de görebilirsiniz.

Bal Tedavisi: Balın yaraları iyileştirme konusundaki etkisi oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü yüzdeki yara izleri nasıl geçer konusunda şikayetleri olan kimselerin balı kullanmaları oldukça önemlidir. Bal etkisi sayesinde rahatlıkla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Balı doğrudan cildinize uygulamanızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu durumdan şikayetçi olan kimselerin bu tedavi yöntemini kullanmasını rahatlıkla önerebiliriz.

]]>
Rüyada Göğsünde Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-gogsunde-yara-gormek.html Wed, 17 Oct 2018 22:01:28 +0000 Rüyada göğsünde yara görmek, görülen rüya öncelikle hayırlara vesile olması dileği ile görülen rüya oldukça rüya sahibini mutlu edecek haberlerin alınması anlamına gelmektedir. Ayrıca kişinin oldukça kendi halinde olan b Rüyada göğsünde yara görmek, görülen rüya öncelikle hayırlara vesile olması dileği ile görülen rüya oldukça rüya sahibini mutlu edecek haberlerin alınması anlamına gelmektedir. Ayrıca kişinin oldukça kendi halinde olan biri olduğunu kimseye bir zarar vermediğini bekar ise oldukça şanslı görüldüğünü ve gelecekte yaptığı güzel planları evleneceği kişi ile gerçekleştireceği anlamındadır. Bir çok kişinin uyur iken aklına takılan bazen düşünmediği şeyleri veya tanımadığı insanları görmek mümkündür.

Rüyada göğsünde yara görmek, her halükarda rüyayı gören kişinin şanslı olduğunu belirtmiştir. Görülen rüya ise rüyayı gören kişinin sağlığı ile problemi varsa iyileşeceği anlamına gelmektedir. Rüya sahibi evli ise huzurlu bir hayata devam edeceği, ayrıca sağlık sorunu nedeni ile küçük problemler yaşayıp üstesinden geleceğinin belirtmektedir. Rüyada göğsünden yara görmek bir takım sorunların kişilerde çözülebilir, hale gelmesi olarak yorumlanır.

Rüyada göğsünde yara görmek, rüya sahibi maddi olarak durumu kötü ise düzeleceği anlamına gelir. Bazı insanların ise rüyalarında gördükleri şeyler gerçek hayatta yaşayacağına işarettir. Bir çok kişi ise bu durumun farkına varmayabilir. Rüyalar hakkında yapılan onca tabirler var ki bazen hiç beklemediğiniz bir anda yaşayacağınız olayların karşısında şaşırırsınız. 

Rüyada göğsünde yara görmek, rüya sahibinin gerçek hayatta olmasını istediği şeylerin olamamasından yakınır iken bir anda hayal ettiği düşünceler gerçekleşir. Bazı yorumlara göre kişinin maddi durumu iyi ise maddi olanağı ikiye katlanacaktır. Rüyada göğsünde yara görmek rüya sahibinin çalıştığı para ile yapacağı yatırımların ardından oldukça maddi sıkıntısı yaşamayacağı anlamına gelmektedir.

Rüyada Göğsünde Yara Görmek
Rüyada göğsünde yara görmek: rüya sahibinin bazı endişeleri olduğuna gelmektedir. Rüya sahibinin yaşadığı zor günlerin ardından aydınlığa çıkacağı anlamına gelmektedir. Rüyada göğsünde yara görmek rüya sahibinin ömrü uzun olacağı ve daha uzun yıllar yaşayacağı anlamına gelir. Bir çok insan gördüğü rüyanın etkisi altında kalması oldukça mümkündür. Fakat öyle anlar var ki o rüya gerçek olacak veya yaşanacakmış gibi rüya sahibi o günkü gördüğü rüyadan korkması gayet normal olarak bilinir. Kişilerde he görülen rüya ise bazen hiç bir şey ifade etmeyebilir. Bu durumda bir çok kişi gördüğü rüyayı önemsemeyebilir. Bu durum günlük hayatta gayet normal olarak bilinir.
]]>
Kesik Yaralar https://www.yara.gen.tr/kesik-yaralar.html Thu, 18 Oct 2018 13:43:56 +0000 Kesik yaralar: Çarpma, darbe ve bu tip travma sonucu oluşan ve deri bütünlüğünün bozulmasını sağlayan yaralar kesik yaralardır. Genellikle bıçak, cam kırıkları, çakı ve bu tarz benzeri nedenlerle oluşmaktadır. Genel de  b Kesik yaralar: Çarpma, darbe ve bu tip travma sonucu oluşan ve deri bütünlüğünün bozulmasını sağlayan yaralar kesik yaralardır. Genellikle bıçak, cam kırıkları, çakı ve bu tarz benzeri nedenlerle oluşmaktadır. Genel de  basit yaralardır. Derinliği kolay tespit edilebilir. Kesik yaralar; ciltte herhangi bir nedenden ötürü oluşan açılma ve delinme ve yırtılma olarak da tanımlanabilir. Genelde yüzeysel yaralardır hasta kendi başına bile müdahale edebilmektedir. Fakat bazen kaslar, tendonlar ve hatta kemiği etkileyecek kadar büyük olabilmektedir. 

Kesik yaralar ve oluşma sebepleri:
 • Düşme
 • Çarpma
 • Trafik kazaları
 • Cam kırıkları
 • Bıçak,jilet, ustura gibi kesici aletler
 • Kağıt kesikleri
Kesik yaralarda dikkat etmemiz gereken noktalardan biride kan her zaman dışarı doğru akmayabilir. Yara içeriden de kanama yapabilir. Kesik yara büyük ise dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir. Büyük kesiklerin hemen en acil bir şeklide tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tip kesikler kasları, tendonları,kemiği hatta bazen iç organları bile etkilemiş olabilir. Tedavi yada geç tedavi ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Genelde küçük kesik yaraları kendi başımıza tedavi edebileceğimiz yaralanmalardır.  Yara iyice temizlendikten sonra üzerine antibiyotikli krem sürülür yara bandı veya bandaj ile kapatılır. antibiyotikli krem yaranın hem enfeksiyon kapmasını engeller hemde çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Yara bandı ve bandajın her gün düzenli olarak değiştirilmesi yaranın hijyeni bakımından çok önemlidir. Eğer yara üzerinde küçük de olsa batmış bir cisim var ise cımbız yada herhangi bir şey ile yaradan çıkarılmaya çalışılmamalı en yakın sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır.

Kesik yaralarda;
 • Çivi tarzı bir cisme yada paslı bir yere basmış olmak
 • Son on yılda Tetanoz iğnesi olunmaması
 • Kesik üzerinde ağrı, şişlik ve morluk oluşması gibi durumla da çok acil olarak ne yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.
Kesik yaralar için evde uygulanacak birkaç bitkisel çözüm:

Bal:Yara iyice temizlendikten sonra kesik bölgeye biraz bal sürülür çok sıkı sarmadan kapatılarak 1 saat beklenir. İyice yıkanır. Birkaç gün bu şeklide uygulanır.
Aloe Vera: İçerinde bulunan antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde yaraların hem enfeksiyon kapmasını hemde çok hızlı bir şeklide iyileşmesini sağlamaktadır. Aloe var yaprağını bölüp içinden çıkan jel yaranın üzerine tatbik edilir. Ve bu şeklide kurumaya bırakılır. Bu şeklide birkaç saatte uygulanır.
Kesik YaralarZedeçal: Kesikte meydana gelen kanamayı durdurmak için üzerine biraz zerdeçal dökülür. Zerdeçal ile su karıştırılıp macun haline getirilir. Kesik yaraların üzerine tatbik edilir yaklaşık 20-30 dakika süreyle bekletilir iyice durulanır. Bu şeklide birkaç gün bu işleme devam edilir.
Soğan: Antiseptik ve antibaktariel özelliklere sahiptir. İçinde bulunan çeşitli maddeler sayesinde açıyı azaltma özelliğine de sahiptir. Soğan kesilerek kesik olan bölge ovulur. Şişlik ve ağrılar içinde bu yöntem kullanılmaktadır.
Sarımsak: Bal ile birkaç diş sarımsak ezilerek karışım yapılır. Bu karışım kesik yara üzerine sürülür 15 dakika beklenir. daha sonra ılık suyla yara iyice temizlenir bir bant yada bandaj yardımıyla kapatılır. Birkaç gün bu işleme devam edilir.

Günlük yaşantımızda kesik yaralar ile karşılaşmamak mümkün değildir. Bu tarz yaraların çok hızlı bir şeklide iyileşmesi için Besin değerleri yüksek gıdalar tüketmeli Vitamin takviyesi yapılması gerekmektedir.
]]>
Rüyada Dilde Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-dilde-yara-gormek.html Fri, 19 Oct 2018 12:15:27 +0000 Rüyada dilde yara görmek, genelde hayırlı olarak görülen bu rüyada kısa zamanda gerçekleşmesi beklenen, umut edilen her şeyin hayırlı olarak ortaya çıkacağına işaret etmektedir. Rüyada dilinde yara ol Rüyada dilde yara görmek, genelde hayırlı olarak görülen bu rüyada kısa zamanda gerçekleşmesi beklenen, umut edilen her şeyin hayırlı olarak ortaya çıkacağına işaret etmektedir. Rüyada dilinde yara olduğunu görmek yaşanılan sıkıntılı durumlardan sonra beklediği müjdeli habere, kaybedilmiş bir mağlubiyetten sonra kavuşmayı gözlediği nimetlere, herhangi zahmetler çekerek beklediği şerefi makama, umutları tükenmişken özlemle beklediği huzura, zorluklar çekerek elde ettiği toplu mala mülke, herhangi birinin yardımı karşılığında hasretle beklediği haysiyete şerefe, emekler sonucunda ticari yönden oldukça yüklü kazanç elde etmesine, mağlubiyetten sonra elinde bulunan kazancın artmasını beklediğini, sıkıntı çekildikten sonra bereketli mallar elde etmesine, uzun süren zorlu mücadeleler sonucunda elde ettiği helal kazanca, çekmiş olduğu sıkıntıların meyvesini almaya işaret etmektedir.

Rüyada Dilde Yara Görmek

Rüyada dilde yara görmek uzunca bir beklemenin sonunda hasretle beklediği onura, sıkıntılar sonucunda düşlediği zenginliğe, meşakkatli yollardan geçtikten sonra beklediği huzura ve rahatlığa, zorluklardan sonra istediği iyiliğe mutluluğa, uzun uğraşlar sonucunda sonucunda ulaşmış olduğu kazancı, yapılan hataların düzeltilip zafere ulaşıldığına işaret etmektedir.

]]>
Vajinada Yara https://www.yara.gen.tr/vajinada-yara.html Fri, 19 Oct 2018 16:00:31 +0000 Vajinada yara, kadınlarda çok farklı şekillerde meydana gelen bir durumdur. Son derece yaygın bir şekilde görülse bile bu durum ağızdan ağza dolaşmamaktadır. Ülkemizdeki sosyokültürel etkenlerden dolayı bu durum birçok kişid Vajinada yara, kadınlarda çok farklı şekillerde meydana gelen bir durumdur. Son derece yaygın bir şekilde görülse bile bu durum ağızdan ağza dolaşmamaktadır. Ülkemizdeki sosyokültürel etkenlerden dolayı bu durum birçok kişide gizli kalmaktadır. Hatta birçok insan bu vajina yaralarını o kadar gizli tutar ki doktora bile gitmezler. İnsanların çekinmelerinden dolayı doktora gitmemeleri direk olarak tehlikelerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle uzman bir doktora giderek vajinada yara oluşumunun nedenleri ortaya çıkarılmalıdır. Bu duruma neden olan en önemli etlen kadınlarda vulvadaki ağrı ve rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar zamanla daha da artabileceği için kesinlikle tedavi gerekir. Vajinada yara problemleri çok farklı nedenlerden kaynaklandığı için kadınlarda farklı farklı durumlarda meydana gelmektedir. Meydana geldiği zaman insanlarda yumurtalık ve burada oluşan komşu organları gibi diğer bölgeleri de etkileyen durumlardır. İnsanlarda tek başına vajina yarası tek başına görülmemektedir. Birçok zaman farklı hastalıklarla birlikte ortaya çıkan bu durum genellikle bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler insanlarda çok daha büyük rahatsızlıklara neden olduğu için kişi mecburen de olsa doktora gitmek zorunda kalır. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki  insanlarda görülen vajina yarası genellikle basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Nadire ciddi sorunlardan kaynaklanan vajinada yara problemi her ne kadar basit nedenlerden kaynaklansa bile kesinlikle tedavi edilmelidir.

Vajinada yara nedenleri nelerdir

Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları: İnsanlarda yaygın olarak meydan gelen bu durum genellikle sık sık cinsel partner değiştiren insanlarda meydana gelmektedir. Bu kişilerde ciddi olarak enfeksiyonlar yayılır ve vajina yarası oluşumuna neden olmaktadır. 

Vulva problemleri: İnsan vücudunda meydana gelen vulva bölgesinde bulunan yapıların herhangi birindeki hastalık ve yaralanmalar ciddi bir şekilde vajina yarası oluşumuna neden olmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu durum oldukça önemli yaralara neden olacaktır.

Sinirsel nedenler: Kimi zaman cinsel ilişki, kimi zaman da vajina bölgesine alınan darbeler nedeniyle buradaki sinirlerin hasar görmesinde ciddi olarak vajina yarasına neden olur. 

Mantar enfeksiyonu: Vajina bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonları tedavi edilmediği zaman ileri ki dönemlerde vajina yarası oluşumuna neden olur. Bu nedenle vajina bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonları tedavi edilmelidir. 

Kimyasal: kadınlarda vajina bölgesine temas eden deterjanlar, sabunlar ve diğer hijyen ürünleri direk olarak vajina yarası sorunlarına neden olacaktır. Bu nedenle vajina bölgesinde kesinlikle hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda aşırı hijyen bu gibi problemlere neden olacaktır. 

Vajinada Yara
Menopoz: Kadınlarda belli bir yaş sonrasında menopoz dönemine girilmesi sonrasında vajina yarası sık sık meydana gelmektedir. 

Cilt hastalıkları: İnsanlarda sık sık meydana gelen cilt hastalığı çok ciddi olarak vajinada yara oluşacaktır. Bunların yanı sıra aynı zamanda; Endometriozis, Yumurtalık kistleri, Uterus miyomları, Benign tümörleri, Doğum kontrol hapları gibi durumları direk olarak vajina yarası oluşumuna neden olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken durumlar:

Bazı durumlarda insanlarda vajina yarası hayatı tehdit edecek şekilde meydana gelebilmektedir. Bu durumlardan biri de vajina, rahim, seviks ya da diğer komşu organların kanserleri ve pelvik hastalığıdır. Bu gibi organlarda direk olarak sorunların değerlendirilmesi gereken vakalardır. Bu organlarda görülen vajina yarası, zamanında ted]]> Sivilce Yaraları Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/sivilce-yaralari-nasil-gecer.html Sat, 20 Oct 2018 05:01:06 +0000 Sivilce yaraları nasıl geçer, sivilce yaraları özellikle ergenlik döneminde pek çok gencin sorunudur. Bunun dışında cilt yapısı gereği uzun yıllar sivilcelerden muzdarip olan kişilerde vardır. Ne kadar dikkatli olsak, sivilcele Sivilce yaraları nasıl geçer, sivilce yaraları özellikle ergenlik döneminde pek çok gencin sorunudur. Bunun dışında cilt yapısı gereği uzun yıllar sivilcelerden muzdarip olan kişilerde vardır. Ne kadar dikkatli olsak, sivilceleri sıkmaktan uzak dursak ta iyileşme döneminde ciltte sivilce yarası kalabiliyor. Bir anda sivilce yaraları nasıl geçer, neler yapılır bunlar önemli hale geliyor. Günümüzde sivilce yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan bitkisel kürler ve teknolojik lazer tedavileri bulunmaktadır. Yüzeysel sivilce yaraları için bitkisel yöntemler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak derin sivilce yaralarının iyileşmesi için lazer tedavisi gerekli olabilir. Cilt bakımına önem veren, cilt güzelliğinin kalıcı olmasını isteyen kişiler açısından sivilce yarası oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle bitkisel yöntemleri kullananlar ve gerekirse lazer tedavisiyle yaraları iyileştirmeye çalışanlar oldukça fazladır. Bunların yanında sivilce yaraları için, bol su tüketimi, sağlıklı beslenme, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması gibi önlemlerde alınmalıdır.

Sivilce yaraları nasıl geçer, hangi bitkisel yöntemler kullanılır

Anason tohumu: Bu kolay yöntemi düzenli uygulayarak sivilce yaralarından kurtulabilirsiniz. Suyun içinde kaynattığınız bir miktar anason tohumunu daha sonra süzün. Karışım soğuduktan sonra bununla cildinizdeki sivilce yarası olan bölgelere masaj uygulayın. Bu aynı zamanda cilt lekelerinizi de geçirecek bir yöntemdir.

Elma sirkesi: Öncelikle elma sirkesini asla cildinize saf şekilde uygulamayın. Mutlaka suyla karıştırarak tatbik etmelisiniz. Sivilce yarası için bire bir elma sirkesi ile suyu ocakta kaynatın. Cildinize bu karışımla buhar banyosu yapmalısınız. Yüzünüze bir havlu örterek daha etkin bir buhar banyosu yapabilirsiniz. İsterseniz suyla incelttiğiniz elma sirkesiyle hafta 2 kez ciltteki sivilce yara izleri silinebilir.

Arpa unu: Cildinizdeki sivilce yaraları için arpa unuyla hazırlanmış maskeyi kullanabilirsiniz. Biraz ılık suyla arpa ununu karıştırıp hamur haline getirin. Bunu sivilce yaralarının olduğu bölgeye maske şeklinde sürün. Yaklaşık 2 saat kadar cildinizde beklettiğiniz maskeyi önce ılık, ardından soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Düzenli uygulandığında cilt yarası için faydalı olduğunu göreceksiniz.

Aşk otu: Bu şifalı bitkiyi suyun içinde kaynatın. 5-10 dakika demlendirip karışımı süzün. Ilındıktan sonra cildinizdeki sivilce yaralarını bu karışımla silin. Hem cildinizi temizler, hem de sivilce yaralarını geçirir.

Biberiye: Biberiye cilt bakımı için sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Merhem şeklinde ya da suda kaynatılarak cilde tatbik edilebilir. Biberiye hem sivilce yaralarını geçiren, hem de ciltteki kırışıklıklara iyi gelen bir bitkidir. Suda kaynatılan biberiye ile yüzünüzü yıkamaya devam ederseniz, cildiniz pürüzsüz bir görünüme gelecektir.

Sivilce Yaraları Nasıl Geçer
Yoğurt: Cilt yaraları nasıl geçer diye merak edenler bu basit yöntemi kullanabilir. Haftada 1 kez cildinize içine 1 çay kaşığı karbonat koyduğunuz, 1 tatlı kaşığı yoğurdu maske şeklinde sürün. Yüzünüzde maskeyi 1 saat kadar tutun. Cildinizde kuruyan maskeyi hafifçe ovalayarak temizleyin, ılık suyla cildinizi durulayın. Ardından cildinizi soğuk suyla yıkarsanız kan dolaşımını da canlandırırsınız.

Kayın ağacı: Bu değerli ağacın sivilce yaralarını geçirmekte etkili olduğu belirtilmektedir. Bundan faydalanmak için kayın ağacı kabuklarını suyun içinde kaynatın. Elde edilen karışımla cildinizi masajla birlikte silin. Sivilce yaraları bu yöntemle hızla iyileşme gösterecektir.

Kudret narı: Saf zeytinyağı ile hazırlanan kudret narı, ciltteki sivilce yaralarını yok etmekte oldukça]]> Rüyada Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-yara-gormek.html Sat, 20 Oct 2018 20:06:30 +0000 Rüyada yara görmek, gençler amaçlı aşk ve sevda, ihtiyarlar amaçlı hüzün ve üzüntü olarak yorulur. Rüyada sağ elin başparmağında görülen yara, düşü gören kişinin borcuna ve onun aleyhinde yazılacak dokümana deli Rüyada yara görmek, gençler amaçlı aşk ve sevda, ihtiyarlar amaçlı hüzün ve üzüntü olarak yorulur. Rüyada sağ elin başparmağında görülen yara, düşü gören kişinin borcuna ve onun aleyhinde yazılacak dokümana delil sayılır. Kendisinde yara olup aktığını gören kişinin üstünde bir borç bulunduğuna delalettir. Bir kimse düşünde bedenini zedelenmiş olarak görse yaralayan aracılığıyla yaralanana bir musibet erişeceğine delil sayılır. 
 
Rüyada yara görmek, çalışmakla ele geçirilecek eşya ve dünyalığa; sağ eldeki yara adam yakınlardan, sol eldeki yara bayan akrabaları aracılığıyla, ayaktaki yara ekim ve ziraatten, topuktaki yara çocuktan elde edeceği mala; Akıcı yara nafaka ve başka gereksinimleri amaçlı iş zaruretine, karındaki yara mala denk edecek zarara veya kendini huzursuz edecek söze veya genç ve torunu aracılığıyla kendine erişecek mala, en başta görülen yara eşya sahibi amaçlı sakınılması gerekli olan bir hale, baldır yarası uzunca ömre, bacak yarası kavim ve akraba çokluğuna, 2 ayağının ansızın yaralanması koltuk aldığı koltuk ve görevde hayat boyu kalmaya işaret sayılır.

Rüyada yara görmek imam, hükumet başkanı ve yönetici konumdakilerin başlarının veya bedenlerinin rastgele bir yerinin yara aldığını veya yarıldığını görmesi ömürlerinin uzunca meydana gelmesine, dostlarının ardına almalarına, yara aldığını fakat kan akmadığını görme kendine has fazilet ve meziyetlerin su yüzüne çıkmasına yorumlanır.

Rüyada yara görmek ve kan geldiğini görme eline eşya geçmesine ve bıçak, demir parçası gibi sivri şeylerle bir kimseyi yaralamayı yanlış bulmaya ve art niyete, korkusundan ötürü birini yaralamak hüzün ve eleme, yaralanan içinde musibete; bir kimseyi yaralamaktan ötürü diyet verdiğini görme düşmanı sevindirmeye delil sayılır. 
 
Rüyada yara görmek genellikle ücret elde etmek zengin olmak sayılır. Bir adam kendisini yaralamış gördüyse yakınları onu yanlış işlere atılmaktan kurtaracaklar demektir. Düşü bir bayan görüyorsa, sevgilisi veya kocası aracılığıyla aldatıldığına işaret eder.  
 Rüyada Yara Görmek
Rüyada yara görmek veya bir yerinizi kestiğinizi görme, hastalığa işaret eder. Berbat bir durum canınızın sıkılmasına ne sebeple olacak demektir. 
Rüyada bedende yara paradır. Fakat yaranın altında et görünmesi tam aksi ücret sıkıntısıdır. 

Rüyada yara görmek ve ne biçimde yara aldığını bilmediğini görme, şayet yarasının üstünde kan varsa yakın arkadaşları aracılığıyla kendisinin zarar veren bir iş yapmaktan koruyacaklarına, bu düşü bir bayan görmüş iş yerinden sevgilisi veya kocasının kendisine hainlik ettiğine, şayet tanrı kan akıyorsa, bir arkadaşının kendisini gülünç bir hale düşürecek bir harekette bulunacağına delalettir. Rüyada yara görmek bazılarına göre; rüyada kendi vücudunda yara gören o yaraların veya çıbanların sayısı civarı haram malın sahibi olabilir. Fakat bu çıban veya yaralar kocaman ise, şunlar kendisinin ödemekle mükellef meydana geldiği parasal ve içsel borçla yorulur.
]]>
Meme Ucu Yaraları https://www.yara.gen.tr/meme-ucu-yaralari.html Sun, 21 Oct 2018 02:16:58 +0000 Meme Ucu Yaraları, Meme ucunda oluşan yaralar ilk kez emziren annelerin hemen, hemen hepsinde oluşur. Bu durum anneye oldukça fazla sıkıntı vermektedir. Bu yaraların oluşmamasının ilk nedeni emzirme pozisyonu doğru bir şekilde ay Meme Ucu Yaraları, Meme ucunda oluşan yaralar ilk kez emziren annelerin hemen, hemen hepsinde oluşur. Bu durum anneye oldukça fazla sıkıntı vermektedir. Bu yaraların oluşmamasının ilk nedeni emzirme pozisyonu doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Yeni doğum yapmış olan bayanlarda ilk defa anne olan bayanların kimi tecrübesizlik sebebinden dolayı hatalı emzirir. Bu hatalı emzirmekte meme ucunda yara oluşturur. Bazende meme ucunda yara oluşumuna bebeğin devamlı emmesi ile meydana gelen ıslaklık ile kuruluk sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda da meme ucunda yaralar oluşmaktadır. Ağrılı yanıklar ile kendini belli eden egzamaya yol açar. Bu durumda meme ucu yaraları eğer mikrop kapar ise iltihaplanmaya sebep olur. Bütün bunların önüne geçmek için evde yapmanız gereken bazı yöntemler vardır. Meme ucu yaralarının tedavisi için birçok bitki kürleri ve kremler önerilmektedir. Yapılması gereken ilk şey bebek doğmadan ve emzirmeye başlamadan önce tedbirlerinizi almanız gerekir. Hakiki sızma zeytin yağı da meme ucunda yara oluşumuna karşı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda bazı kremlerde meme ucu yaralarına iyi gelmektedir. Bu sayede bebeği emzirmeye başlandığı andan itibaren meme ucu yumuşamış olur ve fazla çatlamaz. 

Meme Ucu Yaraları
Meme ucu yaraları nasıl önlenir 
 • Meme uçların ılık su ile silinmeli ve havalandırılarak kurutulması gerekir.
 • Saf sızma zeytin yağı kantaron yağı ile birlikte eşit oranda karıştırılır. Emme bittikten sonra meme başı kurutulur ve yapılan bu karışım meme ucuna sürülür.
 • Sızıntıların meme ucunu ıslatmaması için sık, sık meme ucu pedi değiştirilmeli ve emme aralarında da hava ile teması sağlanmalıdır.
 • Bazen meme ucunda oluşan yaralar mikrop kapabilir ve iltihaplanmaya neden olur. Bunun için yapılması gereken şey antibiyotik kremler kullanmaktır. Bu krem bebek emmeyi bıraktıktan sonra sonra meme ucuna sürülmeli ve bebek emmeye başlamadan önce mutlaka silinmelidir. (Karbonatlı su ile silmemeye dikkat edin. Klorlu ve karbonatlı sular meme ucu yaralarını artırır.) 
 • Yedi, sekiz tane ayva çekirdeği klorsuz su içinde kaynatılarak ılıması beklenir ve süzülür. Meydana gelen jöle susam yağı ile birlikte iyice karıştırılır. Bebek emmeyi bıraktıktan sonra meme ucu temizlenir. Bu karışım meme ucu ile etrafına sürülür. 
 • Bütün bunlar ile beraber en sağlıklı ve en kolay çözüm yine yara oluşmuş meme içindedir. Anne eğer kendi sütünü bebeği emzirdikten sonra meme ucuna masaj yaparak sürer ise bu da yaranın iyileşmesine yardımcı olur.
]]>
Ağız İçi Dil Yaraları https://www.yara.gen.tr/agiz-ici-dil-yaralari.html Sun, 21 Oct 2018 13:40:11 +0000 Ağız içi dil yaraları, tehlikeli değildir ve iyileşmeleri kolay yöntemlerle sağlanabilir. Dil hareket etmediği sürece çoğunlukla ağrı hissedilmez. Oluşumları ve tekrarlamaları ağız bakımı ile birebir ilgilidir. Ağız içi dil yaraları, tehlikeli değildir ve iyileşmeleri kolay yöntemlerle sağlanabilir. Dil hareket etmediği sürece çoğunlukla ağrı hissedilmez. Oluşumları ve tekrarlamaları ağız bakımı ile birebir ilgilidir.

Neden Ağız İçi Dil Yaraları Oluşur

Pamukçuk (Aft): Çoğu insan, ağız ülseri veya aft da denilen pamukçuk rahatsızlığına hayatının bir döneminde yakalanmaktadır. Pamukçukların nasıl oluştuğu hücre anatomisi düzeyinde bilinmemektedir. Dilin darbe alması, tahriş olması, Asitli, baharatlı ve tuzlu yiyecekler, Genetik yatkınlık, B12, demir ve folik asit eksiklikleri, sodyum lauryl sülfat içerikli diş macunlarının kullanılması, Virüs kaynaklı enfeksiyonlar, Behçet Hastalığı gibi hastalıkların neden olduğu pamukçuk çoğu insanın hayatında en az bir kere yakalandığı yaygın bir rahatsızlıktır. Nasıl oluştuğu ise hücre anatomisi noktasında bilinmemektedir. Yara küçük, çevresi kırmızımsı ve ortası beyaz ise büyük ihtimalle pamukçuktur. 

Isırılma veya Yanma

Dil çok hassas bir organdır. Deri benzeri bir koruma tabakası bulunmadığı için darbelere karşı savunmasızdır. Dil yaralarına bir çok etken sebep olabilir. Dili ısırmak, benzer şekilde dişleri gıcırdatmak, dili kenetlemek dil üzerinde tahriş veya baskıya bağlı yaralara neden olabilir. Daha nadir görülen ağız içi dil yaraları da vardır. Bu yaralar yaraların özelliğine göre değişir.

Dil arkasında ve tam ortasında gözlenen kırmızı ve pürüzsüz kesecikler: 

 • Glosodini, Depresyonda olan bireylerde sık karşılaşılan bir durum olup, dil ucunda yanma hissedilir
 • Liken Planus, Beyaz, dantel örgü şekilli ağrılı ağız içi yaralar, 
 • Harita dil, Geniş alana yayılabilen, epitel dokusu kaybolmuş, kül rengi  lekeler

Bahsettiğimiz dil yaralarına bakteriler, mantar ve enfeksiyonlar neden olmaktadır. Özellikle sigara tiryakiliği hastalığın oluşum riskini tetiklemektedir. Ayrıca eklemek gerekir ki şeker hastalarında ve kansızlık rahatsızlığı olan hastalarda ağız içi dil yaralarının görülme oranı çok daha fazladır.

Ağız İçi Dil Yaraları Tedavi Yöntemleri

Pamukçuk (Aft) Tedavisi: Yaraların oluşumlarından itibaren iyileşme süreleri bir yada bir buçuk hafta içinde tamamlanır. Fakat bu rahatsızlığın büyüklüğü ve tekrar oluşmaları insanları çok rahatsız eder. Ağız içi dil yaraları için aşağıda liste halinde anlattığımız uygulamaları denerseniz daha hızlı çözüm bulmanız mümkündür.

 • Magnezyum sütü ile dili besleyerek yaraya sürün. Bu ürüne manyezi sütü olarak da adlandırılmaktadır. 
 • Ilık suya karbonat ekleyerek gargara hazırlanır ve ağız çalkalanırsa sızıyı hafifletir. Gargara yaparken karbonat yerine tuz da kullanabilirsiniz.
 • Bir miktar buz alarak aft bölgesinde tutun. Eriyene kadar kalmasını sağlayın. 
 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ve ağzı çalkalamak ağrıyı hafifletir. Gargara için tuz yerine karbonat da kullanabilirsiniz.
 • Veya İlaç kullanmayı seçerseniz, Karbamit Peroksit kullanmanız daha çok tavsiye edilen bir üründür.
Darbe ve Kesilme Sonucu Oluşan Ağız İçi Dil Yaraları Tedavisi

Böyle bir durumda kalındığında ağız içinin iltihap kapmaması için ilk önceliğiniz  ağzı soğuk suyla yıkamak olmalıdır.

 • Kanama olursa önce temiz bir miktar bezle 10 dakika kadar bölgeye tampon yaparak baskı uygulamanız gerekmektedir. 
 • Oluşan yara üzerine buz koyarak bölgeyi soğutun, buzu emerek de bu işlemi yapabilirsiniz. 
 • Ağız içi yara ciddi bir kesilme sonucu oluştuysa özellikle bakteriden korunmak için antibiyotik kullanmak gerekir.  

Ağız İçi Dil yarası için İlaç Tedavisi

Virüs nedeniyle oluşan ağız içi yaralarında antiviral, mantar-maya kaynaklı ağız içi dil yaralarında antifungus ve bakteri kaynaklı olan ağız içi dil yaralarında antibiyotik ilaçlar önerilmektedir. Bu tür yaralarda  bulaşıcı ve nüksedici etkiler olduğu bilinmelidir. Ayrıca Capcaicin kremleri dilinizi yumuşatır. bunun yanı sıra ağrı kesiciler de kullanılabilir.

Ağız içinde oluşan dil yaralarını]]> Bebeklerde Dil Yarası Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/bebeklerde-dil-yarasi-nasil-gecer.html Sun, 21 Oct 2018 17:24:21 +0000 Bebeklerde Dil Yarası Nasıl Geçer, Bebeklerin ağızlarında ortaya çıkan bu yaralar aft, pamukçuk ve ülser olarak ağızlarının içine ve etrafına yayılır. Oluşan bu yaralar genelde çok ciddi ve tehlikeli değildirler. Ancak Bebeklerde Dil Yarası Nasıl Geçer, Bebeklerin ağızlarında ortaya çıkan bu yaralar aft, pamukçuk ve ülser olarak ağızlarının içine ve etrafına yayılır. Oluşan bu yaralar genelde çok ciddi ve tehlikeli değildirler. Ancak bu yaralar çoğalabilme özelliğine sahiptirler. Bebeklerin dillerinde oluşan yaraların geçmesini ve çoğalmasını engellemek için tedavi gerekmektedir. Bu yaraların en yaygın olan çeşidi aft ülseridir. Bu ülserler bazende yanak içinin ısırılması, dişin kesmesi ve diş etinin yaralanması sonucunda oluşur. Bu nedenlerden dolayı oluşan yaralar genelde bu yaralanmalardan üç, dört gün sonra oluşmaya başlar. Birçok aft tedaviye gerek olmadan kendiliğinden iyileşir. Ancak yara en kadar büyük ise iyileşme zamanı da o kadar uzar. Tuzlu su ile gargara yaparak oluşan yaraların vermiş olduğu acı hafifletilebilir. Ayrıca eczanelerden temin edebileceğiniz jelleri kullanarak da acılar azaltılabilir. Oluşan yara geçene kadar asitli, tuzlu, baharatlı ve acılı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yara hiçbir iyileşme göstermiyor tam tersine daha da kötüye gidiyor ise acilen bir uzmana başvurulmalıdır. 

Bebeklerde Dil Yarası Nasıl Geçer

Bebeklerde dil yarası nasıl geçer

Pamukçuk ağzın etrafını saran mukoza membranında yaşamakta olan mantar organizmalardır. Vücudun sağlık dengesinin bozulduğu andan itibaren mantar organizmalarda kontrolsüz bir şekilde çoğalırlar. Bu durum bebeklerde bir yaşını doldurana kadar görülür endişeye gerek yoktur gayet normaldir. Astım hastalığının tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar mukozayı tahrişe ettiğinden dolayı pamukçuk oluşmasına sebep olur. Derhal doktorunuza giderek ağza uygulanan mantar ilacını almalısınız. Bebek eğer emziriliyor ise annenin meme ucuna da sürülerek tedavi sağlanmalıdır. Oluşan bu dil yaralarının bir daha oluşmaması için bebeklerin emzikleri ile biberonları devamlı temiz tutulmalıdır. Astımı olan çocuklarda ise nefes açan ilaçlar kullanıldıktan sonra ağzın mutlaka çalkalanması gerekir.

]]> Rüyada Yüzde Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-yuzde-yara-gormek.html Mon, 22 Oct 2018 05:09:48 +0000 Rüyada yüzde yara görmek, rüya sahibinin kazancı bol olan yararlı işler yapacağına işaret olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra yine rüya sahibinin kurduğu planlarının ve hayallerinin gerçekleşeceğine işaret ettiği sö Rüyada yüzde yara görmek, rüya sahibinin kazancı bol olan yararlı işler yapacağına işaret olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra yine rüya sahibinin kurduğu planlarının ve hayallerinin gerçekleşeceğine işaret ettiği söylenir. Rüyada yüzde yara gören kişi yakın zamanda toplum hayatında başarıya kavuşacağı sevilen bir insan olup saygı duyulan bir konuma sahip olacağına delalet etmektedir. Rüya sahibinin yüzde yara görmesi genel olarak hayırlar elde edeceği, güzel konumlara sahip olacağı ve planlarının gerçekleşeceğine işarettir. Ayrıca rüya sahibi çeşitli imkanlar elde edip çeşitli nimetlere ulaşacaktır. Yüzde görülen her çeşit yara genellikle hayır ile yorumlanmaktadır. Böyle bir rüya gören kişi rüya tabirlerince yorumlandığında hayıra, maddi manevi rızklara ve imkanlara ulaşılmasına, hayallerin gerçekleşmesine, saygı ve sevgi duyulan bir kişi haline gelinmesine yorumlanmaktadır. 

Rüyada Yüzde Yara Görmek
Rüyada yüzde yara görmek, yüzdeki yaranın büyüklük derecesi ile de ayrı yorumlanmaktadır. Rüya tabirlerine göre yüzdeki yara ne kadar büyükse ulaşılacak nimetler ve faydalanacak imkanlar o kadar büyük olduğu söylenmektedir. Rüya tabirlerine göre yüzde görülen fazlalıklar hayra işaret eden bir rüya olarak yorumlanır. Rüyada yüzünün yara ile kaplandığını gören kişinin tabiri bilenler tarafından kişinin büyük bir mala, ganimete ve zenginliğe erişeceği anlamında yorumlanır. Rüya sahibinin rüyasında yüzündeki yarada irin ve kan varsa ve akıcı şekilde ise yine bu rüyada zenginliğe ulaşılacak kısmetlere ve maddi manevi güzelliklere ulaşılacağı yönünde yorumlanır.
]]>
Rüyada Ayakta Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-ayakta-yara-gormek.html Mon, 22 Oct 2018 13:55:23 +0000 Rüyada Ayakta Yara Görmek, genelde iyi olayların gelişeceğine, rüyayı gören kişinin sıkıntısı varsa biteceğine delalettir. Rüyayı gören kişi eğer mutsuzsa kısa sürede mutlu olur ve huzura kavuşur olarak yorumlanır.  Rüyada Ayakta Yara Görmek, genelde iyi olayların gelişeceğine, rüyayı gören kişinin sıkıntısı varsa biteceğine delalettir. Rüyayı gören kişi eğer mutsuzsa kısa sürede mutlu olur ve huzura kavuşur olarak yorumlanır. 

Rüyasında ayakta yara gören kimse, özlediği ve görüşemediği kimselerle yakın zaman içerisinde kavuşacağına işarettir.Yakın zamanda mutlu olur ve yalnızlıktan kurtulur olarak yorumlanır.

Rüyada ayakta yara görmek, rüyayı gören kişinin borçları varsa bu borçlarından kurtulacağına işarettir.Maddi anlamda rahatlığa kavuşacağına delalet eder. Hayırlı bir iş sahibi olacağına etrafındaki insanlar tarafından rağbet göreceğine ve bu kimsenin zengin olacağına yorumlanır.

Rüyada ayakta yara gören kişi, uzun zamandır düşlediği bir işe kavuşur.Büyük bir servet ve mala konacağına, çalışmalarının boşa gitmeyeceğine ve her hiçbir zaman maddi sıkıntı çekmeyeceğine yorumlanır. 

Rüyasında ayakta yara gören kimse, bir çiftçi ise bu çiftçinin tarlasına ektiği ekim ve ziraat o yıl içerisinde büyük berekete ulaşmasına işarettir.Bu çiftçinin malı değerlenir, bir çok insanla tanışır ve maddi olarak güzel sonuçlar alır olarak yorumlanır.


Rüyada ayakta yara görmek, Rüyada ayakta yara gören kimsenin, ayağında çıkan yara sayısı kadar haram para ve mal sahibi olacağına işaret eder. Eğer yara fazla siyahsa yapacağı işin hayrını görmeyeceğine yetim hakkı yiyeceğine delalettir. 

Rüyada ayakta yara gören kimse, yarasının büyüklüğü karar borca girer ve bu borçları ödemek için çaba harcamasına işaret eder. Bu kimsenin yarasının çirkinliği ölçüsünde borçtan kurtulması da zorlaşır olarak yorumlanır.

Rüyada ayakta yara görmek, rüyayı gören kimsenin sakladığı fena işlerin gün yüzüne çıkmasına ve herkesin bu olaylardan haberdar olmasına işarettir. Dostları,arkadaşları ve eşi tarafından gülünç duruma düşürüleceğine ve alay edileceğine yorumlanır. Bu kimsenin hayatında büyük pişmanlıklar yaşayacağına delalet eder.

Rüyasında ayakta yara gören kimse, çıkacağı yolculukta kaza geçireceğine, yaralar alacağına ve sağlığının bozulacağına işaret eder. Ayağındaki yaradan kan gelmesi bu kimsenin ölümcül bir hastalığa yakalanacağına ve kısa sürede öleceğine işaret eder. 

Rüyada Ayakta Yara Görmek
Rüyasında ayakta yara gören kişinin, dini yönünde olan zayıflığına işaret eder. Bu kimsenin kısa sürede ibadetlerine dikkat etmesi ve daha çok hareketlerine dikkat etmesi için uyarıdır olarak yorumlanır. Ayrıca bu kimsenin yalan söylemekten ve iftira atmak gibi etik olmayan davranışlardan uzak durması gerekeceğine delalet eder. 

Rüyada ayağını bir başka kimsenin yaraladığını gören kimse ise, bir arkadaşı tarafından kötülük görür. Etrafındaki dost,akraba ve arkadaşlarına dikkat etmeli ve tekrar gözden geçirmelidir. Olumlu bir yorum ise bu rüyayı gören kimsenin dostları tarafından korunacağına, kötü bir işten kurtulacağına işarettir. Düşmanları alt etmeye de yorumlanır. 

Rüyasında ayağında yara gören bir kimse kadın ise, kocası tarafından aldatılmasına işaret eder,eğer erkekse karısı tarafından ihanete uğramasına işarettir.Bu kimse aile hayatın dikkat etmelidir olarak yorumlanır.
]]>
Yara Nasıl Çabuk İyileşir https://www.yara.gen.tr/yara-nasil-cabuk-iyilesir.html Mon, 22 Oct 2018 23:17:24 +0000 Yara Nasıl Çabuk İyileşir, cildimizin tamamını kaplayan derinin bütünlüğünün bozulması dezenformasyona uğramasına yaralanma adı verilir. Yaralanma nedeniyle oluşan kanamaya ilk tepki damarın büzüşmesidir. Ve bu sırad Yara Nasıl Çabuk İyileşir, cildimizin tamamını kaplayan derinin bütünlüğünün bozulması dezenformasyona uğramasına yaralanma adı verilir. Yaralanma nedeniyle oluşan kanamaya ilk tepki damarın büzüşmesidir. Ve bu sırada hızlı bir şekilde kan pıhtılaşması oluşmaya başlar. Yaralanmanın meydana geldiği birinci haftayı takiben kollajenler tahrip olan deri kenarlarında yapıştırıcı bir görev üstlenmesi yaralı bölgenin  iyileşmesini hızlandırır. Bu döneme hücresel cevap evresi de denir. Yaralanmanın ilk gününde epitel yapı yaranın derinliklerine inerek deriyi içten dışa doğru iter. Ayrıca bu yapı canlı ve ölü hücreleri birbirinden ayırır. Bu olaya epitel yenilenmesi de denir.

Deri altı dokusunun iyileşmesi sırasında dokunun rengi genelde açık kırmızı renktedir. Bu dokular hassas olduğu için çabuk kanayabilirler. Dokunun kaybedildiği yaralanmalarda çok fazla hücre ölümü olduğu için iltihap durumları ortaya çıkabilir. Yaranın çabuk iyileşmesi için kan desteği önemlidir. Ayrıca yaraların çabuk iyileşmesi için yaralı bölgenin hareketsiz bırakılması çok önemlidir. Dışarıdan gelişebilecek tehlikeye karşı koruma alınması da yarayı çabuk iyileştirir. Ayrıca radyasyondan da uzak durmak gerekiyor. Çünkü radyasyon da yaranın iyileşmesini geciktirir. Protein eksikliği de yaraların iyileşmesi geciktirir. Diyabet hastası olanlarda da yara iyileşmesi zorlaşır uzun ve ciddi bir tedavi süreci gerekebilir. Diğer bazı rahatsızlıklarda yaraların iyileşmesini geciktirir. Yaş faktörü de yaraların hızla iyileşmesi için önemlidir. Genç insanlarda yaraların iyileşmesi daha hızlıdır. Buna karşın yaşı ilerlemiş kişilerde yaraların iyileşmesi daha ağır hücre yenilenmesi ve deri onarımı daha zayıf ve zor olmaktadır. 

Yara Nasıl Çabuk İyileşir
Yara nasıl çabuk iyileşir Alkol veya antiseptikler kullanabilirsiniz. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan antiseptikler içinde en başa aloe vera bitkisini koyabiliriz. Bir diğer antiseptik ise çay ağacı yağı ve ve karanfil yağıdır. Bu antiseptikler vücutta oluşan yaraların iyileşmesini kolaylaştıran antiseptiklerdir.
]]> Ağız İçi Ve Boğaz Yaraları https://www.yara.gen.tr/agiz-ici-ve-bogaz-yaralari.html Tue, 23 Oct 2018 00:45:08 +0000 Ağız İçi Ve Boğaz Yaraları, Ağız içi yaraları, aft olarak bilinen ve kişinin yemesinde, içmesinde oldukça zorluk çıkaran ağrılı yaralardır. Ağız içi yaraları, kişilerin yaşam kalitelerini oldukça olumsuz etkil Ağız İçi Ve Boğaz Yaraları, Ağız içi yaraları, aft olarak bilinen ve kişinin yemesinde, içmesinde oldukça zorluk çıkaran ağrılı yaralardır. Ağız içi yaraları, kişilerin yaşam kalitelerini oldukça olumsuz etkilemektedir.

Aft dışında ağız içinde çıkan başka yaralarda bulunmaktadır.  Yanaklarda, dudak mukozasında, dil ve dişetlerinde oluşan, oval veya yuvarlak yaralara ağız içi ülserleri adı verilmektedir.  Ağız içi ülserlerinin tedavisi için, ağız içi ülserine neden olan sıkıntının saptanması gerekmektedir.

Ağız içi yaraları, sıklıkla tekrarlayabilen yaralardır. Çapları genellikle 5 mm’nin altında ve sayısı birden çok olabilir. Ağız içi yaraları çoğunlukla 7–10 gün içerisinde iyileşebilmektedir. Nadir olabilmekle birlikte çapı 1–3 santimetreye kadar ulaşabilen yaralarda bulunabilmektedir. Bunların iyileşmesi ise genellikle 6 haftayı bulabilir.

Ağız İçi ve Boğaz Yaraları Neden Oluşur

Bazen ağız içi ve boğaz yaralarını ortaya çıkaran neden, büyün vücut sistemlerini etkileyen bir rahatsızlıktan veya ağız içerisinde ki bir sıkıntıdan dolayı meydana gelmektedir. Fakat tam olarak neden ortaya çıktıkları bilinmemektedir. Çoğunlukla ağız içi ve boğaz yaraları genetik geçişli olabilmektedir. Yiyecekler, içecekler, ilaç alerjileri, diş ve diş eti rahatsızlıkları, dışarıdan virüsün bulaşması, ağız içi mukozasındaki dengenin bozulması, bağışıklık sistemini bozan hastalıklar, fiziksel ve duygusal  stres gibi nedenler de ağız içi ülserine sebep olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra yanlışlıkla ısırma, bazı yiyecekler, ağız içi protezleri, ağız içi yaralanmaları da ağız içi ülserini ortaya çıkarabilen nedenlerden sayılabilir.

Demir eksiklikleri, folik asit eksikliği, B12 gibi vitaminlerin eksiklikleri ağız içi ve boğaz yaralarına neden olabilmektedir. Sık tekrarlanan ağız içi ve boğaz yaraları ile birlikte görmede bozukluk oluştuğunda, yaraların kendi kendine iyileşmediği durumlarda, ağız içinde kötü koku ve akıntı olduğunda bunlar genellikle derin enfeksiyon belirtileri olarak sayılır. Bu belirtilerle karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken derhal bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Ağız içi ve boğaz yaraları, en başta enfeksiyonlar ile birlikte virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Ağız ve boğaz yaraları bakterilerden dolayı  meydana gelmediği için antibiyotik tedavilerine cevap vermezler. Bu yüzden tedavi edilmesi aksayabilir.

Virüsler ilk önce bademciklere yerleşir ve boğaz yaraları oluşmaya başlar. Boğazda ortaya çıktığından dolayı, çoğu zaman hastada şiddetli ağrı ile birlikte nefes almada zorluk yaşanmaktadır. Boğaz yaraları genellikle 6 hafta veya daha fazla sürebilecek olan yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir.

Ayrıca ağız içi ve boğaz yaraları, genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Fakat bazen de hava kirliliği, hava kirliliğine alerji duymak, kuruluk gibi sebepler yüzünden de boğaz yaraları oluşabilmektedir.

Ağız İçi ve Boğaz Yaraları İçin Risk Faktörleri Nelerdir

 • Allerji
 • Sigara kullanımı
 • Uzun süre kapalı ortamda bulunmak
 • Oda sıcaklığında yiyecek tüketmek
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Yeterli protein alınız
 • Uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz

Ağız İçi Ve Boğaz Yaraları

Ağız İçi ve Boğaz Yaralarından Nasıl Korunabilirsiniz

 • Temizlik hijyenine dikkat etmelisiniz.
 • Kullandığınız size özel eşyaları başkası ile paylaşmayınız.
 • Umumi alanlarda bulunan çeşmelere ağzınızı değirmekten kaçınınız.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durunuz.
 • Hasta olan kişilerden uzak durunuz.

 Ağız İçi ve Boğaz Yaralarına Ne İyi Gelir

 • B]]> Yara İzleri Krem https://www.yara.gen.tr/yara-izleri-krem.html Wed, 24 Oct 2018 00:15:00 +0000 Yara İzleri Krem, bilindiği üzere yazar izleri vücudumuzda oluşmuş olan deformasyonlardır. Deformasyondan anlamamız gereken ise yara izinin bulunduğu bölge ve çevresindeki hücreler ölü hücrelerdir. Yara izleri kre
  Yara İzleri Krem, bilindiği üzere yazar izleri vücudumuzda oluşmuş olan deformasyonlardır. Deformasyondan anlamamız gereken ise yara izinin bulunduğu bölge ve çevresindeki hücreler ölü hücrelerdir. Yara izleri kremleri sayesinde de yaranın bulunduğu ve çevresindeki ölü hücreler iyileştirilir, canlandırılır veya bu ölü hücreler yerine yeni canlı hücreler getirilir. Vücudumuzun özellikle yanık yaraları gibi bazı yararı iyileştirmesi çok uzun zaman alacağı için yara izleri kremleri sayesinde bu zaman kısaltılır ve çoğu yara izleri kısa zamanda geçer.

Piyasada hem reçeteli hem de reçetesiz alınabilecek çok sayıda yara izleri kremi bulmak mümkündür. Yara izleri kremlerini kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken iki husus vardır.
 • Yaranın oluşma sebebine uygun olan yara izleri kremleri tercih edilmelidir. (Yanık sebebiyle oluşan yara izi için uygun yara izleri kullanılması gibi)
 • Yara izleri kremlerinin etken ve yan maddelerine karşı kişinin alerjisi var ise yara izleri kreminin kullanılmasının uygun olup olmadığı veya gebelik gibi özel durumları olan hastalarda yara izleri kreminin kullanılmasının uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Uzman bir hekime (dermatolog) başvurularak yukarıda da bahsettiğimiz iki husus için hekimden bilgi alınmalıdır.

Yara İzleri Krem Türleri
 • Contractubex Jel Krem
 • Expigment Krem
 • Fucidin Krem
 • Fenirepair Krem
 • Oksitin Krem
 • Xeragel Jel Krem
Contractubex Jel Krem: Şu an piyasada en iyi bilinen ve doğal olarak en çok kullanılan yara izleri kremlerinin başını çekmektedir. Contractubex jel krem, dikişlerin alınmasından sonra dikiş yara izleri için kullanılır. Yara izleri gidermede bepanthen kreme göre daha etkili olduğu söylenen contractubex jel krem kullananların en çok dikkat etmesi gereken husus ise kremi kullandıktan sonra güneşe çıkmamaktır. 

Expigment Krem: Yara izlerinin giderilmesi konusunda etkili olan bu krem, cildi soyarak ölü hücreleri yok edip yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Etken maddesi hidrokinon olan expigment yara izleri kremini doktor tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmez. Kullanıldığı zaman güneş yanıkları gibi ciltte soyulma yapan bu krem cilt lekelerin rengini açma, güneş lekeleri ve vücuttaki çiller için de kullanılabilir.

Fucidin Krem: Fucidin kremi, vücutta oluşan cilt sorunlarını -özellikle sivilce ve çıban- tedavi edip iyileştiren bir yara izleri kremidir. Yanık tedavilerinde yara izi kalmaması için de kullanılabilen fucidin krem, ciltte yapılan herhangi bir işlemden sonra ödem oluşmasını engellemek ve epilasyon gibi işlemler sonrasında ciltte sivilce veya tahriş oluşmaması için de kullanılabilir. Yapısında antibiyotik özellik de barındıran bu yara izleri kremi de ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı da kullanılabilen bir silahtır.(!)

Yara İzleri Krem
Fenirepair Krem: Bu krem, 5.5 ph değeri sayesinde hücre yenilenmesinin hızlanması için gerekli nem ortamını hazırlar ve bu sayede yara izleri azaltıcı krem olarak kullanılır. Soğutucu etkisi sayesinde vücuda sürüldüğü yerde o bölgeyi ferahlatarak ağrı kesici etkisi yapar ve kuru bölgelerde kullanıldığında bölgenin su dengesini korur. Bazı ilaçları kullanmaları sakıncalı olan çocuklara genellikle önerilen yara izleri kremlerinden bir tanesidir.

Oksitin Krem: İçerisinde bulundurduğu çinko sayesinde küçük yanıklar, cilt tahrişleri, pişikler ve meme başı çatlaklarında -doktor tavsiyesiyle- kullanılabilecek etkili yara izleri kremlerindendir. Oksitin krem kullananların dikkat etmesi gereken husus ise bu krem özellikle iltihaplanmamış yaralar ve yara izleri için kullanılır.

Xeragel Jel Krem: Genellikle dirsek, yüz, boyun]]> Kaş Yarılması https://www.yara.gen.tr/kas-yarilmasi.html Wed, 24 Oct 2018 06:06:08 +0000 Kaş yarılması;  genellikle küçük çocukların çok hareketli oldukları dönemde başlarına gelebilen olası durumlardan birisidir. Kaş yarılması sadece çocuklarda görülebilecek bir durum değildir elbette. Yetişkin birey Kaş yarılması;  genellikle küçük çocukların çok hareketli oldukları dönemde başlarına gelebilen olası durumlardan birisidir. Kaş yarılması sadece çocuklarda görülebilecek bir durum değildir elbette. Yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Ani baş dönmeleri ile yere düşmeler, kışın buzlu zemine basarken ayak kayması sonucu ani düşmeler, bisiklet sürerken olabilecek herhangi kazalar, merdivenlerden düşerek yaşanabilecek aksilikler, karşılıklı olarak yapılan şakalarda elin bir an boşluğa gelip karşımızdakine değmesi sonucu oluşabilecek durumlarda kaş yarılmaları meydana gelebilmektedir. Ayrıca karşıdan atılan herhangi bir sert cisim veya madde de kaşa değerek, kaşta yarılmalara sebebiyet verebilmektedir.

Kaş Yarılması
Kaş yarılması nasıl tedavi edilir;

Kaş yarılmaları eğer küçük çizikler ve kesikler şeklindeyse öncelikle yara mikroptan arındırılmalıdır. Mikroptan arındırılan yara kanıyor ise kanı durdurmak için gazla bir bez tutularak kan akışı durdurulmalıdır. Eğer kan fazla akıyorsa gazlı bezi kafaya sarabilir kaşta yarılan bölge kapatılabilir. Eğer kaşta meydana gelen yarılma fazla ise, derin bir kesik ya da derin bir yarık şeklindeyse muhakkak hastaneye gidilerek acil bölümünde tedavi edilmelidir. Kaşta yarılmanın olduğu bölge uyuşturulduktan sonra yara dudakları dikilmelidir. Kaştaki yaradan akan kan fazla ise hastaneye gidilirken, hastanın yarılan kaşı üzerine herhangi bir bezle baskı yapılacak şekilde bastırılmamalıdır. Çünkü fazla bastırıldığında kangrene sebebiyet verebilmektedir.
]]>
Hamilelikte Rahimde Yara https://www.yara.gen.tr/hamilelikte-rahimde-yara.html Wed, 24 Oct 2018 07:26:11 +0000 Hamilelikte rahimde yara, Hamilelikte oluşan rahimde yara olması hem anne adayını hem bebeği riske atar düşüncesi ile anne adayını strese sokar. Genel olarak bu durum her hamile anne adayında oluşabilir. Böylesi bir durumun ortaya Hamilelikte rahimde yara, Hamilelikte oluşan rahimde yara olması hem anne adayını hem bebeği riske atar düşüncesi ile anne adayını strese sokar. Genel olarak bu durum her hamile anne adayında oluşabilir. Böylesi bir durumun ortaya çıkması anne adayı hamile iken oluşan kanamalar nedeni ile ortaya çıkar. Hamilelikte rahimde yara oluşması anne adayını oldukça endişe içine bırakmaktadır. Kanamalar sonucu kadın doğum uzmanına giden anne adayı, hem kendi sağlığı için hem bebeğin sağlığı için gerekli önlemleri alacaktır. Hamilelikte rahimde yara oluşması kadın doğum uzmanının uygulayacağı tedavi edilerek ilk önce hastaya fitil, tedavisi uygulanır. Uygulanan fitil tedavisinin bebeğe kesinlikle bir zararı yoktur anne adayı içinde geçerlidir. Bir süre sonra anne adayında kanamalar ve şikayetler sona ererse tekrar doktor kontrolü yaptırarak rahimdeki oluşan yaranın ne durumda olduğu öğrenilir.

Hamilelikte rahimde yara tedavisi;

Çoğu zaman anne adaylarında oluşan kanamalarla, ortaya çıkan hamilelikte  rahimde  yaraları tedavi edilebilir. Uzman olan doktorlar sayesinde bu stresli olaydan anne adayının kurtulması mümkün boşa üzülen anne adayı endişesi yersizdir. Rahim içinde hamile iken ortaya çıkan yaralar fitil tedavisi ile geçmez ise doktorunuzun uygulayacağı başka tedavi yöntemleri ile hasta ile yakından ilgilenen doktorunuz gerekeni sağlığınız açısından uygulayacaktır. Anne adayında oluşan hamilelikte rahimde  yara oluşması  fitil uygulaması ile geçmez ise kimyasal yöntem yardımı ile yara yakılarak bebeğe ve anne adayına zarar gelmeyecek bir yöntem olan uygulama sonucu hastaya gerekli olan ikinci tedavi şekli uygulanır. Bu yöntem ile hastanın sağlığına kavuşması mümkündür. Kişilerde şayet bu yöntemde geçersiz olur ise yapılacak tek bir yöntem ise anestezi altında uygulanan yara yakılma yöntemidir. Bu yöntem ise hastada en son uygulanacak tedavi şeklidir. Yapılan bütün bu işlemler ise ne anne ne bebek hiç bir türlü zarar görmez. Anne adayı bu durum karşısında sakinliğini korumalıdır. Hamilelikte rahimde yara oluşması her şekilde tedavi edilebiliyor.

Hamilelikte Rahimde Yara
Hamilelikte rahimde yara neden olur;

Kadınlarda rahim içi yaraları hamilelikte var mıydı yoksa önceden oluşmuş muydu. Bunu bilmesi gerekir, bir çok kadın rahim içinde yara olup olmadığını bilmez. Hamilelikte rahimde yara oluşması öncesi ve sonrası anne adayının bebek sahibi olmasına engel değildir. Rahim içinde oluşan yaralar kadınlarda hamile iken veya değilken oluşan yaralar enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Çok yoğun şekilde akıntısı olan sürekli, adet kanamaları rahim içi mantar enfeksiyonları ve doğumsal faktörlerdir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan hamilelikte rahimde yara olması kişinin tedavi olmasına engel olmaz. Kadınlarda bu şekilde yara hamilelikte ortaya çıkması mümkündür. Hamile olan anne adayları ise panik yapmamaları gerekmektedir.

Çünkü bebeği karnında olsa bile kadın doğum uzmanı doktoru hiç bir şekilde anne ve bebeği riske atmaz. Aynı zamanda hamile olan anne adaylarında bebek var iken anne karnında tedavi edilebilir. Bu hiç bir şekilde anne adayını strese sokmamalıdır. Hamile kalmayı düşünen anne adayları gebe kalmadan önce rahim içinde yara olup olmadığını bir muayene sonucu öğrenmelidir. Bu durum anne olacak kişinin işini kolaylaştırır aynı zamanda daha çabuk tedavi edilme imkanı bulabilir.
]]>
Çocuklarda Ağız Yarası https://www.yara.gen.tr/cocuklarda-agiz-yarasi.html Wed, 24 Oct 2018 13:54:36 +0000 Çocuklarda Ağız Yarası; bilinçsiz şekilde ağıza yabancı cisimlerin sokulması ile çocukların ağzında enfeksiyon gelişir.  Çocuklarda ağız yarası olarak Aftlar, pamukçuk ve uçuktur. Beslenme ağız ile yapıldığı Çocuklarda Ağız Yarası; bilinçsiz şekilde ağıza yabancı cisimlerin sokulması ile çocukların ağzında enfeksiyon gelişir.  Çocuklarda ağız yarası olarak Aftlar, pamukçuk ve uçuktur. Beslenme ağız ile yapıldığı için ağız yaraları çok ağrıya sebep olmaktadır. Ağız yaralarının neden olduğu ağrı beslenme bozukluklarına ve konuşmada sorunlara sebebiyet verebilir. 

Aft; Aftlar sık sık görülür. Tam nedeni bilinmemektedir. Fakat uzmanlar bakteri, virüslerden dolayı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sebeplerden olabilir. Aftlara stres, travma, mineral ve vitaminlerin eksikliği ve alerjiler sebep olabilir. Aftlar uçukların tam tersi bulaşıcı değildirler. Ama Aftlar çok acı verici olurlar. Yemek yemek bile işkenceye dönüşebilir. Eğer çocuğun ağzında Aft oluşmuş ise sert ve sivri gıdalardan (kızarmış ekmek, havuç, ) kaçınılmalıdır. Ayrıca aftların ağrısını artıracak acı, ekşi, aşırı tuzlu, cok sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır. Doktor tavsiyesine göre ilaç kullanılmalıdır. Aftlar genelde yedi ile on gün içinde iyileşme gözlenir. 

Gingivostomatit; Çocuklarda diş etinde meydana gelen enfeksiyondur. Çocuklarda genelde diş etinde çekilme,  şişme, kızarma ve kanama meydana gelir. Sebebi oksijenli ortamı sevmeyen bakterilerdir. Bakteriye yönelik antibiyotik verilmelidir. Üç, dört günde iyileşme başlar. Fakat antibiyotik en az bir hafta kullanılmalıdır. 

Pamukçuk; Pamukçuğa candia albicans adındaki mantar sebep olmaktadır. En çok görülen sebebi annenin göğsünün gereğinden fazla temizlenmesidir. Gereğinden fazla anne göğsünün temizlenmesi ile göğüsteki yararlı mikroplarda yok edilmektedir. Bu yararlı bakterilerin yok edilmesi ile mantara ortam hazırlanmaktadır. Çocuklara bu pamukçuk için olan oral gargaralar veya damlalar verilebilir. 

Uçuk; Uçuğun sebebi herpes simpleks  isimli virüstür. Uçuk ağzın içinden çok dudak kenarlarında olur. Virüs çocukluk çağında alınır ve yüzdeki sinir köklerine gizlenir. Gizlenen bu virüs bağışıklık sisteminin düşmesi veya stres dönemlerinde ortaya çıkar. Herpes kompleks virüsüne etkili kremler ile tedavi yapılır.  Yedi on günde iyileşir. 

Çocuklarda Ağız Yarası Belirtileri; 
 • Dilde, diş  etlerinde ve ağızın içinde krem beyazlığında ufak kabarcıklar.
 • Genelde yanağın içinde ortaları sarı kırmızı lekeler.
 • Ateşin yükselmesine sebep olan veya kabarcıklar.
 • Yemek yeme ile oluşan ağrılara bağlı iştahsızlık olması.
Çocuklarda Ağız Yarası
Çocuklarda Ağız Yarası Tedavisi; 

Yara yanağın içinde ise kırık ve sivri dişler olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa tedavisi yaptırılmalıdır. Yara beyaz kabarık şekilde ise temiz bir mendil temizlenmelidir. Parmağınızın ucu  ile antiseptik kremler ve gliserin sürebilirsiniz. Ayrıca bebe aspirini,  parol şurup, minoset şurup, dolven şurup, calpol şurup verebilirsiniz. Çocuğunuzu biberon ile besliyorsanız sert biberon başlığı kullanmayınız. Anestol gibi benzocaine içeren Keller kullanabilirsiniz. Yaralı alanlara tuz koyabilirsiniz. Tuz eriyinceye kadar bekleyin ve bu uygulamayı günde üç kez yapın. Sirkeyi günde üç kez yaralı olan yerlere uygulayın. Kabartma tozunu bir kaç damla su katın ve macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu yaraların üzerine uygulayın. Eriyinceye kadar macun yarların üzerinde kalsın. Günde üç kez uygulayabilirsiniz. Diş macunlarının içinde bulunan SLS maddesi tahrişleri artıracağı için SLS içeren diş macunları kullanılmamalıdır. 

Çocuklarda Ağız Yarasının Sebepleri; 

Behçet Hastalığı, B vitamini eksikliği, C vitaminin fazla alınması, konjoktivit, retinit,  lokositoz, demir eksikliği nedeniyle çocuklarda ağızda yaralar olabilir. 
Çocuğunuza ağzında yaralar varken sıvı gıdalar verin. Dondurma gibi yumuşa]]> Rüyada Başında Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-basinda-yara-gormek.html Wed, 24 Oct 2018 23:37:34 +0000 Rüyada başında yara görmek, Birçok anlamı vardır. Bu anlam farklılıkları yaranın türüne göre değişmektedir. Baş bölgesinde görülen yaranın genel anlamı kişinin mallarını kaybedeceği yada büyük bir ekonomik krize gi Rüyada başında yara görmek, Birçok anlamı vardır. Bu anlam farklılıkları yaranın türüne göre değişmektedir. Baş bölgesinde görülen yaranın genel anlamı kişinin mallarını kaybedeceği yada büyük bir ekonomik krize gireceği  bu karşı ekonomik önlemler alması gerektiğini delalet eder. Ayrıca rüyayı gören kişinin işlerinde problem yaşaması ve bu problemin işveren ve kendisi arasında olacağına olay sonucunda işini kaybedeceği anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin başındaki yaranın iriliği ise riya sahibinin ailesiyle ilgili sıkıntılara gireceği bu sıkıntılar eğitim, sağlık problemleri ,güç kaybetme olabilir ve olacaklardan sonra acınacak duruma düşeceği anlamına gelir. Ayrıca kafasındaki büyük derin yaraya dikiş atılıyorsa rüya sahibinin ciddi bir olay ile karşı karşıya kalacağına ve bu olaydan son anda kurtulacağını delalet eder. Yaradaki dikiş sayısı fazla ise bu olayın kaza gibi olaylara işaret etmektedir. Eğer dikiş sayısı az ise rüya sahibinin ailesiyle problem yaşayıp huzursuzluk çekeceğine işaret eder.Eğer başındaki yara kanıyor ise kişinin işlerinin bozulacağına ortağı varsa ortaklığının çok kötü bir şekilde biteceğini işaret eder. 

Rüyada Başında Yara Görmek
Rüyada başında yara görmek, psikolojik sonuçlara işaret eder rüya sahibinin çocukluğunda düşünceleri kabul görmemiş ve küçümsendiğinden burnu havada başkalarını hor gören bir insan olduğunu çevresi tarafından sevilmediğini gösterir. Aynı zamanda rüya sahibinin babasız büyüdüğüne kafasında bir baba simgesinin eksik olmasından dolayı başını koyabilecek omuz ve sırtını dayaya bilecek güçlü birini aradığını işaret eder.
]]>
Yara İzi Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/yara-izi-nasil-gecer.html Thu, 25 Oct 2018 08:06:34 +0000 Yara izi nasıl geçer, Zaman içerisinde cilt yüzeyinde oluşan yara izleri, çizik yanık gibi izler dış görünüşünüzde hoş bir görüntü oluşturmayabilir. Bu yara izleri bazen kişinin kendisini toplumdan soyutlamasına varacak Yara izi nasıl geçer, Zaman içerisinde cilt yüzeyinde oluşan yara izleri, çizik yanık gibi izler dış görünüşünüzde hoş bir görüntü oluşturmayabilir. Bu yara izleri bazen kişinin kendisini toplumdan soyutlamasına varacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Çeşitli sebeplerden oluşan bu yara izlerinden doğal yöntemlerle kurtulmak mümkündür. Bu yara izlerler inden kurtulmak için birkaç yöntem uygulanabilir. 

Yara İzi Nasıl Geçer
Yara izi nasıl geçer
 • Bal ile yara izi tedavisi, Bu tedavide kullanacağınız balın saf ve doğal olması çok önemlidir. Balın saf ve doğal bir bal olmaması durumunda istediğiniz sonucu almanızda mümkün olmayacaktır. Ballın doku yenilenmesini hızlandırdığı ve ciltteki izleri tamir edici özelliği olduğu bilinmektedir. Balın yara izine uygulanması şöyle yapılır; 2 çay kaşığı balın içerisine 2 çay kaşığı kabartma tozu ilave ederek karıştırın. Cildinizde bulunan yara izinin üzerine yaklaşık olarak 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. 5 Dakika sonrasında üzerini sıcak bir havlu ile kapatın. Havlu sıcaklığını kaybedip soğuduğu zaman cildinizi temizleyebilirsiniz.
 • Limon ile yara izi tedavisi, Limon tedavisinin öncesinde yara izi olan bölgeyi temizleyiniz. Limon suyunun pamuğa dökün ve yara izinin olduğu bölgeyi limonlu pamukla ovun. Bu ovma işlemi sonunda bölgenin limonlu kalacak şekilde 10 dakika bekletin. Bu süre sonunda cildinizi temizleyin bu uygulamayı 1 ay süre ile günde 2 kere uygulayarak sonuç alabilirsiniz.
 • Soğan ile yara izi tedavisi, Soğan özünün yararlı tarafı iltihap önleyici ve yara izlerinin bulunduğu dokunun üretiminde salgılanan protein üretimini azalttığı için yara izinin geçmesine yardımcı olur. Yara izinin bulunduğu bölgeye soğan özünü sürerek bir müddet ovun. Günde en az 1 kere bir ay boyunca uygulandığı takdirde yara izinde gözle görülür azalma olacaktır. Cilt yapısı hassas olan kişilerin bu uygulamaları yapmaları tavsiye edilmez. Cildinizde yanma hissi ve kızarıklık olduğu durumlarda soğan ile yara tedavisine devam etmeyiniz. 
 • Zeytinyağı ile yara tedavisi, Bu tedavi için gerekli olan saf zeytin yağıdır. Zeytinyağı içerisinde E ve K vitamini antioksidan etkisi yaparak içerisindeki yüksek ateş sayesinde yara izlerinin açılmasını sağlar. Ayrıca cildin iyileşmesini de destekler. Bunun için bir miktar saf zeytinyağının pamuk üzerine sürerek veya yara üzerine sürün 5 dakika kadar masaj yapın ve cildinizi temizleyin. 
 • Salatalık ile yara tedavisi, Salatalık özellikle cildi diri tutması ve yumuşatması amacı ile cilde uygulanan doğal çözümlerden biridir. İçerisinde bulunan asitik sayesinde cilde tahriş yapma olasılığı azdır. Bunun için salatalıkları blender da püre haline getirin ve bir yumurta ile karıştırın. Yaptığınız bu karışımı yara izi üzerine sürün ve 20 dakika bekleyin. Uygulama sonunda cildinizi temizleyebilirsiniz. 
 • Aloe vera yara izi tedavisi, Aloe vera'nın iltihap önleyici özelliği ciltteki tahrişin azalmasını önleyeceği gibi yara izindeki ölü hücreleri de temizlemektedir. Yara izi olan bölgeye masaj yaparak günde bir kaç kez uygulanabilir. Aloe verayı güvenilir yerlerden jel ve losyon halinde bulabilirsiniz. 
 • Hint Bektaşi üzümü tedavisi, Bir diğer ismi "amla" olan Bektaşi üzümü içerisinde bulunan bol miktarda C vitamininden dolayı uygulanacağı yara izinin engelleyecektir. Hint Bektaşi üzümü toz veya krem halinde satılmaktadır. Amla tozu ile zeytin yağını karıştırarak krem yapabilir ve bu kreme yara izine masaj yaparak sürebilirsiniz.
]]>
Peniste Yara https://www.yara.gen.tr/peniste-yara.html Thu, 25 Oct 2018 19:13:15 +0000 Peniste Yara, Peniste yara meydana gelmesi erkeklerin üreme organları olan peniste meydana gelen ve erkekleri en fazla rahatsız eden rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Erkeklerin yaşamları süresince gerek sosyal yaşamlar Peniste Yara, Peniste yara meydana gelmesi erkeklerin üreme organları olan peniste meydana gelen ve erkekleri en fazla rahatsız eden rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Erkeklerin yaşamları süresince gerek sosyal yaşamlarında gerek kendileri ile yaptıkları iç hesaplaşmalarında fazlaca sorun olmasına sebep olabilecek organları arasında ilk sırada üreme organları yer almakta ve erkekler üreme organları ile ilgili oldukça hassas olmaktadır. Bu sebeple de peniste farklı şekillerde yara meydana gelmesi erkekler açısından çok fazla sorun teşkil etmektedir.

Peniste Yara Olmasının Sebepleri Nelerdir

Peniste yara meydana gelmesinin birden fazla sebebi olabilmektedir. Peniste ağrının eşlik ettiği yaraların meydana gelme sebeplerinin başında kişinin mastürbasyon yaparken penisine kontrol dışı güç uygulaması ile meydana gelen yaralardır. Sürtünme karşısında oldukça hassas bir organ olan penise kontrol dışı bir güç uygulamanın ardından sürtünmenin meydana gelmesi penisin yüzey kısmında bir takım yaraların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kişinin mastürbasyon yaparken daha dikkatli ve hassas davranması gerekmektedir.

Penis ağzında oluşan yaralar boşaltım esnasında aksamaların olmasına ya da kişinin mesanesini tam olarak boşaltamamasına kadar birçok soruna yol açabilmektedir ve bu yaralar cinsel ilişki esnasında kişiye bulaşma ihtimali olan bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Penis ağzında meydana gelen ufak ve içinde sıvı bulunan bu yaralar sebebi ile penis çevresinde uçuk meydana gelebilmektedir.

Peniste Yara Tedavisi Nasıl Olur

Peniste herhangi bölgede meydana gelebilen yaraların tedavi edilebilmesi için ilk olarak sebebini bulmak gerekmektedir. Hastaları birbirinden ayıran en önemli özellik yarada ağrının olması ya da olmaması durumudur. Peniste ağrısız yara olması halinde hastanın bulaşıcı frengi hastalığına yakalanmış olma olasılığı vardır. Cinsel yolla ilişki esnasında bulaşan frengi hangi derecede olduğuna göre hasta üzerinde farklı belirtilere sebep olmaktadır. Bu sebeple peniste yara olan hastanın bir üroloji uzmanına görünmesinde fayda görülmektedir.

Peniste Yara

Bilindiği üzere bu tür rahatsızlıklar için bir doktora görünmek hem kadınlar hem de erkekler için oldukça zor bir durumdur. Peniste meydana gelen yaraların hemen her erkekte beliğ bir zaman diliminde görülüyor olmasının ancak bir doktora görünmemelerinin sebebi de budur. Bunun yanı sıra, peniste meydana gelen yaraların tam olarak iyileştirilebilmesi amacı ile kişinin mutlaka bir uzman üroloji hekimine görünmesi gerekmektedir. Doktora görünme konusunda çekingen davranan erkekler daha çok internetten araştırdıkları ya da çevrelerindeki kişilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda kendi kendilerini tedavi etmek amacı ile farklı krem ya da ilaçlar kullanmaktadır. Oysaki penis çok hassas bir organdır ve bu organa yanlış bir tedavi uygulanması halinde kişi çok daha büyük sorunlar ile baş etmek zorunda kalabilmektedir.

Türkiye’de eskiye oranla bu durum için doktora görünme oranı giderek daha da fazla artmaktadır. Peniste yara meydana gelmesinin tedavi edilebilmesi ancak bu konuda uzman bir doktorun gözetimi altında gerçekleşebilmektedir. Peniste yara tedavisi için doktorlar genellikle ilaç tedavisi uygulamaktadır. 

]]>
Jilet Yarası https://www.yara.gen.tr/jilet-yarasi.html Fri, 26 Oct 2018 07:33:02 +0000 Jilet Yarası, istemli veya istemsiz jilet gibi kesici aletler tarafından oluşturulmuş yaralara denir.Jilet yaraları bazı faktörlere bağlı olarak iz bırakabilir. Jilet yaralarının pek çok nedeni vardır.Özellikle gençlik dönemi Jilet Yarası, istemli veya istemsiz jilet gibi kesici aletler tarafından oluşturulmuş yaralara denir.Jilet yaraları bazı faktörlere bağlı olarak iz bırakabilir. Jilet yaralarının pek çok nedeni vardır.Özellikle gençlik dönemindeki insanlar sorunlarını bir şekilde unutmak için jilet ile kollarını keserek iz bırakmaya çalışırlar. Hatta bu izlerle kollarına isim vb. yazarlar.Fakat ilerleyen zamanlarda bu yaptıklarından pişman olup izlerden kurtulmaya çalışırlar. Çünkü ilerde bu izler başlarına bazı sorunlar açmaktadır. Bu izlere sahip kişi asker veya polis olurken bu izler ona sorun yaşatabilir.

Jilet Yarası İzi Nasıl Geçer

Son zamanlarda silmeye yönelik yöntemler ön plandadır.özellikle de deriyi tabakalar halinde soyup deri atılarak izlerin yok edilmeye çalışılır. Bu yöntem TCA uygulamasıdır. Bu yöntem eskiye dayalı izlerde etkili olmaktadır. TCA uygulaması jilet kaynaklı izlerin kapatılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu asit ile kesik yerleri kapatılmaya çalışılır. Bu yönteme başvurmadan önce bir doktora danışılmalıdır. Başka bir çare ise cerrahi operasyonlardır. Jilet yarasının iz bırakması ve bu izlerin kolay bir şekilde geçmesi çok zor olan bir şeydir. Bu gibi durumlarda bize yardımcı olan birim estetik cerrahıdır. Ancak bu operasyondan sonra izlerin tamamen yok olması bazı faktörlere bağlıdır.

Jilet Yarası
Kişinin cilt yapısı, yaranın derinliği, yaranın oluşumunun ardından geçen süre önemli rol oynamaktadır. Operasyonlar zor ve dikkatli geçmesi gereken ameliyatlardır. Estetik cerrahı ameliyatlarda düzeltilmesi gereken bölge uyuşturur ve hasta bu ameliyatı hiç bir şey duymayıp hissetmeden geçirir. Ameliyattan sonra geçen süre zarfında ise kişinin kendisine kalan şey pansuman ve bakımdır. Hastanın ameliyatı ne kadar iyi geçerse geçsin, hasta ameliyat olduğu bölgeyi koruyup hava almasını, mikrop kapmasını engellemeli. Bunu yaptığı takdirde yarası daha çabuk iyileşme etkisi gösterecektir. Jilet izinin yeni veya eski olması ameliyat sonrası elde edeceğiniz sonuçlarını etkilemektedir.

Bazı jilet yaraları daha büyük hastalıklara yol açabilir. Bundan korunmak için günlük yaşam alanımıza, çalıştığımız bölgeye,gezdiğimiz veya gittiğimiz yerlere dikkat etmeliyiz. Jilet yaralı yaraya yol açan jilete göre ciddiyet taşıyabilir.Örneğin yarayı açan jilet paslı vaya küflü ise çok daha tehlikeli olabilir.
]]>
Yüzdeki Yara İzleri https://www.yara.gen.tr/yuzdeki-yara-izleri.html Fri, 26 Oct 2018 19:36:34 +0000 Yüzdeki yara izleri, hayatımız süresince çeşitli olaylar sonrasında yüzümüzde kalır. Bu yara, çizik, yanık, tırnak izi, ameliyat izleri gibi izler kendimizi kötü hissetmemize sebep olabilir. Yüzdeki yara izlerini geçirmek i Yüzdeki yara izleri, hayatımız süresince çeşitli olaylar sonrasında yüzümüzde kalır. Bu yara, çizik, yanık, tırnak izi, ameliyat izleri gibi izler kendimizi kötü hissetmemize sebep olabilir. Yüzdeki yara izlerini geçirmek için çeşitli doğal yöntemler vardır. Bunlar;
 • Limon tedavisi: Yara izinin bulunduğu bölgeyi önce iyice temizlenmelidir. Daha sonra 1 çay kaşığı limon suyunu pamuk ile yara bölgesine ovulur. Daha sonra ciltte 10 dakika kalması beklenip yüz yıkanır. Bu uygulama 1 ay süresince günde 2 kez uygulandığı taktirde yüzdeki yara izlerinin geçmesine yardımcı olacaktır. 
 • Bal tedavisi: Tedaviye başlanmadan önce balın saf ve gerçek olduğundan emin olunmalıdır. Gerçek değilse tedaviden sonuç almak mümkün değildir. Bal aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir. Bal doku yenilenmesini hızlandırdığı gibi yüzdeki yara izlerinin geçmesine de yardımcı olur. Bu tedavinin uygulamasında ise: 2 çay kaşığı bal ile 2 çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır. Bu karışım ile 5 dakika boyunca yüzdeki yara izlerine masaj yaparak yedirilir. Daha sonra sıcak bir havlu yüze konulur. Sıcaklığı geçtikten sonra kaldırılıp yüz temizlenir. 
 • Soğan tedavisi: Bunun için soğan özü kullanılmalıdır. Soğan özü iltihap önleyicidir. Bu yara izinin olduğu yere kolajen yani doku üretiminde salgılanan proteini azaltıp yara izlerinin geçmesini sağlar. Bu tedavinin uygulanması, Yüzdeki yara izine soğan özü pamuk yardımı ile ovulur. Bu uygulama günde 1 kez ve 1 ay sürmelidir. Tabi bu cildin hassasiyetine göre değişebilir. Eğer ciltte herhangi bir kızarma oluşursa bu uygulama bırakılmalıdır. 
 • Salatalık tedavisi: Salatalık genel olarak cilt tedavilerinde ve kürlerin de kullanılır. Cildi yumuşatması ve gergin tutmasından dolayı kürlerin vazgeçilmezidir. İçerisinde bulunduğu asitik sayesinde cilde zarar vermez. Bunun için cilde herhangi bir yan tepki vermez. Bu tedavinin uygulanması ise: Bir kase içerisine doğranıp blender yardımı ile püre haline getirilir. Daha sonra 1 yumurta ile marine dilip yüzdeki yara izlerine uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletildikten sonra cilt durulanır. 
 • Zeytin yağı tedavisi: Saf zeytin yağı olmasına dikkat edilmelidir. Zeytin yağı içerisinde bulundurduğu E ve K vitamini ile ciltte anti-oksidan etki gösterir ve içinde bulunan yüksek asit sayesinde yüzdeki yara izlerinin renklerinin açılmasına ve geçmesine yardımcı olur. Bu tedavinin uygulanması ise: Zeytin yağı bir pamuk yardımı ile yüzdeki yara izlerine masaj yaparak 5 dakika uygulanır. 
Yüzdeki Yara İzleriYüzdeki yara izlerini geçirmek için tıbbi olarak 2 ilaç vardır. Bunlar contractubex jeldir. Bu jel genellikle ameliyat izlerinin geçirilmesinde etkilidir. Diğer ilaç ise acnelys kremdir. Bu krem ise genel olarak sivilce ve akne izlerini geçirmek için kullanılır. Bu ilaçlar yüzdeki yara izlerine masaj yaparak 1 saat ciltte bekletilip sonra yüz temizlenir.  
]]>
Dudak Kenarında Yara https://www.yara.gen.tr/dudak-kenarinda-yara.html Sat, 27 Oct 2018 11:52:49 +0000 Dudak kenarında yara, Hemen hemen herkeste hayatının bir bölümünde karşılaştığı bir problem olmuştur. Bu sorun dudak kenarında ve ya dudak üzerinde görülebilmektedir. Dudak kenarında yara oluşmasının birçok farklı sebebi Dudak kenarında yara, Hemen hemen herkeste hayatının bir bölümünde karşılaştığı bir problem olmuştur. Bu sorun dudak kenarında ve ya dudak üzerinde görülebilmektedir. Dudak kenarında yara oluşmasının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Küçük tahrişlerle oluşan pamukçuklar gibi. Dudak kenarında yara bazen uçuk virüsü, enfeksiyon ve kanser yaralarının belirtisi olabilmektedir. Dudak kenarında oluşan bu yaralar tamamen iyileşinceye kadar ateşli kabarcıklara neden olmaktadır. Dudak kenarında oluşan bu ateşli kabarcıklar bulaşıcıdır. Bu sebepten bebekleri öpmemesi onlara dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamalı bu hastalık geçtikten sonra diş fırçanızı yenilemeniz gerekir.

Dudak kenarında yara oluşması sebepleri
 • Ağza alınan fiziksel travma, Yanak içinin veya dudak kenarının ısırılması, dışarıdan fiziksel darbeler veya şiddetli diş fırçalanması gibi sebeplerden dolayı görülebilmektedir. Bu bölgenin hasar alması sonucunda hızlıca yayılabilmektedir. Zaman içerisinde kendiliğinden geçebileceği gibi krem veya sprey formunda ilaçlarda kullanılabilir. 
 • Stres, Dudak kenarında yara aşırı strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu stres problemini ortadan kaldırınca kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Stres kaynaklı dudak kenarında yaralar oluştu ise yoga ve meditasyon size iyi gelebilir. Bu iyileşme sürecinin hızlandırılması için doktorunuzun veya eczaneden temin edebileceğiniz uçuk kremler kullanılabilir. 
 • Yorgunluk, Aşırı çalışma ve iş hayatındaki yorgunluk veya eğitim esnasındaki zor sınavlar vücudunuzu yorduğu için dudak kenarında yara olarak ortaya çıkabilir. Tek başına veya toplu olarak çıkan bu yaralar yaklaşık 1 cm'dir. 
 • Alerji, Bazı kişilerde buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan glütene karşı alerji olabilir. Bu alerji sonucunda dudak kenarında yara oluşabilmektedir. 
 • Vitamin eksikliği, Kişinin vücudunda demir eksikliği var ise buna bağlı olarak dudak kenarında yara görülebilmektedir. Kişi eğer böyle bir şikayetle karşı karşıya kalır ise kan testi yaptırması gerekebilir. 
 • Hastalıklar, Bazı bağırsak hastalıkları ve midede bulunan bir takım hastalıklar sonucunda dudak kenarında yara oluşabilmektedir. 
Dudak Kenarında Yara
Dudak kenarında yara ile sık sık karşı karşıya geliyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunun bir belirtisidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve şifalı bitkiler tüketerek bağışıklılık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra dudak kenarında yara var iken asitli yada baharatlı gıdalar tüketmeyiniz. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk gıdalar tüketmeniz dudak kenarında yaranızın ağrısını daha acıtabilir. Bu süreç de armut, salatalık, karpuz ve marul gibi yiyecekler iyi bir seçme olacaktır. Bu süreçte çok sert veya kenarı sivri yiyecekler tüketmekten uzak durmanız gerekmektedir. Çok fazla çiğneme gerektirmeyen çorbalar, tatlılar, püre, sebze ve meyve suları tedavi sürecinde size yardımcı olur ve bağışıklılık sisteminizi güçlendirir. Yoğurt ve süt tüketebilirsiniz. 
]]>
Makat Yaraları https://www.yara.gen.tr/makat-yaralari.html Sat, 27 Oct 2018 22:12:24 +0000 Makat yaraları, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklığa makat denir. Latince adı anüs'tür. Makatın birinci görevi dışkılamadır. Makatın kasılarak deliğin açılmasını ya da Makat yaraları, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklığa makat denir. Latince adı anüs'tür. Makatın birinci görevi dışkılamadır. Makatın kasılarak deliğin açılmasını ya da kapanmasını sağlayan çember biçimindeki büzgün kaslar (sfinkter) sağlar. Anüs kadınlarda vajinanın, erkeklerde ise testis torbasının arkasında yer alır. İç anal sfinkter istemsiz, dış anal sfinkter ise istemli şekilde hareket eder. Makatta yara oluşumunun en büyük nedeni hijyen eksikliğidir. Uygun yapılan genital bölge temizliği makatta çatlak şeklinde görülen yaranın oluşmasını önler. Makatta çatlak ya da yırtık tıp dilinde anal fissür olarak bilinir. Çatlak şeklinde oluşan bu yara, dışkılama sırasında ağrıya hatta kanamaya yol açabilir. Her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Yalnız kadınlarda özellikle gebelik veya doğum sırasında ortaya çıkar. Ağrı sebebiyle gerçekleşen makatta kasılma (anal spazm) ortaya çıkar. 

Makat yaraları neden oluşur

Makatta yara oluşmasının nedenleri kabızlık, chon hastalığı, patlama tarzında ishal, bağırsak enfeksiyonları veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları da makatta yaraya neden olabilir. Nadiren de olsa sifilis, AIDS, tüberküloz, anatomik yatkınlık, anal kanserler ya da cinsel temasla da makatta yara oluşabilir. Makat bölgesinin anatomik yapısından dolayı bu bölge travmaya daha açıktır. Bu sebeple hastaların çoğunda şikayetlerin başlamasından  önce sert ve büyük dışkılama hikayesi  ve ishal sırasında sık bağırsak hareketleri sonrasında hastalığın başladığı görülür. Bu hastalık, kabızlığın sık görülmesinden ve büyük bir olasılıkla beslenme alışkanlıkları nedeni ile ortaya çıkar. Rektum ve anüsün muayenesinde kullanılan endoskop ya da rektal bir termometrenin yerleştirilmesi yeterli bir travma oluşturabilmektedir.

Makat Yaraları
Makat yaraları nasıl tedavi edilir

Makat yaraları, tedavisinde genel amaç kas spazmını azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Yetişkinlerde tedavi süreci 4-6 hafta arası sürebilmektedir. En önemli kısım gaitanın (insan dışkısı) yumuşatılmasıdır. Hastalığın tedavi aşamasında kabızlıktan korunmak gerekir. Bu nedenden dolayı sebze, meyve, sıvı gıdalar ve bol su tüketmek önemlidir. Erken teşhis edilmiş makat yaralarında ilaçla tedavi belli bir oranda iyileşme ve rahatlık sağlayacaktır. Yine de hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için cerrahi müdahale gereklidir. Hastanın evde yapması gereken, sıcak suya oturma banyoları tedavi açısından önemlidir. Bu uygulama dolaşımı hızlandıracak ve ağrıyı hafifletecektir. Aynı zamanda tedavi sırasında bölgeye krem uygulanmalıdır. Çünkü  hastalığın iyileşme aşamasında faydalı olacaktır. Ayrıca nemli olması ağrıyı azaltacaktır. Tedavide lokal olarak kullanılan merhemler anal kanaldaki basıncı azaltacaktır. İlacın etkisinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması, yan etkilerinin az olması, cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaması, hastaya zarar vermemesi nedeniyle günümüzde tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca cerrahi tedaviye alternatif olarak gelişen yeni bir uygulama ile botolinum toksini enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu uygulama ağrısız olması ve ameliyata göre maliyeti düşük olmasından dolayı daha çok tercih edilir. Bu yöntemde anesteziye gerek yoktur. Bu tedavi yönteminde sfinkter de geçici olarak felç meydana gelir. Hastalarda tedaviden sonra kısa bir süre gaz ve gaita tutamama komplikasyonu geliştiği görülür. Hasta işlemden sonra taburcu edilir.
]]>
Rahimde Yara https://www.yara.gen.tr/rahimde-yara.html Sun, 28 Oct 2018 20:11:40 +0000 Rahimde yara, halk arasında rahim ağzı yarası, tıp dilinde ise "servisit" denilen rahimde yara; daha çok rahim ağzı dokusunun iltihaplanmasıdır. Kadınların neredeyse yarısı yaşı kaç olursa olsun, hayatının bir bölümünde r Rahimde yara, halk arasında rahim ağzı yarası, tıp dilinde ise "servisit" denilen rahimde yara; daha çok rahim ağzı dokusunun iltihaplanmasıdır. Kadınların neredeyse yarısı yaşı kaç olursa olsun, hayatının bir bölümünde rahim yarası sorununu yaşamıştır. Jinekoloğa en sık başvurulan rahatsızlıklardan biri olan rahimde yara, iltihaba neden olan enfeksiyonun rahim ağzı yüzeyine tahribat vermesi sonucu meydana gelir. Bayanların sıklıkla karşılaştığı bu tür vajinal rahatsızlıklar, sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Akıntı problemi ve beraberinde kasık ağrıları olan bayanların genelinde rahimde yaraya rastlanır.

Fizyolojik bir sorun olan rahimde yara; pembe görünümdeki rahim iç yüzeyini kanlandığı için kırmızı renge dönüştürür. İlaç tedavisi gerektiren bu rahatsızlık, her ihtimale karşı smear testi yapılarak değerlendirilmelidir. Test sonucuna göre yara yakılabilir veya dondurulabilir.

Nedenleri:
Rahimde yara oluşumuna neden olan en büyük sebeblerden biri; vajinal enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatifler ve rahim ağzına konan tamponlardaki kimyasallar bu tür enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Tedavi edilmeyen bu enfeksiyonlar rahimde yara problemine neden olur. Sıklıkla cinsel ilişkide bulunmak da rahimde yara meydana getirebilir. Ayrıca, doğum esnasında tedavisi yapılmamış yırtıklar da yine yara oluşumuna zemin hazırlar.

Rahimde Yara Belirtileri:
Çoğunlukla kişinin farkedeceği herhangi bir belirti vermeyen rahimde yara; farklı bir rahatsızlık nedeni ile yapılan jinekolojik muayene sırasında farkedilir. Ancak, en sık görülen belirtilerden biri; uzun süre vajinal akıntı görülmesidir. Bu akıntılar genellikle adet dönemi sonrası, kokusuz ve yoğun bir şekilde yaşanır. Özellikle cinsel ilişki sonrası görülen vajinal kanamalar ve ilişki sırasında ağrı hissedilmesi diğer belirtilerdendir. Ayrıca bel ağrısı, idrar yaparken yanma hissi ve kaşıntı rahimde yara olduğunu gösteren belirtiler arasındadır.

Rahimde Yara
Tanısı:
Sadece jinekolojik bir muayene ile tanısı konan rahimde yara problemi; bazen kesin teşhis için ek testler istenebilir. Bu testler; Servikol Biopsi, Kolposkopi ve Smear testleridir.

Servikol Biopsi; lokal anestezi ile şüphelenen bölgeden küçük bir parça alınarak patolojik inceleme yapılmasıdır.
Kolposkopi; büyütece benzeyen optik bir alet ile rahim ağzının ışık altında incelenmesidir.
Smear testi; son derece basit ve ağrısız olan bu test, hiçbir sorunu olmayan bayanların bile yılda bir kez yaptırmasının önerildiği bir testtir. Bir fırça yardımı ile rahim ağzı salgısından alınıp yine patolojik inceleme yapılması işlemidir.

Tedavisi:
Rahim yarası tedavisinde, neden olan etken büyük öneme sahiptir. Örneğin; enfeksiyon sonucu oluşan yaralarda öncelik enfeksiyonun ortadan kaldırılmasıdır. Genellikle antibiyotiklerle tedavi edilen rahimde yara; eğer büyümüş veya testler sonucu farklı hastalıklara rastlanmamış ise tedavi yöntemlerinde değişikliğe gidilir. Bunlardan biri; ucunda elektrik akımı olan kalem şeklindeki bir alet ile yapılan yakma işlemidir. Rahim yarasının bulunduğu dokuyu yakan bu yöntem birkaç dakikalıktır.
Diğer bir yöntem ise; dondurma, kriyoterapi işlemi denilen yöntemdir. Adından da belli olduğu üzere, yaklaşık 180° 'lik soğukluk ile yaranın olduğu bölgedeki iltihabı yok ederek dokuyu donduran bir işlemdir.

Not: Her iki yöntemde de operasyonu yapan doktorun el becerisi oldukça önemlidir. Çünkü; yakma veya donma işlemi fazla uygulandığı takdirde rahimde ciddi tahribatlara neden olabilir.

Rahimde yara probleminden korunma yolları:
Öncelikle en az yılda bir defa mutlaka jinekolog muayenenizi yaptırmalısınız. Vajinaya zarar verebilec]]> Yüzdeki Yara Lekeleri https://www.yara.gen.tr/yuzdeki-yara-lekeleri.html Mon, 29 Oct 2018 09:14:07 +0000 Yüzdeki yara lekeleri; Bazı yaralanmalar, aknelerden, kazalar, böcek ısırıkları, su çiçeği, cerrahi kesiklerden sonra yara izleri oluşabilir ve kişinin canının sıkılmasına sebep olabilir. Yüzdeki yara lekelerinden kurtul Yüzdeki yara lekeleri; Bazı yaralanmalar, aknelerden, kazalar, böcek ısırıkları, su çiçeği, cerrahi kesiklerden sonra yara izleri oluşabilir ve kişinin canının sıkılmasına sebep olabilir. Yüzdeki yara lekelerinden kurtulabilmek lekenin büyüklüğüne ve türüne bağlı olarak profesyonel tedavi ve bitkisel tedavi yöntemleri ile geçirilebilir. Bunun için ilk olarak bir dermatolog kontrolünden geçilmelidir.

Dermatolog tedavi yöntemi olarak lazerli leke tedavisi yada kimyasal peeling uygulaması önerebilir. Bunlar; Uygulamalardaki ana işleyiş cildin en üst katmanını soyarak ölü deri hücrelerini ortadan kaldırarak alttan yeni derinin çıkmasını sağlamaktır. Bu uygulama neticesinde yara lekeleri hafifler ve zamanla geçip yumuşak bir dokuya sahip olunur. 
Birde mikrodermabrazyon uygulaması vardır. Bu; Uygulamada yüzdeki yara lekelerini basınçla püskürterek üst deri soyulup cildin kendi kendini yenilemesi sağlanır. Bu uygulamaların hepsi evde uygulanabilecek olan kozmetik krem uygulamalarından daha pahalıdır. 

Yüzdeki yara lekelerin kozmetik ürünler ile korunmak için;
Shea yağı yada kakao yağı içeren kremler yüzdeki yara lekeleri için tavsiye edilmektedir. Ayrıca lavanta yağı, zeytin yağı ve limon suyu kullanılan doğal maskeler yüzdeki yara lekeleri için etkili bir uygulama yöntemidir. Fakat bu uygulama zaman alan bir süreçtir.  

Yüzdeki yaralardan korunmak için;
 • Her ne sebepten olursa olsun güneş ışığından fazla süre kalmamak ve çıkıldığı zamanda yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. 
 • Krem güneşe çıkmadan her tarafa eşit miktarda gelecek şekilde 15-20 dakika önce sürülmelidir. 
 • Ciltte akne artışı olduğu zaman evde çözümler üretileceğine doğrudan bir dermatoloğa tedavi olmak gerekir. 
Yüzdeki Yara LekeleriYüzdeki yara lekeleri için bitkisel yöntemlerde vardır. Bunlar ise;
 • Aloe vera: Bir adet aloe vera yaprağını sıkarak içinden çıkan sıvı yüzdeki lekeli kısıma masaj yaparak yedirilir. Yarım saat bekletildikten sonra cilt temizlenir. Bu tedavi günde iki defa uygulanmalıdır.
 • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi kırılarak yağı ayrılır. Leke izi olan bölgeye masaj yaparak uygulanıp 1 saat bekletildikten sonra cilt temizlenir. Bu tedavi 4 günde bir tekrarlanmalıdır. 
 • E vitamini yağı: Kapsüller kırılarak yağı çıkartılır. Leke olan bölgeye 10 dakika masaj yaparak uygulandıktan sonra 15-20 dakika bekletilir. Daha sonra cilt temizlenerek yıkanır. Günde 1 defa uygulanmalıdır. 
 • Zeytinyağı: Sıcak sızma zeytinyağı gece boyunca ciltte bekletildikten sonra cilt temizlenir. Günde 1 kez uygulanmalıdır. 
 • Çay ağacı yağı: 2 yemek kaşığı suya 4 damla çay ağacı yağı damlatılır leke izi olan bölgeye uygulanır. 
 • Sandal ağacı yağı: Yüzdeki yara lekeleri için bir pamuk yardımı ile leke olan bölgeye uygulanır ve yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yüz durulanır. 
]]>
Rüyada Kolda Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-kolda-yara-gormek.html Mon, 29 Oct 2018 09:46:42 +0000 Rüyada Kolda Yara Görmek, Büyük zahmetler çekilerek uzun zamandır hayali kurulan itibara ulaşmaya, yardım alınarak kazanılacak olan hayra, zorluklara katlanıp özlenip beklenen temiz rızka, kazancın artmasına, yakın zamanda al Rüyada Kolda Yara Görmek, Büyük zahmetler çekilerek uzun zamandır hayali kurulan itibara ulaşmaya, yardım alınarak kazanılacak olan hayra, zorluklara katlanıp özlenip beklenen temiz rızka, kazancın artmasına, yakın zamanda alınacak olan müjdeli haberlere, mağlubiyetten sonra kazanılacak zaferlere ve zamanla kazanılacak olan şöhrete, kendisinde maddi ve manevi yükü olan birinden kurtulup rahatlamaya, hayırlı ve güzel işlerle uğraşıp hak edilen feraha çıkmaya delalet eder. Bazı yorumculara göre ise rüyada kolda yara görmek, rüya sahibinin yaşayacağı büyük sıkıntıya, acıya, hastalığa işaret eder. 

Kolda görülen yara iltihaplı ise, uzun süre devam edecek olan sıkıntılı bir sorunla baş etmek zorunda kalıp zarar görmeye, rüya sahibi zengin ve mal varlığı olan biri ise servetini kaybedip mütevazi bir hayat yaşayacağına, yaşlı ise ecelin yaklaşmasına, rüya sahibi kadın ise, hayal kırıklığı yaşamaya, çevreden görülecek olan ihanete, zor geçecek günler yaşamaya ve duygusal hayatta yaşanacak olan olumsuzluklara, erkek ise, yapılacak olan bir hatadan çevreden alınacak olan destek sayesinde kurtulmaya, günah işlemekten son anda dönmeye, doğru yolda ilerlemek için yapılacak olan çabalara alamet eder. 

Rüyada kolda görünen yaranın üzeri kanlı ise, rüya sahibinin gözyaşı dökerek acı çekeceği ve bu nedenle sıkıntılı günler geçireceği anlamına gelir. Rüya sahibinin kolunda gördüğü yaradan kan akmıyor ise kendine  ait  bazı sırların ortaya çıkacağına ve bu nedenle bazı sorunlar yaşayıp etrafındaki insanlar tarafından yargılanıp ayıplanacağı şeklinde yorumlanır. 
Rüyada kolundaki yaranın kabuk bağladığını görmek, rüya sahibinin çektiği çilelerin, sıkıntıların ve zorlukların zamanla sona ereceğine, her şeyin üzerinin yavaş yavaş kapanacağına ve bundan sonraki hayatının huzurlu ve güzel geçeceğine delalettir. 
Rüyada kolunun bıçakla yaralandığını görmek, art niyetli bir insan tarafından zarar görmeye, üzüntü ve kedere, bir takım olumsuz durumlarla karşılaşmaya, rüya sahibinin hoşnut olunmayacak haberler alıp canının sıkılacağına  ve bu nedenle kısa bir zaman üzüntü duyulacağına işaret eder. Rüyada kolunun kesildiğini ve yaralandığını görmek, can sıkıntısına, hastalığa, iş hayatında yaşanacak olan sıkıntılı günlere ve bu nedenle rüya sahibinin zor günler geçireceğine, şanssızlığa ve güvenilen insanlar tarafından ihanet görmeye delalet eder. 

Rüyada Kolda Yara Görmek
Rüyada kolda açık yara olduğunu görmek, rüya sahibinin yaptığı birtakım hatalar nedeniyle çektiği sıkıntıların bir süre daha devam edeceğine ancak zamanla arzu ettiği ve olmasını istediği şeylerin gerçekleşip huzura edeceği anlamına gelir.
Rüyada kolundaki yarayı pansuman ettiğini görmek, yapılan hataların yakın zamanda tedavisinin yapılacağına, yanlışlardan dönüp doğru yolda ilerlemeye ve hayırlı işlerde bulunur ana baba duası almaya yorumlanır. 
Rüyada iki kolun birden yaralandığını görmek, karşılaşacak zorluk karşısında elinin kolunun bağlanacağına, rüya sahibinin elinden bir şey gelmeyeceğine, ancak alınacak olan destekler sayesinde sorunların üstesinden gelinip aydınlığa çıkılacağı anlamına gelir. 
Rüyada bir başkasını kolundan yaraladığını görmek, yaralanan kişi tanınmıyorsa rüya sahibinin çevresinde bulunan kötü ve art niyetli olan insanları sevindirecek ve kendisinin çok mahcup olacağı bir hata yapacağına ve bu nedenle fırsat bekleyen kötü niyetli düşmanları tarafından dedikodusu yapılacağını şeklinde yorumlanır. Rüya sahibinin kolundan yaraladığı kişi tanıdığı biri ise istemeden o kişinin kalbini kırıp moralini bozacak ve üzülüp sıkıntıya düşeceği bir iş yapmaya, ancak bunu telafi etmek için gösterilecek olan çabalar ile tabir edilir.

Rüyada sağ kolda yara görmek, rüya sahibinin uzun zamandır fırsat kollayarak yapmak istediği şeyleri karşına çıkacak olan bir sorun nedeniyle yapamayac]]> Ciltteki Yara İzleri https://www.yara.gen.tr/ciltteki-yara-izleri.html Tue, 30 Oct 2018 05:48:50 +0000 Ciltteki yara izleri, yara deri de çeşitli sebeplerle meydana gelen gediklerdir. Genel olarak, dokuların madde kaybetmesi ve harap olması şeklinde açıklanan yaralar dış etkiler ya da bazı hastalıklar sebebiyle görülür. Öncelikle Ciltteki yara izleri, yara deri de çeşitli sebeplerle meydana gelen gediklerdir. Genel olarak, dokuların madde kaybetmesi ve harap olması şeklinde açıklanan yaralar dış etkiler ya da bazı hastalıklar sebebiyle görülür. Öncelikle ciltteki yaraların görülme sebebine ve başlıca yara çeşitleri neler olduğuna bakalım. 

Ciltteki Yaraların Görülme Sebebi

Dış Etkiler: Düşme, vurma, çarpma gibi gündelik hayatımızda olan kazalar, meslek ya da trafik kazaları, ateş, delici, kesici aletlerle yaralanmalar bu gruba girer. Alev, sıcak gazlar, kaynar sıvılar, sıcak madenler, asitler, kaleviler, elektrik akımı, ültraviole ışınları, röntgen ışınları gibi meydana gelen yanık yaraları, donma sonucu olan yaralarda dış etkilerden meydana gelen yaralar arasında yer alırlar.

Yara Yapan Hastalıklar: Verem, frengi, cüzam, varis, uçuk, zona, kuşpalazı, aftlar, kanser, diyabet gibi hastalıklar vücutta çeşitli yaralara yol açar.

Ciltteki Yara İzleri Nasıl Geçer
Hemen hemen tüm insanların aynı endişeye kapıldığı yaralar için ya iyileşmezse ya izi kalırsa gibi soruları sormaktan kendimizi alıkoyamayız. Özellikle bu yara izi yüzümüzde ise durum o zaman sıkıntılıdır. Ancak bunlardan kurtulmanın doğal yolları mümkündür. Cilt yaralandığı zaman fibröz doku, yarayı iyileştirmek için işe koyulur. Bu da ciltte yaranın izinin kalmasına sebep olur. Ciltteki yara izlerine sebep olan en etkili faktörler, yapılan kazalar, sivilceler, sıyrıklar, böcek ısırmaları, su çiçeği, yanık ve cerrahi kesiklerdir. 
İnsan vücudunun sistemi yarayı kapatabilme eğilimindedir. Bizler de bu süreci hızlandırmak için, hücrelerin büyümesini desteklemek ve yara izlerinden kurtulmak için gerek ilaç tedavisini gerekse doğal yöntemleri deneriz. Ancak şu da bir gerçektir ki hiçbir yöntem yara izini tamamen yok edemez. İlaçlar ve gereken tedavi yara izinin belirginliğini azaltır.
Size vereceğim tedavi yöntemlerini uygulamadan önce yara izinin olduğu bölgeyi güzelce temizleyiniz. Unutmayınız yaranın izinden kurtulmak her yarada aynı süreyi göstermez. Yaranın boyutuna ve şekline bağlı olarak iyileşmesi biraz zamanınızı alabilir. Bu yüzden uygulayacağınız yöntemlerin etkili olması için ısrarlı ve sabırlı olmakta fayda vardır.

Ciltteki Yara İzleri
Ciltteki Yara İzlerinden Kurtulmanın Doğal Yolları
 • Zeytinyağı: Yara izinin olduğu bölgeye sıcak zeytinyağı sürünüz ve dairesel hareketlerle masaj yapınız. Yağı deride 25-30 dakika bekletiniz. Ardındanda temiz bir bezle siliniz. Ayrıca bu yöntemi gece uygulayabilirsiniz ve gece boyu cildiniz de bırakabilirsiniz. İstenilen sonuç elde edilene kadar bu yöntemi tekrarlamakta fayda vardır.
 • Limon: Öncelikle bu yöntemi cildi hassas olanlar ve yaraları yüz bölgesinde olanlar denemesin. Limonun yapısındaki hidroksi asitler ciltteki ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur ve yeni hücrelerin oluşmasına zemin hazırlar. Limon doğal bir ağartıcıda olduğu için yaranın rengini de açabilir. Gelelim formülümüze... Yara izinin olduğu yeri güzelce temizleyiniz. İki çay kaşığı kaynatılmış ve soğutulmuş suya, bir çay kaşığı limon suyu ilave ediniz. Ve bu karışımı pamuğunuza dökünüz. Yara izinin olduğu bölgeyi pamukla ovunuz.
 • Aloe Vera: Aloe vera yaprağının jelini cildinizdeki yara izinin olduğu bölgeye sürünüz ve o bölgede daireler çizerek hafifçe masaj uygulayınız. 30 dakika bekleyip yıkayınız. Günde iki defa bu yöntemi tekrar ediniz. Ancak aloe vera jelini kesinlikle açık yaraların üzerine uygulamayınız.
 • Hindistan Ceviz Yağı: Sıvılaşmasını sağlamak için hindistan ceviz yağını ısıtınız. Avucunuza bir miktar dökerek, iz olan bölgeye 10 dakika masaj yapınız. Cildin yağı emmesi gerekiyor. Bu yüzden en az 1 saat yarayı açık bırakın. Güzel bir sonuç almak istiyorsanız eğer 4 günde bir tekrarlayını]]> Bası Yarası https://www.yara.gen.tr/basi-yarasi.html Wed, 31 Oct 2018 03:44:35 +0000 Bası Yarası, basınç, dekübit yara, yatak yaraları veya basınç ülseri olarak bilinen, basınç ya da sürtünme nedeniyle ortaya çıkan, deride veya deri altında meydana gelen doku hasarıdır. Bir epidermal bölgeni Bası Yarası, basınç, dekübit yara, yatak yaraları veya basınç ülseri olarak bilinen, basınç ya da sürtünme nedeniyle ortaya çıkan, deride veya deri altında meydana gelen doku hasarıdır.

  Bir epidermal bölgenin uzun süre boyunca veya aralıksız olarak basınca maruz kalması sonucunda oluşan yaralara bası yarası adı verilir. Bası yaraları halk içerisinde genellikle yatak yarası olarak bilinmektedir. Fakat bu hastalığında tıp dilindeki adlandırılması ise “dekübit ülseri“ şeklindedir.

  Bası Yarası Nasıl Oluşmaktadır

  Genellikle yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan hastalarda, oturma veya yatma pozisyonu devamlı olacağından vücut ağırlığının sürekli basınç uygulaması nedeniyle vücutta bulunan yumuşak dokulara baskı uygulanır. Vücutta bulunan kemikler ile yatak arasında basılı kalan yumuşak dokularda kan dolaşımı bozulmaya başlayarak bu dokularda hasarlar meydana gelir. Bu meydana gelen hasarlar belli bir seviyeye geldiği zaman yaralar ortaya çıkar. Veya cildin gergin kalarak sürtünmenin fazla olması da bası yarasına neden olmaktadır.  Diğer nedenler ise vücut sıcaklığının yüksek olması ve cildin uzun süre ıslak kalması olabilir. Bazen 24 saat bile sabit pozisyonda kalan bir hastada bası yarası oluşabilir.

  Bası Yarası Ne Kadar Sürede İyileşir

  Bası yarası genellikle 20 gün içerisinde iyileşebilmektedir. Fakat dışarıdan yapılan baskının devam etmesi, doku ödemi oluşması gibi nedenlerle erken evrede olan bir bası yarasının iyileşmesi gecikebilmektedir.

  Aslında bası yarası oluştuğunda deri üstünde görülen yara, deri altındakine göre çok daha basit görülmektedir. Yani deri altındaki hasar aslında çok daha fazladır. Genellikle doku hasarları deri altında başlar, çok daha sonrasında ise deri yüzeyinde görülmeye başlar.

  Bası Yarası Vücudun Nerelerinde Meydana Gelebilir            

  Oturma sırasında: Oturma nedeniyle ortaya çıkan bası yaraları genellikle kuyruk sokumu, omuzdaki kürek kemiklerinde, kalça ve kaba etlerde, dirseklerde ve topukta ortaya çıkabilir.

  Sırt üstü yatış pozisyonunda: Uzun süre sırt üstü yatma nedeniyle oluşan bası yaraları genellikle başın arka ense kısımlarında, omuzda ve kürek kemiklerinde, kalçada, kuyruk sokumunda, ayak parmaklarında, dirsek ve kaba etlerde ortaya çıkabilir.

  Bası Yarası

  Yüz üstü yatma sırasında: Yüz, omuz, leğen kemiklerinde, diz, bileklerin çıkıntılı olan kısımlarında bası yarası oluşabilir.

  Bası Yarası Risk Grupları Nelerdir

  • Hareket azlığı gibi durumlarda veya yatalak hastalarda,
  • İleri yaş kişilerde,
  • Yetersiz su alan kişilerde,
  • İdrar veya dışkı tutamayan kişilerde
  • Hijyen temizliği iyi olmayan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir.

  Bası Yarası Nasıl Önlenebilir

  • Hareketliliğin Sağlanması
  • Pozisyon Değiştirme
  • Beslenme Düzeni
  • Vücut ve Cilt Bakımı

  ]]>
  Boğaz Yarası https://www.yara.gen.tr/bogaz-yarasi.html Wed, 31 Oct 2018 20:24:39 +0000 Boğaz yarası, başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli virüsler ve bakterilerden dolayı meydana gelmektedir. Virüs ve bakteriler arasında oldukça farklılıklar bulunmaktadır. Virüsler çeşitli antibiyotik tedavisine cevap ve Boğaz yarası, başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli virüsler ve bakterilerden dolayı meydana gelmektedir. Virüs ve bakteriler arasında oldukça farklılıklar bulunmaktadır. Virüsler çeşitli antibiyotik tedavisine cevap vermeyen mikroplardır. Bakteriler ise antibiyotik tedavisine cevap verir. Virüsler boğazdaki bademciklere yerleşir ve kısa sürede çoğalır ve yutkunurken acıya sebebiyet verir. Beş hafta gibi uzunca bir süre halsizlik ve yorgunluğa neden olarak hastanın rahatsız olmasına neden olur.

Boğaz yarası, el, ağız, aynı çatal, kaşık ve bıçak kullanımı ile bulaşabilir. Ağızda ve boğazda meydana gelen yaralar ağzın iç kısmında ve boğazda beyaz yaralar şeklinde görülür ve bir şey yeyip içerken çok ağrı ve acı verir.

Boğaz yarasının nedenleri; 

Her zaman soğuk algınlığından ve gripten dolayı kaynaklanmamaktadır. Bazen de hava kirliliği, alerjik durumlar ve kuruluktan dolayı da boğaz yarası oluşabilmektedir. Boğaz yarasının oluşumunu engellemek için neler yapılmalı kısaca bakacak olursak;
 • Ellerimizi temiz tutmak, yıkamak,
 • Çatal, bıçak, kaşık ve havluları başkaları ile paylaşmaktan kaçınmak,
 • Kamuya açık olan çeşmelere ağzı değdirmeden su içmek,
 • Sigaraya maruz kalınan ortamlardan uzak durmak,
 • Hasta olan kişilerden uzak durmak gerekmektedir.
Boğaz yarası ve ağrısı olan kişilerin yapması gerekenler ise; 

Bol miktarda sıvı tüketmek, bulunduğu ortam havasını sürekli nemlendirmek, bal ve limon tüketmek, ayrıca yüksek sesle bağırmamak, sesinizi dinlendirmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kapalı ortamlarda çok fazla zaman geçirmemek, yeterli miktarda protein almak, yiyecekleri oda sıcaklığında tüketmektir. Eğer boğaz yarası çok fazla ağrı yapıyorsa, geceleri sizi uyandırıyorsa, kızarık ve iltihaplanma çok fazla ise mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Boğaz Yarası
Boğaz yarasının çocuklarda daha sık ve daha fazla olmasının sebebi ise epitel hücre bölünme hızının çocuklarda daha fazla olmasıdır.

Boğaz yarası için evde yapılması gerekenler ise;

Karadut şurubundan bir fincan, üç bardak ılık suyun içinde karıştırılarak günde 5 - 6 kez gargara yapabilirsiniz. Boğaz yaralarının geçmesinde çok faydalıdır ve rahatlatarak yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir antibiyotik olan sarımsaktan 2 yada 3 diş yutulursa yara ve iltihaplanmanın geçmesine sebep olarak hastayı rahatlatır.
]]> Sivilce Yaraları https://www.yara.gen.tr/sivilce-yaralari.html Thu, 01 Nov 2018 09:52:33 +0000 Sivilce yaraları, Bir çok kişinin ortak sorunu olan sivilce yaraları üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Kişinin cildinde bulunan sivilce yaralarının çabuk iyileşmesi oksijenin yeterli alınması ve kişinin beslenmesi ile bağlan Sivilce yaraları, Bir çok kişinin ortak sorunu olan sivilce yaraları üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Kişinin cildinde bulunan sivilce yaralarının çabuk iyileşmesi oksijenin yeterli alınması ve kişinin beslenmesi ile bağlantılıdır. Bazı durumlarda kan dolaşımı bozulduğunda sivilce yaralarının iyileşme sürecinin geciktiği gözlemlenmiştir. Aynı şekilde vücutta C vitamini eksikliği veya çinko eksikliği bulunması sivilce yaralarının iyileşme sürecini geciktirir. Sivilce yaralarından makyaj veya pudra ile kapatmaya çalışmak çok yanlıştır. Bu şekilde kapatmaya yönelik sürülen ürünler gözenekleri tıkayıp daha büyük sivilce yaralarına yol açar. Sivilce yaralarını ve lekeleri iyileştirmek için bitkisel ve lazer tedavileri vardır. Bunun yanı sıra kişinin bol bol su içmesi, yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmesi gerekir. Yeterli beslenme ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin alınması cildin kısa süre içerisinde kendini yenilemesini ve sivilce lekelerinin en aza inmesini sağlayacaktır. Sivilce yaraları için doktor gözetiminde olmadan kullanılan ilaç veya kremler çok tehlikelidir. Asla başka birinin kendi üzerinde deneyip sonuç aldığı bir kremi doktora danışmadan kendiniz üzerinde kullanmayın. Sivilce yaralarından kurtulmak için bir kaç öneriyi sizinle paylaşalım:

Sivilce yaraları tedavisi
 • Işık tedavisi, Photolazer diye bilinen ışık tedavisi sivilce yaraları ve sivilce izleri için kullanılan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sayesinde sivilce yaralarından ve sivilce izlerinden kurtulabilir ve cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sonuç alırsınız.
 • Dolgu maddesi, Sivilce yaralarından kurtulmak için tercih edilen bir diğer yöntem ise dolgu maddelerinin deri altın enjekte edilmesidir. Bu tedavide başarı oranı %40'dır.
Sivilce YaralarıSivilce yaraları doğal tedavisi 
 • Zeytinyağı, Sivilce yaraları cildin elastikiyetinin ve yumuşaklığını kaybettirdiği için cilt yüzeyi sert bir doku halindedir. Cildin üzerine süreceğiniz saf zeytinyağı cildi nemlendirdiği gibi sivilce yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve sivilce yara izinin geçmesine yardımcı olur. 
 • Yemek sodası, Cilde yemek sodası sürmek sivilce yaralarına iyi gelir ve o bölgeyi dezenfekte eder. 1 çay kaşığı yemek sodası ile 1 çay kaşığı suyu karıştırarak oluşturacağınız bu karışımı sivilce yaralarının üzerine hafif hareketlerle sürün. 1 dakikadan fazla bekletmeyin ve bol su ile durulayın. 
 • Su, Cildinizin suya çok ihtiyacı vardır. Cildin güzelleşmesi kendini yenilebilmesi sivilce ve yara izlerinden hızlı bir şekilde kurtulabilmesi için vücudumuzun günlük en az 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. Bol miktarda su tüketmeniz sivilce yaralarının ve cilt üzerindeki ölü derinin soyularak cildin yenilenmesini sağlar. 
Sivilce yaralarından kurtulmak için sabırlı olmak çok önemlidir. Sivilce yaralarından bir kaç günde kurtulmanız mümkün değildir. Bir kaç kez denemeyle geçmeyeceğini bilmeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Cildinize uygulayacağınız yöntem hangisi olursa olsun ancak etkisini birkaç hafta sonra gösterir. Zaman içerisinde cildin hasarlı kısmı soyularak alttan yeni tabaka çıkacaktır. Sabrederseniz karşılığını alırsınız.  
]]>
Ameliyat Yara İzi Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/ameliyat-yara-izi-nasil-gecer.html Thu, 01 Nov 2018 12:13:37 +0000 Ameliyat yara izi nasıl geçer, öncelikle hastaya ne tür bir cerrahi girişim yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Çünkü bazı cerrahi girişimler laparoskopik yöntem adını verdiğimiz yöntemlerle çok küç Ameliyat yara izi nasıl geçer, öncelikle hastaya ne tür bir cerrahi girişim yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Çünkü bazı cerrahi girişimler laparoskopik yöntem adını verdiğimiz yöntemlerle çok küçük bir insizyon bölgesi ile cerrahi müdahaleye izin vermektedir. Diğer yandan, açık cerrahi müdahale gerektiren durumlarda ise hastanın belirli vücut bölgelerinde kısa sayılamayacak kesiler açılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale sonrası hastanın cildi uygun iplerle, uygun yöntemde dikilir ya da 'stapler'' adını verdiğimiz metal zımbalar ile birleştirilir. Stapler genellikle ortopedi vakalarında kullanılan bir dikiş yöntemidir. 

Ameliyat yara izini oluşturan başlıca etmenler nelerdir

Cerrahi ekipteki ihmalkarlıklar, yara izlerini olması gerekenden daha vahim duruma getiren başlıca etmendir. Aslına bakacak olursak hiç bir cerrahi müdahaleden iz almadan kurtulmak mümkün değildir. Fakat sağlık çalışanının uygun sütur seçmemesi, kullanılan malzemenin steril olmaması, gereksiz ve yanlış bir vücut bölgesinde kesi oluşturulması, atılan dikişin düzgün olamaması gibi durumlarda hastanın cildinde belki de geri dönüşsüz izler bırakabilmektedir. Bazı insizyonlarda ipek süturlar kullanılır. Bunlar tek dikiş gerektiren küçük kesiler olabilir. Bazı hekimler prolen iplikle bu kesilere müdahale etmeyi tercih ederler. Prolen naylon içeren bir iplik türüdür. Cilt üzerine atılan dikişlerde bir süre sonra alınması gerekir çünkü vücut tarafından emilimi olmaz. İpek sütur da aynı şekilde cildin iyileşme süresinden sonra bulunduğu yerden alınır. Dikiş alınan bölgelerde küçük kızarıklıklar oluşması muhtemeldir. Bu kızarıklıklar 24 saat içerisinde normal cilt rengini alır. Bazı hastalarda ise cildin normal renginden bir miktar daha açık renkte iz şeklinde kalır.

Ameliyat yara izi nasıl geçer

Cilt tipine ve yaşlılık durumuna bağlı olarak izler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı sezeryan hastalarında karın bölgesindeki kesinin güzel bir dikişle kapatılması sonucu ve hastanın cildinin verdiği tepkiye bağlı olarak hiç bir şekilde yara izi gözlemlenmez. Bazı açık kalp ameliyatlarında ise durum biraz daha vahimdir. Ameliyat yara izlerinden kurtulmak isteyen hastalar için piyasada yara izi giderici bir takım krem ve jeller mevcuttur. Bu jellerin etken maddeleri genellikle sıvı silikondur. Buna ek olarak emuoil, squalen ve vitamin c takviyeli jellerde bulunmaktadır. Krem formlarda ise bitkisel antioksidan maddeler takviye edilmiştir. Bu tip krem ve jeller akıntısı olmayan ve atmosferle bağlantısı tamamen kesilmiş yara izlerinde kullanılmalıdır. 

Ameliyat Yara İzi Nasıl Geçer
Genellikle cerrahi müdahaleden ya da dikiş alınması gereken durumlardan 7 gün sonra başlanmalıdır. Taze yaralarda da kullanılabilen bu ilaçlar geçmişe dönük yaralarda da kullanılabilmektedir. Çok eski ameliyat yara izleri için uzman bir dermatoloğun yara üzerinde uyandırıcı etki yapacak bir sıyırma işlemi yapması gerekebilir. Ameliyat yara izi cildin güneş gören bir bölümündeyse mutlaka ek olarak iyi bir güneş koruyucu krem önerilir. Çünkü ameliyat yara izi giderici kremler epidermise yoğun bir şekilde nüfuz ederek iyileşme sağlarlar. Bu da oradaki cilt bölgesinin çok taze hücrelerle kaplanması anlamına gelir. Bazı ameliyat yara izi giderici kremlerin soyucu etkisi vardır. Bu tip kremler dış katmanda görülen scar görüntüsünden cildi temizleyerek kurtarır. Her iki tip krem ve jeller için tedavi süresi uzundur. Hasta sabırlı davranmalı, hekimin tavsiye ettiği şekilde krem veya jeli uygulamalıdır. Uygulama öncesi ameliyat yara izi mutlaka steril hale getirilmelidir. Bazı hastalarda sabah-akşam ilaç kullanımında 2 ay gibi kısa bir sürede iyileşme gözlemlenirken, bazı hastalarda bu süre 1 yıla kadar çıkabilmektedir. Bazı hastalarda ise amel]]> Rüyada Avuç İçinde Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-avuc-icinde-yara-gormek.html Thu, 01 Nov 2018 22:30:36 +0000 Rüyada avuç içinde yara görmek,  Avuç içi rüyada her zaman hayra yorumlanır bolluk bereket ve güzel amelle yorumlanır. Fakat rüyada avuç içerisinde yara görmek o kadar iyi yorumlanmaz. Kim rüyasında avucunun içinde yara oluş Rüyada avuç içinde yara görmek,  Avuç içi rüyada her zaman hayra yorumlanır bolluk bereket ve güzel amelle yorumlanır. Fakat rüyada avuç içerisinde yara görmek o kadar iyi yorumlanmaz. Kim rüyasında avucunun içinde yara oluştuğunu görürse o kişinin işlerinin yolunda gitmediğine ve bir takım sıkıntılarla karşılaşacağına işaret etmektedir. Rüya yorumlarken göz önünde bulundurulması gereken kişinin ruh hali yanı psikolojik durumudur. Çünkü rüya yorumu fal bakmak gibi gelişi güzel yapılmaz. Rüya sahibinin hayatındaki olumlu veya olumsuzluklar göz ününde bulundurulmalıdır. İçerisinde bulunduğu hayat şartları göz önünde bulundurularak yorumlanmalıdır. Çünkü rüyalar kişinin gün içerisinde yaşadığı bir takım olayların bilinç altına yerleşip uykuda su yüzüne çıkması olayıdır. Öyle ki kişi 7- 8 saatlik uykusu içerisinde 7-10 saniye kadar rüya görmektedir. Fakat rüya sahibi bunu bir sinema filmi kadar uzun uzadıya hatırlayıp anlatır. Rüyada avuç içinde yara gören kişinin hayatında bir takım maddi ve manevi sıkıntılar çektiğine işaret etmektedir.

Rüyada sağ avuç içinde yara görmek; Kim rüyasında sağ avucunun içinde yara olduğunu görürse o kişinin maneviyattan uzaklaştığı anlamına gelmektedir. Ağ el hayırlara yorumlanmaktadır  bu nedenle de sağ avuç da görülen yara kişinin bozuk itikadına ve ameline yorumlanır. Özellikle kanlı yara rüyayı kesinlikle bozmaktadır. Rüyada sağ avucunun içerisinde yara olduğunu gören kişinin insanların gözündeki değerini kaybetmesine ve kişininde bu durumdan fazlasıyla sıkıntı çektiğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin Allah tarafından bir takım manevi sınavlara tabi edildiğine fakat kişinin imanı ve itikadının zayıflaması nedeni ile bu sınavlardan muvaffak olamadığına işaret etmektedir. Bir çok rüya yorumcusuna göre rüyada sağ avuç içinde yara olduğunu görmek kişinin hayırlı amelli, iyi niyetli, insanlar tarafından çok sevilen ve maddi manevi yönden oldukça zengin biri olduğuna fakat inanç ve itikadının zayıflaması ardından da almış olduğu yanlış kararlar yüzünden elindeki maddi manevi değerleri kaybettiğine işaret etmektedir. 

Rüyada Avuç İçinde Yara Görmek
Rüyada sol avuç içinde yara görmek; Rüyasında sol avucunun içinde yara olduğunu gören kişinin maddi olarak sıkıntıda olduğuna işaret etmektedir. Maddiyatın getirdiği zevk sefa ve bolluğun ellerinden kayıp gitmesine işaret etmektedir. Kişinin etrafında olan yanlış kişi ve arkadaşlıklar yüzünden işlerinde aksaklıklar olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca kişinin mal varlığı ve yaşama sevinci sayesinde etrafında olan sahte dostlukları fark etmesi ile de yorumlanmaktadır. 

Rüyada iki avucunda yara olduğunu görmek; Rüyasında iki avucu birden yara içinde kaldığını gören kimsenin hayatında bir takım olumsuzluklar olduğuna ve psikolojik olarak bunalımda olduğuna işaret etmektedir. Rüya sahibinin evli ise evliliğinde kısa süreli sıkıntılar yaşayacağı ile de yorumlanmaktadır. Rüyada iki avucu da yara içerisinde olduğunu gören kişinin ailesi ile maddi anlaşmazlıklar olduğuna, Kişinin hayatın zevki ve sefasına dalıp bir takım manevi değerlerden uzaklaştığına işaret eder. Aslında bu gibi psikolojik olarak kişiyi etkileyen rüyalar bir nevi mesaj içeriklidir. Kişinin kendisindeki yanlış davranışları gözlemleyip kendisine çeki düzen vermesi gerektiğine yorumlaması gerekmektedir. 
]]> Yara https://www.yara.gen.tr/yara.html Fri, 02 Nov 2018 13:34:24 +0000 Yara, cilt üzerinde veya vücutta ki herhangi bir organ üzerinde bulunan, fiziksel veya kimyasal olarak meydana gelen ve ayrıca vücuttaki görünümü değiştiren hasarlara verilen isimdir. İnsanlarda veya diğer canlılarda sıkça kar Yara, cilt üzerinde veya vücutta ki herhangi bir organ üzerinde bulunan, fiziksel veya kimyasal olarak meydana gelen ve ayrıca vücuttaki görünümü değiştiren hasarlara verilen isimdir. İnsanlarda veya diğer canlılarda sıkça karşılaşılan yaralar çoğunlukla basit sebeplerden dolayı oluşur. Bazen ise birden fazla yara çıkarak ya da yaralar normalden fazla büyüyerek, farklı hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedir. 

Vücut üzerinde birçok nedenden dolayı oluşabilen yaralar, bazen acı ve kanamalara da sebep olabilmektedir. Yaraların gerekli bakımı yapılmadığında ise mikrop ve enfeksiyon kapma riski bulunduğundan dolayı kolay bir şekilde hastalıklara yakalanma şansınız da bulabilmektedir.

Yaralar genellikle biyolojik, kimyasal ve fiziksel nedenlerle görülseler de; fiziksel nedenler ile görülen yara tipleri en yaygın olanlardır. Kimyasal bir maddenin epiderm bölge ile etkileşimi sonucunda oluşabilecek olan yaralar, biyolojik olarak çıkabilen yaralardan çok daha farklıdır. 

Yaralar, vücuttaki bütünlüğün bozulmasına ve bazen deri üzerinde fizyolojik olarak his kaybına da neden olabilmektedirler. Bazı durumlarda bireylerin derisinde yara olmasa dahi, iç organlarında kemiklerde kırık veya daha farklı durumlar nedeniyle yaralanmalar meydana gelmektedir. Yani insanların iç organlarında ortaya çıkan yaraların nedeni çoğunlukla kemik kırıkları olmaktadır. 

Yara Çeşitleri Nelerdir

Açık Yara: Açık yaralar insanlar için büyük tehlike taşıyan, çok ciddi enfeksiyon kapma riski bulunduran yara çeşitidir. Açık yara, enfeksiyon veya mikrop kaptığı durumlarda çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Ayrıca kişiye oldukça zarar verebilir, şiddetli ağrılara da sebep olabilir. 

Açık yaraların pek çok nedeni bulunmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi, açık yara insanlar tarafından dışarıdan oldukça kolay bir şekilde farkedilebilir durumdadır. Enfeksiyon riski yüksek olduğundan acil tıbbi müdahale gerektirir. Yaraya evde müdahale edilecekse kesinlikle hijyen göz önünde bulundurularak bakım yapılmalıdır. 

Açık Yara Neden Oluşmaktadır

Açık yara genellikle kesik, sıyrık, kopma gibi nedenlerde oluşmaktadır. Aynı zamanda bu yaraların kay kaybı tehlikesi de bulunmaktadır.

Kapalı Yara: Kapalı yaralar, çoğunlukla deri altında meydana gelen yaralardır. Kapalı yaralar en az açık yaralar kadar tehlikelidir fakat deri altında olduğundan dolayı müdahalesi bazen oldukça gecikmektedir. Kapalı yaralarda dokuların aralarına kan birikebildiğinden, bu gibi durumlarda kan pıhtılaşmaları görülebilir. 

Yara
Kapalı Yara Neden Oluşmaktadır

Kapalı yaraların ortaya çıkışında pek çok sebep bulunabilir. Bazen herhangi bir bölgeye alınan darbe ile kapalı yaralar oluşabilir. Bunun dışında ezilme, bükülme sıkışma gibi problemler de kapalı yaraya neden olur.

Kapalı yaraya neden olan bir başka sorun ise kemik kırıklarıdır. Kemiklerde meydana gelen kırılmalar, iç doku ve hücrelere zarar vereceğinden bazen önlenemeyecek kadar şiddetli olan kanamalara sebebiyet verebilecek kapalı yaralar meydana gelebilir. Bu durumlar meydana geldiğinde genellikle cerrahi girişimler tercih edilir. Yapılan ameliyata ve kapalı olan yaranın ve iç kanamanın ciddiyetine göre genellikle ameliyatlardan olumlu cevap alınmaktadır.
]]>
Vücutta Yara https://www.yara.gen.tr/vucutta-yara.html Sat, 03 Nov 2018 04:44:07 +0000 Vücutta yara, Vücutta yara yüzlerce nedenle kişi vücudunda oluşabilmektedir. Genç veya yaşlı herkeste vücut yarası birçok nedene bağlı olarak vücutta var olabilir. Vücutta yara genel olarak birçok faktöre bağlı olarak vüc Vücutta yara, Vücutta yara yüzlerce nedenle kişi vücudunda oluşabilmektedir. Genç veya yaşlı herkeste vücut yarası birçok nedene bağlı olarak vücutta var olabilir. Vücutta yara genel olarak birçok faktöre bağlı olarak vücudun en üst tabakası olan deride meydana gelmektedir. Derinin bütünlüğünü ve şekil olarak görünümünü etkileyen kızarık veya deri içinin görünmesine neden olan değişken boyutlardaki bölgeye yara denmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde çıkan yara veya yaralar 6 hafta içerisinde iyileşme göstermedi ise bu durumda tedbir almanız gerekmektedir. Bu gibi yaralar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kişi sağlıklı ise vücutta bulunan yara 1 hafta içerisinde iyileşme işlemini tamamlamaktadır. Vücuttaki yaranın nasıl ortaya çıktığı, ne zaman oluştuğu, vücutta nerede var olduğu teşhis için oldukça önemlidir. Vücuttaki yaralar büyüklüğüne, nedenine, şiddetine ve görünümüne göre farklı şekillerde değerlendirilebilirler.Yaranın  ufak ve kırmızımsı şişkinlikler şeklinde olması çoğu zaman stresten kaynaklı yara oluşumuna işaret etmektedir. Bu yaralara stres egzaması da denmektedir. Vücutta yara oluştuğunda genellikle kendiliğinden iyileşmesi beklenmektedir. Darbe yada zararsız böceklerin ısırmasından kaynaklı olamayan yaralarda kendiliğinden iyileşmesini beklemek oldukça tehlikeli bir durumdur. Yaranın ihmal edilmesi yaranın büyümesine veya da çoğalmasına neden olabilmektedir. Vücutta yara sebepsiz olarak gözlemlendiğinde mutlaka doktora gidilmelidir. Vücutta yara oluşumu probleminde erken teşhis ile müdahale edilmesi tedavi sürecinde kişiye kolaylık ve fayda sağlayacaktır.

Vücutta Yara
Vücutta yara sebepleri:
 • Böcek ısırmaları: Böcek ısırmaları kişi vücudunda küçük yaralara sebep olmaktadır. Sivrisinek veya diğer ısırıcı böceklerde oluşan vücuttaki yaralar zararsızdır ve oluşan yara kendiliğinden iyileşme göstermektedir.
 • Düşme ve darbelerden oluşan yaralar: Düşme ve alınan darbeler vücutta hasara ve yaralara sebep olmaktadır. Genellikle bu küçük kazalardan oluşan yaralar enfeksiyon oluşmadığı sürece kişi vücuduna zarar vermez ve ilaç kullanımı gerekmeden iyileşme gösterir. Fakat kaza sonucu oluşan yara büyük çaplı ise bir doktor gözetiminden geçmek şarttır.
 • Kızamık ve su çiçeği gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan yaralar: Bulaşıcı hastalıklar vücutta döküntü halinde yaralara sebep olmaktadır. Kızıl, kızamık ve su çiçeği hastalıkları vücutta en belirgin haliyle kendini göstermektedir.
 • Strese bağlı olarak vücutta çıkan yaralar: Strese ve diğer psikolojik sıkıntılara dayalı olarak vücutta yaralar oluşabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken kişinin hayatındaki stresi azaltmasıdır. Bunun yanı sıra doktor gözetimi altında yaraların geçmesi için tedavi almalıdır.
 • Organ hastalıklarına bağlı olarak çıkan yaralar: Organ hastalıklarına bağlı olarak vücutta çıkan yaralar genellikle karaciğer ve böbrek hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Bu tür yaralar bölgesel olarak vücutta var olmaktadır. Kişinin sırt kısmında daha çok gözlemlenmektedir. Bu yaraların geçmesi için öncelikle organdaki hastalık giderilmelidir.
 • Akneler ve sivilceler sonucunda oluşan yaralar: Sivilce ve akne yaraları genellikle ergenlik döneminde olan gençlerde gözlemlenmektedir. Ergenlik dönemi sonrasında vücuttaki yaralar azalır ve sivilceler yok olmaya başlar
 • Diyabet hastalıkları: Şeker hastalığı bulunan kişilerin kan seviyelerindeki farklılıklardan dolayı deride hücre ölümlerine bağlı yaralar oluşmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişilerde yaralar gözlemleniyorsa gerekli testler yapılmalı ve müdahale geciktirilmemelidir.
 • Cilt kanseri: Cilt kanseri deride yara oluşumuna sebep olan en ciddi hastalıktır. Kişideki kanser iyi huylu veya kötü huylu olabilmektedir. İyi huylu cilt kanserleri birkaç ay içerisinde iyileştirilebilir.
 • Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan]]> Dil Yarası Nasıl Geçer https://www.yara.gen.tr/dil-yarasi-nasil-gecer.html Sun, 04 Nov 2018 02:48:01 +0000 Dil yarası nasıl geçer Dilde oluşan bir takım yaraların bir çok nedeni vardır. Dilin yanlışlıkla ısırılması, yanlış yapılan diş tedavileri, bazende bir takım sağlık sorunları dil yarası oluşmasına sebep olabilmektedi Dil yarası nasıl geçer Dilde oluşan bir takım yaraların bir çok nedeni vardır. Dilin yanlışlıkla ısırılması, yanlış yapılan diş tedavileri, bazende bir takım sağlık sorunları dil yarası oluşmasına sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda vücudumuzun bağışıklık sistemi ile alakalı yaralardır. Dilde oluşan yaralar sık sık tekrarlanıyorsa bağışıklık sisteminizde bir problem olabilir. Dil ve ağız bölgesinde oluşan yaralar yaşam kalitemizin düşmesine sebep olur. Genel olarak ağrılı olan dil yarası, aft ve uçuk gibi yaralar yemek yemede zorluk çekmemize neden olabilmektedir. Dil yarası bazen kendiliğinden geçeceği gibi bazende sürekli tekrar edebilir. Geçmediği takdirde mutlaka bir doktora gitmek ve tanı konulduktan sonra tedavisini yaptırmak gerekir. Dil yarası nasıl geçer sorusuna öncelikle yaraların önlenmesi amacıyla bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, ağız hijyenine dikkat edilmesi ve sigara kullanımını bırakmak gerekmektedir. 

  Dil yarası tedavisi için yöntemler, 

  Öncelikle ağızdaki kalıntı ve kiri temizlemek ve dezenfekte etmek için tuzlu su ile ağzınızı çalkalamakla başlayalım. Daha sonrasında ağzınızı durulayın. Dil yarasında kanama var ise kanamanın durması için soğuk uygulayın. Kanamanın olduğu bölgeye temiz bir bez parçasına sardığınız buz ile 5 dakika soğuk pres uygulayın. Bu bölgedeki kanamanın durdurulmasını sağlayacaktır. Daha sonrasında bir tatlı kaşığı kabartma tozuna 1 tatlı kaşığı su ilave ederek macun kıvamına getirin. Uyguladığınız bu karışımı 10 dakika kadar dil yarası üzerine koyun bu tedavi şekli günde 2-3 defa tekrarlanabilir. Dil yarası geçtikten sonra tedavi bırakılır. Dil Yarası Nasıl GeçerDil yarası tedavi sürecinde dilinizi tahriş etmeyecek yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Keskin köşeli sert besinler dilinizi tahriş edeceği için uzak durmanız gerekir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak gıdalar da dilinize iyi gelmeyeceği için bir süre ara vermeniz gerekir. Baharatlı yiyecekler, çikolata, narenciye, cips, kafein ve sigara size iyi gelmeyeceği için uzak durunuz. Dilinizde meydana gelen yaralardan dolayı ortaya çıkan ağrılar şiddetli ise uzman bir doktorla görüşerek dil yarası için ilaç kullanabilirsiniz. Piyasada dil yaraları için çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Uzmanınızın sizin dil yaranıza uygun olarak vereceği ilaç ile tedavinizi yaptırabilirsiniz. 
  ]]> Ağız İçi Yaraları https://www.yara.gen.tr/agiz-ici-yaralari.html Sun, 04 Nov 2018 09:45:08 +0000 Ağız içi yaraları; aft olarak bilenen ağız içi yaralar insanların yediklerini, içtiklerini ve konuşmalarını kısıtlayan yaşam kalitesini düşüren yaralardır. Bunlar ağız içerisinde ara ara tekrarlayabilen çapı 5 Ağız içi yaraları; aft olarak bilenen ağız içi yaralar insanların yediklerini, içtiklerini ve konuşmalarını kısıtlayan yaşam kalitesini düşüren yaralardır. Bunlar ağız içerisinde ara ara tekrarlayabilen çapı 5 milimetreden küçük sayısı birden çok olan bu ağız içi yaralar 7-10 gün arasında iz bırakmadan geçerler. Genişliği 1-3 santim arası olanların iyileşmesi ise 5-6 haftayı bulabiliyor. Bunlar bayanlarda daha sık görülür.  Nedeni bakteri yada virüs olmadığı için başkalarına bulaşması söz konusu değildir. 

  Ağız içi yaraları nedenleri;
  • Yanlışlıkla ısırma, yanlış biçimde diş fırçalama, kırık dişler, protezler ağız içi yaralara sepek olabilmektedir. 
  • Demir ve B12 eksikliğinden ağız içi yaraların %20 sinde etkili olabilmektedir. 
  • Stres: Kişinin sürekli gergin olma hali direncin kırılmasına ve ağız içi yaraların oluşmasına sebep olur. Bunun için doğal olan sarı kantaron çayı psikolojinin düzelmesine yardımcı olur.
  • Yiyecekler: Tükettiğimiz yiyeceklerin sertliği, sıcaklığı, soğukluğu, çok tuzlu, acılı, aşırı sıcak yiyeceklerde ağız içi yaraların oluşmasını tetikler. 
  • Diş macunu: Diş macunun içinde bulunan macun köpürtücü olan (sodyum lauryl sülfat) ağız içi yaraların sebeplerindendir. Bunun için bu maddenin çok olmadığı diş macunları tercih edilmelidir. 
  • Behçet hastalığı, aşırı c vitamini tüketimi, retinit, lokositoz, sigara içmede ağız içi hyaralrı tetikleyen sebeplerdendir. 
  Ağız içinde oluşan yaraların sebepleri araştırılmalıdır. Bunun için;
  • Ağız içi hijyene dikkat edilmeli dişler düzenli fırçalanmalıdır. 
  • Dişler periyodik olarak 6 ayda bir kontrol edilmelidir. 
  • Doktora gidildiğinde genelde antibiyotik ve ağız içi gargarası verecektir. Bunlar tedavi sürecini hızlandırıp iyileşme sürecinde faydalı olacaktır. 
  • Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitliğe sahip olması ağız içi yaranın çıkmasını engeller.  
  • Yaraların üzerine tuz koymak yada tuzlu su ile gargara yapılması ağız içi yaralarla müdahalede etkili bir yöntemdir.
  • Baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak domates ve domates sosu ve diğer asit içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 
  • Ağız içi yaraları azaltmak ve rahatlatmak için uyuşturma jelleri uygulanabilir. Anbesol gibi benzocaine içeren uyuşturma jeli iyi gelecektir. 
  Ağız İçi YaralarıBitkisel ağız içi yaraları tedavisi,
  • Maydanoz: Bol miktarda demir içerdiği için demir eksikliğinden kaynaklanan ağız içi yararların geçmesine yardımcı olur. 
  • Karanfil: Bu bitki hem acıyı azaltır hemde bakterileri öldürür. Yaraların geçmesini hızlandıracaktır.
  • Dut: Ağız içi yaralar için bitkisel yöntemlerdendir. 
  • Kekik: Bolca kekik çiğnendiği taktirde ağız içi yaraların iyileşmesini hızlandırması ile beraber bir daha tekrar çıkmasını engellemeye yardımcı olur. 
  • Limon:Limon suyu ile gargara yapıp oluşan bakterileri öldürme özelliğide vardır. 
  Bunlar fayda etmez ise hekime başvurulması gerekir.  
  ]]>
  Aft Yarası https://www.yara.gen.tr/aft-yarasi.html Sun, 04 Nov 2018 18:50:45 +0000 Aft yarası, ağız içi yara olarak bilenen aft yaraları insanların yediklerini, içtiklerini ve konuşmalarını kısıtlayan yaşam kalitesini düşüren yaralardır. Bunlar ağız içerisinde ara ara tekrarlayabilen çapı 5 mil Aft yarası, ağız içi yara olarak bilenen aft yaraları insanların yediklerini, içtiklerini ve konuşmalarını kısıtlayan yaşam kalitesini düşüren yaralardır. Bunlar ağız içerisinde ara ara tekrarlayabilen çapı 5 milimetreden küçük sayısı birden çok olan bu ağız içi yaralar 7-10 gün arasında iz bırakmadan geçerler. Genişliği 1-3 santim arası olanların iyileşmesi ise 5-6 haftayı bulabiliyor. Bunlar bayanlarda daha sık görülür.  Aft yaraları bir çok nedene bağlıdır. Nedeni bakteri yada virüs olmadığı için başkalarına bulaşması söz konusu değildir. Bunlar;
  • Yanlışlıkla ısırma, yanlış biçimde diş fırçalama, kırık dişler, protezler ağız içi yaralara sebep olabilmektedir. 
  • Demir ve B12 eksikliğinden ağız içi yaraların %20 sinde etkili olabilmektedir. 
  • Kişinin sürekli gergin olma hali direncin kırılmasına ve aft yaralarının oluşmasına sebep olur. Bunun için doğal olan sarı kantaron çayı psikolojinin düzelmesine yardımcı olur.
  • Tükettiğimiz yiyeceklerin sertliği, sıcaklığı, soğukluğu, çok tuzlu, acılı, aşırı sıcak yiyeceklerde aft yaralarının oluşmasını tetikler. 
  • Diş macunun içinde bulunan macun köpürtücü olan (sodyum lauryl sülfat) ağız içi yaraların sebeplerindendir. Bunun için bu maddenin çok olmadığı diş macunları tercih edilmelidir. 
  • Behçet hastalığı, aşırı c vitamini tüketimi, retinit, lokositoz, sigara içmede ağız içi hyaralrı tetikleyen sebeplerdendir. 
  Aft yaraların sebepleri araştırılmalıdır. Bunun için;
  • Ağız içi hijyene dikkat edilmeli dişler düzenli fırçalanmalıdır. 
  • Dişler periyodik olarak 6 ayda bir kontrol edilmelidir. 
  • Doktora gidildiğinde genelde antibiyotik ve ağız içi gargarası verecektir. Bunlar tedavi sürecini hızlandırıp iyileşme sürecinde faydalı olacaktır. 
  • Misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitliğe sahip olması ağız içi yaranın çıkmasını engeller.  
  • Yaraların üzerine tuz koymak yada tuzlu su ile gargara yapılması aft yaralarına müdahalede etkili bir yöntemdir.
  • Baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak domates ve domates sosu ve diğer asit içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 
  • Aft yaralarını azaltmak ve rahatlatmak için uyuşturma jelleri uygulanabilir. Anbesol gibi benzocaine içeren uyuşturma jeli iyi gelecektir. 
  Aft YarasıBitkisel aft yaraları tedavisi için ise;
  • Maydanoz: Bol miktarda demir içerdiği için demir eksikliğinden kaynaklanan aft yararlarının geçmesine yardımcı olur. 
  • Karanfil: Bu bitki hem acıyı azaltır hemde bakterileri öldürür. Aft yaralarının geçmesini hızlandıracaktır.
  • Dut: Aft yaraları için bitkisel yöntemlerdendir. 
  • Kekik: Bolca kekik çiğnendiği taktirde aft yaralarının iyileşmesini hızlandırması ile beraber bir daha tekrar çıkmasını engellemeye yardımcı olur. 
  • Limon: Limon suyu ile gargara yapıp oluşan bakterileri öldürme özelliği de vardır. 
  Bunlar fayda etmez ise hekime başvurulması gerekir.  
  ]]>
  Boğazda Aft Yarası https://www.yara.gen.tr/bogazda-aft-yarasi.html Mon, 05 Nov 2018 13:41:28 +0000 Boğazda aft yarası, ağız içi ve dilde çıkan aft yaraları çoğu zaman yemek yememize engel olduğu gibi acı da verebilmektedir. Küçük, beyaz olan aft yaraları en çok dudak, yanak içi, dil, boğaz gibi vücudun en hareketli böl Boğazda aft yarası, ağız içi ve dilde çıkan aft yaraları çoğu zaman yemek yememize engel olduğu gibi acı da verebilmektedir. Küçük, beyaz olan aft yaraları en çok dudak, yanak içi, dil, boğaz gibi vücudun en hareketli bölgelerinde çıkmaktadır. Bu sebeple günlük konuşma, yemek yeme ve sıvı tüketme gibi yapmak zorunda olduğumuz ve yaşamımız için gerekli bazı durumlara engel olabilmekte ve bazen acısı olmamakla birlikte çok dehşet acılara da sebebiyet verebilmektedir. Aft yaraları çıkmadan önce, çıkacak bölgede kaşıntılar yapabildiği gibi kızarıklıklara da sebebiyet verebilmektedir. 

  Boğazda aft yaraları neden çıkar, aft yaralarının çıkma sebepleri tek bir nedene bağlanamaz, yaraların çıkmasında etki eden bazı durumlar mevcut. Bunlar; 
  • Sigara kullanımının fazla olması,
  • Vücutta vitamin eksikliklerinin baş göstermesi,
  • Ağız sağlığına verilen önemin gösterilmemesi,
  • Diş temizliğinin yerinde ve miktarında yapılmaması,
  • Sinir ve stresin fazla yaşanması,
  • Asit yoğunluklu içeceklerin tüketilmesi,
  • Diş macunu seçimlerinin doğru olmaması.
  Boğazda Aft Yarası
  Boğazda aft yaraları nasıl geçer, 

  Boğazınızda aft sorunu varsa ve bu durum yemek yemenizi ayrıca konuşmanızı olumsuz yönde etkiliyorsa durum ciddiyetini ilerletmeden bir hekim kontrolü şarttır. Kontroller sonucu eğer vücudunuzda vitamin eksikliği varsa, vitamin takviyesi yapılabilir. Boğazda aft yarsı genellikle B12 vitamini eksikliği sebep olmaktadır. Bu sebeple süt, yoğurt, yumurta, tavuk, et ve peynir gibi gıdaları daha fazla tüketmeye dikkat etmelisiniz. Vücuda alerji veren herhangi bir durum varsa ki bu doğadan kaynaklı olabileceği gibi yenilen gıdalar ve alınan ilaçlardan da kaynaklı olabilir, bu alerji veren durumlardaki uzak durulmalıdır. Stres ve sinirden uzak durarak daha sakin ve temposu düşük bir yaşamı kendinize bir görev olarak alıp yaşamaya dikkat etmelisiniz. Çıkmış olan yaraların boğazı daha fazla rahatsız edip acı vermemesi için baharatlı, acı ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. 
  ]]>
  Burunda Yara https://www.yara.gen.tr/burunda-yara.html Mon, 05 Nov 2018 19:57:50 +0000 Burunda yara, Burunda yara burun içine yapılan yanlış müdahaleler sonucunda oluşmaktadır. Yara oluşumundan sonra kişi çoğu zaman zor anlar yaşar ve burun içinde yara iyileşene kadar kanamalar gözlemlenir. Burun içindeki yara Burunda yara, Burunda yara burun içine yapılan yanlış müdahaleler sonucunda oluşmaktadır. Yara oluşumundan sonra kişi çoğu zaman zor anlar yaşar ve burun içinde yara iyileşene kadar kanamalar gözlemlenir. Burun içindeki yara çoğu zaman ciddiyet teşkil etmez ve kendiliğinden belli bir süre sonra iyileşme sürecine girer. Kişinin vücudundaki bünye zayıflığı da bu tür yaraların oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Kişinin bünyesinin hassas olması vücut bağışıklığında herhangi bir zayıflık hissedildiğinde burun bölgesinde yaralar oluşmaya başlar. Bazen burun dışında uçuklar görülür ve bu uçuklar burunun iç tarafına da geçmektedir. Burun temizliği de burunda yara oluşumunu engellemek adına oldukça önemlidir. Burunda yara oluşmaması için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Burun, insan vücudundaki en hassas noktalardan biridir. Burun bölgesinde oluşan yaralar sinir sistemine şiddetli bir şekilde acı dalgaları gönderir. Ortaya çıkan acı hissinin yanında görsel olarak ta kişi zorluklar yaşamaktadır. Burunda oluşan yara sosyal hayatta temizlik ve bakım göstergesi olarak kabul edilebilecek kadar önemli olan burun bölgesinin temizlenmesini zorlaştırır. Burun yarası devamlı burun temizliği yapma amaçlı kişilerde de fazlaca gözlemlenmektedir. Devamlı peçete ve su ile temizlenen burun sert müdahale edildiği takdirde tahriş olması nedeniyle yara oluşumu gerçekleşebilir. Burun içi fazla temas kurmaya müsait olmayan bir bölgedir. Burunda yara oluşumu var ise ve bu yara acı verici ve uzun süre geçmeyen bir belirtiye sahip ise mutlaka doktora gidilmelidir.

  Burunda Yara
  Burunda yara oluşmasının sebepleri:
  • Lezyonların koparılması: Burun içinde oluşan yaraların nedenleri arasında en bilindik olan  lezyonların koparılmasıdır. Burun içerisinde lezyonların koparılması ve kurcalanması burun yarasının oluşmasındaki en büyük etkendir.
  • Mevsimsel değişiklikler: Mevsim değişiklikleri burundaki mukusu ve yapışkan sıvıyı etkileyerek yara oluşumlarına zemin hazırlamaktadır.
  • Buruna alınan darbe: Herhangi bir kaza sonucu buruna darbe alınması burunda yara oluşması sebepleri arasındadır.
  • Darbe sonucu oluşan yarada enfeksiyon oluşması: Darbe sonucunda oluşan yara çoğu zaman kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Fakat enfeksiyon kaparak yaranın iltihaplanması kişinin burnundaki yaranın büyümesine ve acı hissetmesine neden olmaktadır.
  • Kişide bulunan alerji problemi: Mevsimsel değişiklikler sonucunda havada uçuşan polenler veya değişik alerji oluşumları kişinin nefes alma zorluğuna ve burunda yara oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
  • Sürekli kuru ve soğuk havaya maruz kalmak: Sürekli kuru ve soğuk havaya maruz kalmak bir çok organı olumsuz etkilediği gibi burunu da olumsuz yönde etkiler. Devamlı kuru ve soğuk hava solumak kişinin burunda bulunan mukusun kurumasına ve yara oluşmasına sebep olmaktadır. Nemli ve ılık ortamlarda bulunmak kişideki burun yarasının iyileşmesinde fayda sağlayacaktır.
  • Yaz aylarında klima kış aylarında soba veya ısıtıcıları fazlaca solumak: Solunan havanın temiz ve sağlıklı olması kişi sağlığı için oldukça önemlidir. Klima ve ısıtıcı ortamlarında fazla kalmak ve o bölgede bulunan havayı devamlı solumak burunda yara oluşmasına neden olmaktadır.
  • Burun eti hastalıkları: Burun eti hastalıkları kişinin burun yarası oluşmasında oldukça etkili bir faktördür. Burun eti hastalıkları burun yaralarını tetikleyerek oluşumlarını hızlandırmaktadır.
  • Burun kıllarının cımbız veya çeşitli aletlerle koparılması: Burun kıllarını almak sağlığa zarar veren bir eylemdir. Burun kılları çekilme sırasında küçük yaralanmalar oluşabilir ve kıl kökünün enfeksiyon alması ile burun bölgesinde yara oluşması kaçınılmaz hale gelir.
  ]]>
  Kafada Yara https://www.yara.gen.tr/kafada-yara.html Tue, 06 Nov 2018 17:42:05 +0000 Kafada yara, insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde meydana gelen bu durum özellikle bayanlarda çok daha yaygın olarak görülmektedir. Kafada yara, en çok gençlerde gö Kafada yara, insanlarda çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde meydana gelen bu durum özellikle bayanlarda çok daha yaygın olarak görülmektedir. Kafada yara, en çok gençlerde görülse bile yaşlılarda da ortaya çıkabilmektedir. Kafada yara, birçok zaman herhangi bir ciddi hastalığa neden olmasa bile genellikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu yaralar, müdahale edilmediği zaman enfeksiyonların artmasına ve bu şekilde yaraların farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde de meydana geliyorsa kesinlikle tedavi olmalısınız. Özellikle çocuklarda meydana gelen kafa yaralarının farklı rahatsızlıklara dönüşme ihtimali biraz daha yüksektir. Kafada yara, bazen bir sivilce, bazen de bir siyah nokta nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar günümüz insanlarda meydana gelen kafa yaralarının en ciddi iki nedenidir. Bu problemler genellikle insanlarda ciddi ağrılara neden olmamaktadır. Fakat kimi zaman bir görüntüsüyle kimi zamanda meydana getirmiş olduğu olumsuz belirtiler nedeniyle kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu durumlar direk olarak insanlarda sivilce gibi görülmektedir. Bu nedenle insanlarda bazen bu durum utandırıcı bir hal alabilir. Bu nedenle kişiler kafada yara sorununu gizlemektedir. Kafada yara sorunu en kısa zamanda teşhis edilerek tedavi edilmelidir. Çünkü bazen kanser hastalıkları bile insanlarda kafa yarası olarak meydana gelebilmektedir. 

  Kafada yara belirtileri:
  • Kafada yara belirtileri arasında ilk belirti tabi ki şişliklerdir. Şişlikler genellikle pullu ve kaşıntılıdır. Bu kaşıntılar insanlarda yaşam kalitesinin ciddi olarak düşmesine neden olur. Bu nedenle acil tedavi sizler için çok daha iyi olacaktır.
  • Kafada yara şişliklerle birlikte aynı zamanda derinin etrafında yağlanmalar meydana gelir. Bu yaralar aynı zamanda insanlarda kabuklanmaya, kepeklenmeye neden olduğu için kişilerde çok ciddi olarak problemlere neden olmaktadır. 
  • Kafada yara sorunu daha da ilerledikten sonra bir diğer belirti olarak insanlarda saç dökülmesi ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan saç dökülmeleri daha fazla artmadan önce kesinlikle müdahale edilmelidir. 
  • Son olarak kafada yara belirtileri ciddileştikten daha sonra insanlarda göz ve göz çevresinde kırmızı lekelere neden olabilir.  Bazı insanlarda da bu lekeler bile şişerek döküntülerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  Kafada yara nedenleri nelerdir

  Yağlı besinler: İnsanların aşırı bir şekilde yağlı besin tüketmeleri direk olarak kafada yara oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenlere  bağlı olarak ortaya çıkan kafada yara sorunları, uzun bir yara şeklinde görülmektedir. İnsanlarda genellikle herhangi bir kanama ya da belirtilere neden olmasa bile aslında dokunulunca ciddi olarak hissedilmektedir.

  Aşırı stres: Günlük hayatta karşılaşılan aşırı stres durumları direk olarak ciltte yaralara neden olmaktadır. Bu durum bazı insanlarda kafada yara oluşumuna neden olmaktadır. Stresli durumlardan kurtulmadan önce kafada yara problemi ortadan kalkmayacaktır.

  Kafada Yara
  Hijyen eksikliği: Bazı insanlar uzun süreler boyunca banyo yapılmadığı zamanlarda kafada yağlanma meydana gelir ve bu yağlanma insanlarda ciddi bir şekilde yara oluşumuna neden olmaktadır. 

  Aşırı alkol: Alkol bağımlısı olan insanlarda aşırı alkol kullanılması direk olarak kafada yara oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum bazen de alkol içerikli losyonların kafada kullanılması nedeniyle de aşırı alkol meydana gelebilmektedir. 

  Hormonsal nedenler: İnsanlarda ergenlik dönemi ya da hamilelik dönemi nedeniyle ciddi olarak hormonsal değişimler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu durum ilk olarak ciltte sorunlar meydana getirmektedir. 

  Tedavi edilmezse; Rahim Ağzı Yarası https://www.yara.gen.tr/rahim-agzi-yarasi.html Wed, 07 Nov 2018 04:41:34 +0000 Rahim ağzı yarası, Jinekoloji muayenelerde kadınlarda çok sık rastlanan rahim ağzı yarası tıbbi olarak tedavi edilebilir. Rahim ağzı yarası rahim ağzını kaplayan epitel hücrelerini kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalınd Rahim ağzı yarası, Jinekoloji muayenelerde kadınlarda çok sık rastlanan rahim ağzı yarası tıbbi olarak tedavi edilebilir. Rahim ağzı yarası rahim ağzını kaplayan epitel hücrelerini kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalındaki hücrelerin dışarı doğru yayılması sonucunda oluşur. Rahim ağzında oluşan bu iltihaplanma, Hücrelerin çok kanlandığı için kırmızı renkte görülür. Bu hücreler enfeksiyon ile kanamaya daha yatkındır. Rahim ağzı yarası doku değişikliğinden ve mikrobik sebeplerden dolayı enfeksiyon kaptığı zaman rahim ağzı yarasına dönüşür. Bu yaranın tam olarak sebebi bilinmemektedir. En sık sebeplerden birisi enfeksiyon durumlarıdır. Diğer bir sebep ise hormonsal değişiklikler, sık cinsel ilişki, kimyasal faktörler, yada sık vajinal duşlar sebep olmaktadır. Bu durumlardan rahim ağzı yarası oluşabileceği gibi bazen bu durumlar olmadan da rahim ağzı yarasına rastlanmaktadır.

  Rahim ağzı yarası belirtileri, Rahim ağzı yarası çoğu zaman kendini kokusuz kaşıntısız akıntı olarak gösterir. Kişideki yara büyük ise ara ara kanamalar veya ilişki sonrası kanamalar görülebilir. Rahim ağzı yarası tespit edilmesi için jinekolojik muayene yapılır ve tanı konulur. Rahim ağzı yaraları bazı kişilerde salgı değişmesine sebep olur ve rahim içine spermlerin girişini zorlaştırıp kısırlık problemine yol açar. Gebelerde görülen vajinal akıntı fazla ise rahim ağzı yarası şüphesi ile doktora gitmeleri gerekir. 

  Rahim Ağzı Yarası
  Rahim ağzı yarası tedavi yöntemleri, Bu hastalığın ilaç ile tedavisi mümkün olmamaktadır. Tedavi değişime uğramış dokunun ortadan kaldırılıp rahim ağzı epiteli ile kaplanmasına yardımcı olunarak yapılır. Bu tedavi seçenekleri şunlardır,
  • Rahim ağzı yarası yakma, Bu hastalıkta ülkemizde en çok tercih edilen tedavi şekli yaraların yakılmasıdır. Eketrokoter denilen cihaz ile elektrik kullanılarak rahim ağzındaki yara kısmı ısı verilerek yakılır. Bu işlem ortalama 5 dk sürmektedir. Bu işlem sonrasında kişi 1-2 ay içerisinde iyileşmektedir. Rahim ağzı yarası yakma işleminde nadiren ağrı hissedilir. Bu tedavi yapılırken anesteziye ihtiyaç yoktur. Hastane ortamında doktorlar tarafından yapılmaktadır. Kişi tedavi sonrasında bir süre havuza ve denize girmemesi 1 ay cinsel ilişkiden uzak durması gerekir. İlk bir ay kadınlarda sulu yad kanlı berrak bir akıntı yada ara ara kanama görülebilir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda rahim kanalında daralma olacağı için rahim ağzı yakma işlemi tavsiye edilmez. Bu tedavinin başarı oranı %90'dır. 
  • Rahim ağzı yara dondurma, Kullanılan bir çubuk ile rahim ağzı yarası Nitrous oxide gazı ile dondurulmasına denir. Hastane ortamında uygun fiyatıyla hızlı ve yan etkileri az olan bir işlemdir. Bu işlem esnasında anesteziye ihtiyaç yoktur. Kişilerde ağrıya sebep olmamakla birlikte bazen bazı kadınlarda hafif yada orta şiddete kramplar oluşabilmektedir. Bu tedavi ortalama 5 dakika sürmektedir. Aynı yara yakmada olduğu gibi 1 ay süreyle havuz ve denize girilmemesi 1 ay kadar cinsel ilişkiden uzak durması ve ilaç kullanması gerekir. Tedavi sonrasında akıntı görülebilir bu normal bir durumdur. Yaranın büyük olduğu durumlarda tercih edilmeyen bir tedavi şeklidir. Lakin doğum  yapmamış kadınlarda rahim ağzında daralma yapmayacağı için daha çok tercih edilir.
  • Lazer tedavisi, Rahim ağzı yarası tedavilerinde büyük olan yaralarda kullanılır. Bunun dışında ender tercih edilen bir yöntemdir. Maddiyat açısından pahalı olan bu tedavi lokal anestezi kullanılarak ameliyathanede yapılır. Lazer tedavisi sonucunda kanama görülebilir. Tedavinin başarı oranı %90'dır. 
  ]]> Rahimde Yara Dondurma https://www.yara.gen.tr/rahimde-yara-dondurma.html Wed, 07 Nov 2018 06:37:47 +0000 Rahimde Yara Dondurma, Raminde yara dondurmaya geçmeden kısa bir bilgi verelim kadınlara özgü olan rahimde yara hastalığı dondurma halk içerisinde kadının rahim bölgesinde oluşan ve servisit olarak bilinen bir hastalıktır. Gene Rahimde Yara Dondurma, Raminde yara dondurmaya geçmeden kısa bir bilgi verelim kadınlara özgü olan rahimde yara hastalığı dondurma halk içerisinde kadının rahim bölgesinde oluşan ve servisit olarak bilinen bir hastalıktır. Genel anlamda ise rahim ağzında oluşan dokunun iltihaplanmasıdır. Özellikle çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıksa da bazı travma sonucu da oluşmaktadır. Rahimde yara dondurma konumuza geçmeden kısa bilgi verelim. Genellikle kadınlar yaşamlarının bir döneminde bu rahatsızlık ile karşılaşırlar. Kasık bölgesinde ağrı şeklinde oluşur ve vajinal akıntı olan kişilerde çok görülme riski bulunur. Rahim ağzı yaralarında kötü koku ve iltihaplı akıntı ortaya çıkar. Şimdi rahim yaralarında tedavi olarak yakma (koterizasyon ve dondurma (krioterapi) birde lazer tedavisi bulunur. Bu hastalıktan korunmak için sürekli iç çamaşır değişilmesi, pamuklu iç çamaşırların tercih edilmesi, bu bölgenin içerisini kesinlikle su ve sabunla yıkanmamalı, temizlemek için önden arkaya doğru temizlenmesi çok önemlidir. Konumuz olan rahim yara dondurmasına gelelim. Rahim de oluşan yaranın yani iltihaplı dokunun dondurularak yok edilmektedir.

  Rahimde Yara Dondurma

  Rahimde yara dondurma tıp dilinde kriyoterapi olarak bilinen halk arasında dondurma rahim bölgesinde özelliğini kaybetmiş anormal dokuların dondurma yöntemi ile yapılan tedavi şeklidir. ahim yara dondurma operasyonu çok kısa sürede yapıla bilen ve aynı zamanda çok kolay olan en fazla 3-4 dakika süren ve en az 2 seyansta yapılan cerrahi müdahale ile mümkün olmaktadır. Yine rahim yaraları hücresel değişikliklerin onarılması rahim yara dondurma yöntemidir. Özellikle rahim yara dondurma işlemi yapılmadan önce mutlaka uzman hekim tarafından PAP smear testi yapılması çok önemlidir. Rahim yara dondurma operasyonu hastanın jinekolojik masasına yatırılarak yapılmaktadır. Rahimde yara dondurulması vajinal bölgeye spekulum aleti takılarak servisk bölge görünür hale getirilerek rahim yara dondurma işlemi gerçekleştirilir. Bilinmesi gerekenler arasında rahim yara dondurma sırasında rahim ağzında sinir olmadığından kesinlikle her hangi bir ağrı ve acı hissedilmez sadece kadınların adetli olduğu dönemlerde yaşadıkları adet sancılarına benzer kramp tarzında kasılmalar görülmekte ve çok kısa süreli olmaktadır. Rahimde yara dondurma operasyonu sonunda çeşitli basit ağrı kesiciler kullanılması da uygun olmaktadır.

  Rahimde Yara Dondurma
  Rahimde Yara Dondurma Gerektiren Durumlar

  Genellikle rahimde yara dondurulması gerektiren durumları ise şu şekildedir.

  • Hamilelik döneminde
  • Rahim ağzında oluşan enfeksiyonlarda
  • Sürekli tekrarlayan lezyonlarda
  • Rahim kanseri varlığında 
  • Küretaj sırasında hastalık bulgularının olduğu durumlarda
  • Rahim kanalında oluşan derin lezyonlar görülmesinde
  • Probun alanında daha büyük lezyonların olması

  ]]>
  Yüzde Yara https://www.yara.gen.tr/yuzde-yara.html Wed, 07 Nov 2018 20:37:50 +0000 Yüzde Yara; Bazı yaralanma ve akneler nedeniyle oluşan yüz yaraları insanlar açısından estetik kaygılar nedeniyle can sıkıcı olabilir. Kişinin iş ve günlük yaşamında sosyal iletişimde psikolojik sorunlar yaşayabilmekte Yüzde Yara; Bazı yaralanma ve akneler nedeniyle oluşan yüz yaraları insanlar açısından estetik kaygılar nedeniyle can sıkıcı olabilir. Kişinin iş ve günlük yaşamında sosyal iletişimde psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Yüz yaralarından bütünüyle kurtulmak için yapılması gereken ilk şey  yüzde oluşan yaranın nevini tespit etmekten geçer. Özellikle akneler vasıtası ile oluşan yüz yaralarının tedavisinde ilk yapılması gereken şey uzman bir hekime başvurmaktır. Ayrıca evde yapılabilecek limon maskesi kürleri de fayda sağlayabilir ve kötü görünüme karşı önlem alınabilir.

  Yüzde  meydana gelen yaraların nedeni ve kaynağı ne olursa olsun  güneş ışığına direk maruz kalmamak gerekiyor. Kaliteli güneş kremleri kullanarak korunabiliriz. Güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce krem cilde uygulanmalı ve öyle dışarı çıkılmalı. Az öncede bahsettiğimiz gibi limon tedavisi de cildi hem rahatlatan hemde cilt yaralarının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Buna bal tedavisini de ekleyebiliriz.

  Yüzde yara tedavisi bitkisel kürler

  Limon Tedavisi: Limon tedavisine yüzde yara olan bölgeyi temizleyerek başlamalısınız. Ardından bir miktar limon suyunu pamuğa dökerek yüzdeki yaralı bölgeye ovalayarak uygulamaya başlayın. Ovalama işleme bittiğinde hemen cildinizi temizlemeyin limon suyunun 10-15 dakika kalmasına özen gösterin. Daha sonra yüzünüzü temiz su ile güzelce temizleyin. Bu uygulamayı 30-40 gün her gün olmak üzere tekrarlayın. Faydasını göreceksiniz.

  Yüzde Yara
  Bal Tedavisi: 1-2 çay kaşığı doğal bal ile 1-2 çay kaşığı kabartma tozunu bir kabın içinde iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzde ki yaralı bölgeye masaj yaparak uygulama yapınız. Uygulama bittikten sonra sıcak bir bezi yaralı bölgenin üzerine bastırın bez soğuyuncaya kadar baskı yapın. Daha sonra yaralı bölgeyi güzelce yıkayıp temizleyiniz. Bal kürü uygulamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullandığınız balın doğal ve gerçek bir bal olmasıdır. Çünkü bal doğal olarak nemlendirici ve yara tamir edici özelliğe sahip bir üründür.

  Yukarıda anlatmaya çalıştığımız iki yaygın doğal tedavi türü haricinde uygulanan soğan kürü tedavisi ve salatalık kürü tedavisi de yüz yaralarının iyileşmesinde kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasındadır.
  ]]>
  Diş Eti Yarası https://www.yara.gen.tr/dis-eti-yarasi.html Thu, 08 Nov 2018 01:05:41 +0000 Diş eti yarası, insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bu durum, tedavi olunmadığı zaman daha da ilerleyerek insanlarda birçok zaman herhangi bir yiyeceğin yenilememesine bile neden olabilmektedir. Diş eti yarası, insanlar Diş eti yarası, insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bu durum, tedavi olunmadığı zaman daha da ilerleyerek insanlarda birçok zaman herhangi bir yiyeceğin yenilememesine bile neden olabilmektedir. Diş eti yarası, insanlarda hayat standartlarının çok ciddi olarak zarar görmesine neden olmaktadır. Genellikle ağız içerisinde ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi belirtilere neden olarak oluşan bu yaralar, direk olarak diş eti üzerinde olduğu gibi aynı zamanda dilde ve damaklarda da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu yaraları sadece diş eti yarası olarak ayırt etmek çok yanlıştır. İnsanlarda meydana gelen diş eti yarası, çok değişken belirtilere neden olabilmektedir. Bu nedenle genel belirtilerden bahsederek diş eti yarasının meydana getirdiği belirtileri söyleyebiliriz. Diş eti yaralarının insanlarda meydana getirmiş olduğu en büyük rahatsızlık tabi ki yeme içmesinin mümkün olmamasıdır. Bu nedenle uzun süren diş eti yarası sorunlarını yaşayan insanlarda kilo düşüşü meydana getirmektedir. İnsanlarda nedenine bağlı olarak meydana gelen iltihaplı diş etleri sınırlı ve küçük bir alanda meydana gelmektedir. Diş eti çizgisi boyunca bu durum uzanabilir. Bazı sorunlar ise kanama ve şişmeye neden olacak şekilde tüm diş etlerini etkileyebilmektedir. Bu nedenle diş eti yaraları üzerinde çok daha dikkat edilmelidir. Özellikle kanamalı olan diş eti yaraları kesinlikle önemsenerek dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda diş eti yarası insanlarda daha da büyük bir problem olabilir.

  Diş eti yarası neden meydana gelir
  • Diş eti yaraları, direk olarak insanlarda ağız içerisinde biriken bakterilere bağlı olarak meydana gelmektedir. Eğer insanlarda meydana gelen diş eti yarası bakteriler nedeniyle ortaya çıkmışsa bu durum ağız içerisinin çok ciddi bir şekilde temiz tutulmasıyla rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 
  • İnsanlarda aşırı bir şekilde etli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi direk olarak diş eti yarası oluşumuna neden olacaktır. 
  • Dişlerde meydana gelen çürükler de direk olarak diş eti yarası oluşumuna neden olur. 
  • Bazen diş etlerine alınan darbelerde direk olarak iltihaplanmaya ve ardında yara oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle ağza alınan darbeler ya da diş etlerine alınan darbeler için kesinlikle iyileştirici tedaviler yapmalısınız. 
  • İnsanlarda başta demir eksikliği olmak üzere birçok mineral eksikliği diş eti yarası oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum direk olarak kişinin tüketmiş olduğu besinlere bağlı olarak düzeltilebilir. 
  • Diş eti yaralarının en ciddi nedenlerinden biri ise bağışıklık sisteminin yetersiz olmasıdır. 
  Diş Eti YarasıDiş eti yarası ne gibi belirtiler gösterir

  İnsanlarda meydana gelen diş eti yaraları direk olarak insanlarda ağrı olarak belirti göstermektedir. Bu ağrılar çok şiddetli bir hale gelirse direk olarak insanlarda herhangi bir şeyin yenilememesine neden olacaktır. Bu nedenle ağrı belirtisi çok önemlidir. Bu durum aynı zamanda insanlarda ağız içerisinde kızarıklık problemi olarak da bilinmektedir. Bunun için diş etlerine baktığınızda meydana gelmiş olan diş eti yarası görülebilir. 
  Diş eti yarası bir diğer belirti olarak insanlarda şişme problemlerine neden olmaktadır. Meydana gelen şişlikler direk olarak insanlarda estetik problemlerine de neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer çok görülen belirti de diş eti kanamasıdır. Bunların yanı sıra insanlarda;
  Kötü nefes kokusu, ishal, dişlerin gevşemesi, cilt solukluğu, baş dönmesi, dilde yara, lenf düğümleri, zayıflık ve yorgunluk gibi belirtiler çok sık görülmektedir. 
  ]]>
  Kalp Yarası https://www.yara.gen.tr/kalp-yarasi.html Thu, 08 Nov 2018 06:04:34 +0000 Kalp yarası, Halk arasında kalp kırılması olarak bilinir. Öyle çok acı verir ki insan bütün vücudunda hisseder ve neresinin ağrıdığını pek bilemez.Yüzyıllardan beri türküler, ağıtlar ,şiirler yazılmıştır kalp yaras Kalp yarası, Halk arasında kalp kırılması olarak bilinir. Öyle çok acı verir ki insan bütün vücudunda hisseder ve neresinin ağrıdığını pek bilemez.Yüzyıllardan beri türküler, ağıtlar ,şiirler yazılmıştır kalp yarası için. Kalbin yaralanması insanın beklemediği olaylar karşısında üzülmesinden kaynaklanan içinde hissettiği duygu yoğunluğudur. Kalp yarası tıbben açıklanamayan ve tedavisi olmayan bir duygudur. İnsanlar yüzyıllardan beri bu yaranın tedavisini maalesef bulamamıştır. Günümüzde zenginden fakire, çocuktan yaşlıya, erkek ve bayan olmak üzere bütün insanların karşılaşmış oldukları bir durumdur. Bazı insanlar fazla duygusal oldukları için atlatmaları epey zaman alabilmektedir. Bazıları da umursamaz oldukları için çabucak eski yaşantılarına geri dönerler. Bazen kalp yarası ruhun yaralanması olarak ta adlandırabiliriz. Çok fazla duygusal olan insanlar kalp yarasının etkisinden kurtulamaz ve bu yaranın acısını bütün vücutlarında hissederler. Bu da daha sonraki günler de kişinin depresyona girmesine ve çeşitli ilaçlar kullanmasına neden olmaktadır. Bu ilaçlar insanların yaşadığı acıyı hafifleterek eski yaşantılarına biran önce kavuşmasını sağlamak için tedavi amaçlı kullanılır. Ruh ve sinir sağlığı merkezleri kalpleri yaralı insanlarla doludur. Bazı insanlar yaşadıkları acının şiddetine dayanamaz aklını bile kaybederler birçok hasta da hayatına son vermektedir. Genelde kalp yaraları insanın aşık olduğu kişi ile alakalıdır. İnsan kimi çok severse o kişiden alacağı bir darbe sonunda ruhen yaralanma riski o kadar yüksek olur. İnsanlar umursamadıkları kişilerden gelebilecek hayal kırıklıklarına karşı daha dirençlidirler. Çok kısa bir zaman içinde atlatırlar. Kalp yarası olan insanlar için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Kimisi kendini maneviyata adar, kimisi işine verir, kimisi spor yapar, kimisi akşama kadar uyur. Uyumak bu tür durumlarda en tehlikeli olanıdır diyebiliriz. Çünkü kalbi yara alan kişi ne kadar uyanık kalırsa o kadar çabuk iyileşir. Sürekli uyumak hastalığın seyrini uzatır ve kişi her uyandığında yaşadığı acının bin kat fazlası ile uyanır hale gelir. O yüzden zamana bırakmalı ve kendi kendine iyileşmesini beklemekten başka çare yoktur.

  Kalp yarası iyileştirmek için
  • Yalnız kalmaktan kaçınmalı
  • Bol bol yürüyüş yapmalı
  • Kitap okumalı 
  • Film izlemeli
  • İmkanı varsa tatile gitmeli
  • Kendini tutmamalı, ağlayabiliyorsa ağlamalı
  • Hareketli müzikler dinlemeli
  • Yazma imkanı varsa kimse ile konuşamıyorsa sürekli yazmalı
  • Kendini yada karşı tarafı suçlamaktan kaçınmalı
  • Yeni uğraşlar edinme çabasına gidilmeli (mesela ilgi duyulan bir alanda gidilebilecek bir kurs olabilir) Her zaman zihni meşgul edecek bir uğraş bulunması
  • Eğer bu kalp yarası bir aşk yüzünden ise kesinlikle çivi çiviyi söker düşüncesinden uzaklaşılmalı ve onu hatırlatacak her şeyden uzak durulması gerekir
  • Alışveriş yapmak bu gibi durumlarda iyi gelebilir.
  • Düzenli uyumaya dikkat etmek gerekir. Uykusuz kalan bir insan sağlıklı düşünemediği için hata yapmaya daha çok meyillidir.
  • Aşırı derecede alkol ve sigara tüketmekten kaçınılmalı
  • Sokak hayvanlarını beslemek su vermek
  • Bol bol dua etmek
  • Yardım kuruluşlarına gönüllü destek vermek
  • Kan bağışında bulunmak
  • Hayatındaki kıyafet, kitap vs. fazla ne varsa hepsini çıkartmak
  • Sıfırdan başlamayı öğrenme konulu kitaplar okumak
  • 'Neden benim başıma geldi' değilde bu tip olayların herkesin başına geleceğini bu konuda yalnız olmadığını unutmamak
  • Ne olursa olsun kinlenmek yerine her zaman şükretmek ve bağışlamak gibi bir sürü etkili yolar denenebilir.
  Kalp YarasıKalp yarası ile karşılaşmamak için neler yapılmalı:

  Böyle bir şeyin olması söz konusu bile değildir. İnsan her şeklide en ummadığı zamanlarda bile yara alabilir. Ama]]> Kafa Yarılması https://www.yara.gen.tr/kafa-yarilmasi.html Thu, 08 Nov 2018 21:16:21 +0000 Kafa Yarılması, Bir düşüş ya da bir cismin çarpması ile kafa yarılması olur. Ağır ya da ağır olma olasılığı çok fazla olan bütün kafa yaralanması, hastanede bir doktor tarafından zaman kaybetmeksizin tedavi edilmesi ger Kafa Yarılması, Bir düşüş ya da bir cismin çarpması ile kafa yarılması olur. Ağır ya da ağır olma olasılığı çok fazla olan bütün kafa yaralanması, hastanede bir doktor tarafından zaman kaybetmeksizin tedavi edilmesi gereklidir.
   
  Kafa Yarılmasının Evde Tedavisi: 
  Küçük kafa yarası belki evde tedavi edilebilir. Ufak kafa yarası olan kişinin yanında biri olabildiği sürece genel olarak evde tedavi edilir.
  Halı ya da başka bir yumuşak yüzeye düşülme ile kafa darbe alırsa, düşülen yer kişinin kendi boyundan daha yüksek değilse, kişi kendini kaybetmemişse (bayılmamışsa) bu durumda doktora gitmeye çok gerek yoktur. 
  Kafa derisi altı dışarı doğru kanarsa, yaranın yeri yumurta kadar şişer ya da yara etrafında koca morluklar meydana gelir. Bu durumlar çok fazla olur ancak yaranın iyileşmesiyle kaybolur. Kazandan hemen sonra yaranın biraz üzerine buz koymak şiş ve morluğu küçültebilir. 
  Deriyle, buzun doğrudan teması olmasın. Buz ince temiz bir beze sarılır. Buz 20-30 dakika tutulmalıdır. Gerektiği sürece 2-4 saat kadar arayla tekrar edilebilir. Yara üzerinden 24 saat geçtikten sonra artık buzun tesiri olmaz. Evde buz bulunmazsa, buzluktaki donmuş sebzelerde buz niyetine kullanılabilir. Sebzeler başın şekline de uyar.
  Kafası yaralanan hasta, darbenin ciddiyetine göre 24 saat boyunca yalnız bırakılmamalı, otomobil dahil herhangi bir araç kullandırılmamalıdır. Yatakta istirahat, bol sıvı ve asetaminofen gibi zayıf bir ağrı kesici verilebilir. 

  Kafa Yarılması Sonrasında Doktor Tedavisi;
  Görmede bozulma, baygınlık, Kusma, şaşkınlık, halsizlik, veya şiddetli baş ağrısı gibi telaş edebilecek bir alamet varsa acilen hastaneye gidilmelidir.
  Kafadaki Kesik: bölge genelde lokal olarak uyuşturulup, sonra temizlenir. Hekim yara içinde yabancı cisim, gizli bir hasarın varlığını kontrol eder. Kafa derisindeki yara, genelde zımba, dikiş ya da özel deri yapıştırıcısıyla tutturulur. Daha önce yapılan tetanos aşısının üzerinden bir kaç sene geçmişse tekrar tetanos yapılır.
  Kafa yarası açık olmayan ciddi kafa darbesine uğrayan kişi, mutlaka hastanede doktor kontrolü altında tutulmalı durumunun kötüye gitmediğinden emin olana kadar sık sık incelenmelidir.
  Bazı zaman kafaya alınan bir darbe, kafatası basıncını yükseltir. Kafatasındaki boşluğun basıncını ölçen bir cihazın yardımıyla ameliyat ile beyne uzatılan kablonun ucundaki monitörden izlenir., Kafatası boşluğundaki basınç fazla artarsa beyin sıkışmasına engel olmak için ameliyata gerek duyulabilir. Bu safha hayati tehlike taşır. Kafaya gelen darbe nedeniyle gerçekleşecek nöbeti önlemek yada tedavi amacıyla ilaç uygulanabilir. Kafa darbesi sonrası nöbetlerin tedavi edilmesi genelde gerek kalmaz. çünkü genel olarak bir daha tekrar olmaz. Kapalı kafa darbesinde genelde antibiyotik gerekmez. Bazı hekimler kafa darbelerinde genelde antibiyotikle tedavi yapabilir. Bazı doktorlarsa buna gerek olmadığını düşünür.

  Kafa Yarılması
  Kapalı Kafa Darbesi İle Kafatasında Kanama Oluşursa:: hekim ne tür tedavi uygulayacağına karar verebilmesi için birkaç etkeni göz önünde bulundurur. Bunlardan bazısı kanamanın olduğu yerin tespiti, belirtilerin şiddeti, başka darbe, yara ve travmanın gidişatıdır. Başka seçenekler basınç ekranları, nöbeti engelleyebilecek ilaç ile iltihaplanmayı engellemek amacıyla antibiyotik tedavisidir. Bu tür kafa yarılması darbelerine maruz olan insanların, beyninde çok daha fazla hasar olmaması için, nefes tüpü verilebilir. Ayrıca anjiyografi yapılabilir.
  Kafa Delinmesi Sonucu Oluşan Yara:
  Bu yara için ya delici maddeyi çıkarma veya kanamayı kesmek için genel olarak ameliyat yapılır. 
  ]]>
  Dilde Çıkan Yaralar https://www.yara.gen.tr/dilde-cikan-yaralar.html Fri, 09 Nov 2018 05:06:05 +0000 Dilde çıkan yaralar aft olarak nitelendirdiğimiz oluşumlardır. Aftların dilde çıktığını görebilmek mümkün olduğu gibi ağız içinde ve yanak içinde çıktığını görebilmek de söz konusu olabilmektedir. Bu yaraların sür Dilde çıkan yaralar aft olarak nitelendirdiğimiz oluşumlardır. Aftların dilde çıktığını görebilmek mümkün olduğu gibi ağız içinde ve yanak içinde çıktığını görebilmek de söz konusu olabilmektedir. Bu yaraların sürekli tekrar etmesi ya da sadece bir süreliğine çıkıp kaybolması söz konusu olabilmektedir. Eğer bu aftlar sürekli tekrar ediyorsa bu durumun tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sürekli tekrar etmiyorsa çoğunlukla önemsiz bir durumdur.

  Kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan dilde çıkan yaralar doğrudan bağışıklık sistemi ile alakalı olan durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok ağrılı olduğunu ve üst kısmı hafif beyaz olan bu oluşumlar yemek yerken ya da bir şeyler içerken acı hissetmenize neden olabildiğinden bir şeyler yiyip içmenize engel olabilmektedir. Bu yüzden en kısa sürede bu oluşumlardan kurtulmanız büyük bir önem taşımaktadır.

  Dilde Çıkan Yaralar Kimlerde Görülür

  Çok küçük yaştaki insanlardan ileri yaştaki insanlara kadar pek çok kişide görülebilmesi muhtemel olan dilde çıkan yaralar bulaşıcı bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu da kişiden kişiye öpüşme ya da aynı kaşığı ve çatalı kullanma gibi sebeplere bağlı olarak bulaşabilmektedir. Bu yaraların oluştukları andan itibaren bir hafta veya on gün içerisinde geçmesi gerekmektedir. Bu yaraların tekrar edip etmeyeceği sadece kişinin kendisine ve bağışıklık sistemine bağlı olan bir durumdur.

  Dilde Çıkan Yaraların Nedenleri
  • Fiziksel Travma: Fiziksel olarak ağız kısmına daha doğrusu çene ve yüz bölgesine alınan darbelerin ya da travmaların dil üzerinde yara çıkmasına neden olduğunu görebilmek mümkündür. 
  • Yiyecek ve İçecekler: Asitli içeceklerin içilmesi ağızda ve dilde yaralar oluşmasına neden olmaktadır. Kola ve gazoz gibi içeceklerin yanı sıra portakal ve nar suyu gibi içecekler de bu yaraların oluşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca baharatlı yiyecekler, tuzlu ya da çok ekşili olan çok acılı yiyeceklerin de aynı etkiyi yarattığını görebilirsiniz.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Balık, fındık, süt, fıstık, çilek, limon, incir ve domates gibi alerjik reaksiyona neden olan yiyecek ve içecekler sebebi ile yaralarla karşılaşmanız söz konusu olabilmektedir.
  • Mide Mikrobu: B12 vitamini eksikliğine neden olan mide mikrobu, ağız içinde ve dilde de bazı yaraların çıkmasına neden olmaktadır. Üstelik bu mikrop yaraların sürekli tekrar etmesine de neden olabilmektedir.
  • Sigara Kullanımı: Pek çok hastalığa neden olan sigara dilde çıkan yaralar için de bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Vitamin ve Demir Eksikliği: B vitamini eksikliği başta olmak üzere vücutta bazı vitaminlerin ve demir eksikliğinin olması da yaralara sebep olabilmektedir.
  • Stres: Pek çok hastalığa neden olan stres, fiziksel ve sistemik hasarlara neden olarak ağızda ve dilde yaraların oluşmasına sebep olabilmektedir.
  Dilde Çıkan Yaralar
  Dilde Çıkan Yaralar Tedavisi

  Antibiyotik ve ilaçlarla tedavisi gerçekleştirilen bu dil yaralarının uzun süreli olmayan ve sıklıkla tekrarlanmayan, ciddi bir etkisi olmayan ve ender görülen aft gibi yaralar olması durumunda evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemlerini kullanarak da tedavi edilmesi mümkündür. Bu yaraların tedavisi olarak ilk olarak ağız gargarası kullanabilirsiniz. Antiseptik özelliğe sahip olan bu gargaraları eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca tuz ve karbonatı ılık su ile çalkalayarak evde kendiniz de bir gargara hazırlayabilirsiniz. Ek olarak bunlar etkili olmuyorsa doktora giderek ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Böylelikle dilde çıkan yaralar ile ilgili daha fazla sorun yaşamak zorunda kalmaz, en kısa sürede bu yaralardan kurtulabilirsiniz.
  ]]>
  Dilde Aft Yarası https://www.yara.gen.tr/dilde-aft-yarasi.html Fri, 09 Nov 2018 22:12:25 +0000 Dilde aft yarası, dilde çıkan aft yaraları, yemek yerken acı verirken, konuşma esnasında da bazı zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Sıvı tüketiminde de bazı problemler çıkaran dil yaraları kısa bir sürede geçebilmekte Dilde aft yarası, dilde çıkan aft yaraları, yemek yerken acı verirken, konuşma esnasında da bazı zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Sıvı tüketiminde de bazı problemler çıkaran dil yaraları kısa bir sürede geçebilmektedir. Vücutta bulunan B12 vitamin eksikliğinden de kaynaklanan dil yaralarına aynı zamanda sinir, streste sebebiyet verebilmektedir. Sigara kullanımının fazla olması da dil yaralarını tetiklemektedir. Acı, baharatlı ve gazlı içecekler dil yaralarının iyileşmesini geciktirdiği gibi belli seviyelerde acılar da yaşatabilmektedir. 

  Dilde aft yarası nasıl iyileşir Dilde çıkan aft yaralarının iyileşimi için hekim kontrolüne gidebileceğiniz gibi, evde de kendi imkanlarınızla kendi doktorunuz olabilirsiniz. Öncelikle sigara kullanıyorsanız sigarayı azaltmanız gerekmektedir. Stresten uzak daha sakin mekanları tercih ederek beynen ve fiziken bünyenizi dinlendirmelisiniz. Süt, yumurta, peynir, tavuk, et ve yoğurt tüketmeye özellikle dikkat etmelisiniz. Bu yapılması gerekenler dışında özellikle uygulamanız gereken bazı durumlar da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabilir; 
  • Sigara kullanımını ciddi bir seviyede azaltmak,
  • Baharatlı, acı ve gazlı içeceklerden uzak durmak,
  • Stresli ortamlardan olabildiğince uzak kalmak,
  • B12 vitamini eksikliği varsa, bu eksikliği tamamlamak,
  • Kansızlık gibi bir probleminiz varsa eğer kansızlığı giderme,
  • Ağız ve diş temizliğine dikkat edip özen gösterme.
  Dilde aft yarası bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir, dilde çıkan aft yaraları için belirli bir ilaç tedavisi yoktur. Yara iyileştirici krem ve hazır gargara dışında başka bulabileceğiniz ilaç bulunmamaktadır. Ancak evinizde çok hızlı ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz gargara ve yiyebileceğiniz bitkilerden örnekler vermek istiyorum. Dilde çıkan aft yaraları için evde tedavi yöntemleri;
  Dilde Aft Yarası
  • Bir çay bardağı su içerisine, iki yemek kaşığı tuzu ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı günde iki veya üç kez olmak üzere gargara şeklinde kullanarak ağzınızdan yutmayacak şekilde geri boşaltın.
  • Diğer bir yöntemimiz ise sirkeli su. Bir çay bardağı suyun içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edip yine aynı şekilde gargara şeklinde kullanınız. Günde iki kere kullanmanız yeterli olacaktır. 
  • Bir diğer gargara yöntemimiz ise karbonatlı su yöntemi. Bir çay bardağı suyun içine iki tatlı kaşığı karbonat ilave edip karıştırın. Bu karışımı da yine aynı şekilde gargara şeklinde kullanınız. Bu yöntemi de günde iki kere kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Yöntemlerimizden bir diğeri de maydanoz. Maydonozu yiyebileceğiniz gibi bir miktar suda kaynatıp oluşacak olan suyunu içebilirsiniz. Dilerseniz gargara şeklinde de kullanabilirsiniz.
  • Kahvaltıda kullandığımız çay, yeşil çay çeşitleri ve adaçayı da dildeki aft yaralarına çok iyi gelmektedir. İsterseniz içebilir, dilerseniz de diliniz üzerinde bulunan yara üzerine ıslatıp bir on dakika bırakabilirsiniz.
  • Meyan kökü çayı da dilinizdeki aft yaralarına iyi gelecektir. Bunu tüketirken tadından hoşlanmazsanız bu çağı da gargara şeklinde kullanabilirsiniz. 
  ]]>
  Yara Estetiği https://www.yara.gen.tr/yara-estetigi.html Sat, 10 Nov 2018 08:06:48 +0000 Yara Estetiği, bedenin muhtelif yerlerinde bulunan yara izlerini gidermek amacı ile yapılan estetik operasyonlardır. Bu operasyonlar genellikle yara izinin derinliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. Çok Yara Estetiği, bedenin muhtelif yerlerinde bulunan yara izlerini gidermek amacı ile yapılan estetik operasyonlardır. Bu operasyonlar genellikle yara izinin derinliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. Çok derin olmayan ve nispeten yüzeye yakın yara izleri, neştersiz yöntemlerle kapatılabilir. Buna bağlı olarak yara estetiği yapılabilmesi için, yaranın tamamı ile iyileşmiş olması ve enfeksiyon izine rastlanmaması gerekir.

  Yara Estetiği Ne Tür Yaralarda Yapılabilir:

  Yara estetiği, tıptaki adıyla skar revizyon yapılabilmesi için yaranın birtakım özellikleri taşıması gerekir. Bunlar kısaca; Yara yerinin düzgün olması, aşırı pigment yani renk değişikliği göstermemesi, civar dokularda çekme ya da büzme yapmaması gerekir. Yara estetiği yapılacak bölgede enfeksiyon olmamalı, yara tamamen iyileşmiş olmalıdır. Yara estetiği, yara yerini düzenlemek, varsa renk değişikliklerini gidermek, civar dokularda hasar varsa onarmak amacı ile yapılır. 

  Yara Estetiği Yöntemleri:

  Lazer: Bu yöntemle yara izinin kaybolması ya da normale yakın bir görünüm alabilmesi için lazer yöntemi uygulanır. Her yara izine lazer uygulanmaz. Öncelikle hasta ile doğru konsültasyon yapılmalı ve yara yeri çok derin ya da renk değişikliği çok fazla ise farklı bir yöntem seçilmelidir.

  Dermabrazyon: Bu yöntemle yara izini yok etmek için, yara yeri zımpara benzeri bir alet ile törpülenerek kazınır. Yara sebebi ile oluşan renk değişiklikleri ve ciltte oluşan kabarmalar böylece ortadan kalkmış olur. Bu yöntem derin ve çökük yaralar için kullanılamaz. 

  Expansiyon: Bu yöntemde, yaralı dokunun altına balon benzeri tıbbi malzemeler yerleştirilir. Buradaki ama yara dokusunu ortadan kaldırmak ve yeni bir deri oluşumunu sağlamaktır. Expansiyon yöntemi en sık olarak saçlı deride oluşan yaraları ve saç kaybını önlemek veya yeniden saç ekimi yapmak amacı ile uygulanır.

  Yara Estetiği
  Greft-flep: Bu yöntem, çok geniş alanlara yayılan yaralar için kullanılan doku nakli yöntemidir. Trafik kazaları, iş kazaları, ağır yanıklar, sanayi tipi kazalar sonrasında oluşan geniş ve derin yara izlerini kaybetmek için uygulanacak deri nakli ile işlem yapılır. Deri nakli hastanın yine kendi bedeninden yapılabilir. Bu yöntem uygulanmadan önce hastanın yara yerinde enfeksiyon ya da kabarma asla olmamalıdır.

  Wplasti: Bu yöntemle yara yeri küçük v harflerine benzer kesiler ile tekrar yaralanır. Buradaki amaç büyük yaraların gerginliğini azaltarak daha dar alanda iyileşme sağlamaktır.

  Zplasti: Wplasti ile benzer yöntemdir. Yara yerindeki gerginliği azaltmak için uygulanır.

  Eliptik Eksizyon: Bu yöntemle yara etrafı tamamen kesilip çıkarılır ve etrafında estetik dikiş atılarak kapatılır. Daha az fark edilen bir yara izi elde etmek hedeflenir.
  ]]>
  Parmak Arası Yaraları https://www.yara.gen.tr/parmak-arasi-yaralari.html Sat, 10 Nov 2018 17:57:19 +0000 Parmak Arası Yaraları; Parmak arası yaraların başında mantarlar gelir. Parmak arası yaralarına sebep olan mantar parmak arasında kaşınmaya, kurumaya, pullanmaya yada çatlaklara sebep olabilir. Parmak arası yaralara sebep ol Parmak Arası Yaraları; Parmak arası yaraların başında mantarlar gelir. Parmak arası yaralarına sebep olan mantar parmak arasında kaşınmaya, kurumaya, pullanmaya yada çatlaklara sebep olabilir. Parmak arası yaralara sebep olan mantar nemli ve sıcak havayı sever ve bu ortamda çok rahat ürer. Parmak arası yaralara sebep olan mantar başkasının çorabını, ayakkabısını, terliğini, giymekle veya toplu yerlerde aynı banyoyu kullanmakla bulaşabilir.  Ayak mantarının sebep olduğu hastalıkların başında pişik, kaşıntı kötü koku, kanlı yaralar ve iltihaplanmalar bulunmaktadır. Ayağınızın altında kepeklenme, kızarma ve kuruma gibi belirtiler olur. Ayak parmak aranızda kaşınma, kızarma ve su toplama olur. Küçük ayak parmağınızın arasında  soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görüntü olur. Ayak tırnağınız kalınlaşıp, renk değiştirebilir. Tırnaklarda soyulma yada kaybolma olabilir.

  Ayak mantarı parmaklar arsında olur. Genelde çok kaşınırlar ve beyaz bir görünümleri olur. Ağrı çok az olur. Ayak parmak arsında kötü bir koku yaparlar. Ayak parmak arsında kaşıntıya bağlı aşırı tahrişlere ve allerjiye sebep olurlar. Ayakta yaralara sebep olan mantarların bulaşmasını istemiyorsak başkalarının kullandığı kişisel eşyaları havlu, terlik gibi kullanmamalıyız. İnsanların toplu olarak bulundukları hamam, sauna gibi yerlerde çok dikkatli olmalıyız. 

  Parmak Arası Yaraları
  Parmak Arası Yaralarına Sebep Olan Mantara İyi Gelen Bitkisel Çözümler; 
  • Birer tutam çilek, gül, oğul otu ve yabani kekiği kaynayan suya atalım ve bir, iki dakika kaynattıktan sonra elde ettiğimiz karışımı içelim.  
  • Penisilin görevi gören zeytin ağacının yapraklarını kaynatıp suyunu içelim.
  • On paket avakadoyu çay şeklinde demleyelim elde ettiğimiz suda on dakika ayaklarımızı bekletelim mantarlara iyi gelecektir. 
  • Bir su bardağı elma sirkesini dört bardak ılık su ile karıştıralım ve ayaklarımızı bu suda bekletelim mantara iyi gelecektir. 
  • Bir litre suyu kaynatalım ve bir tatlı kaşığı tarçını içine katalım ve mantarlı ayakları bu suda bekletelim.
  • Altı, yedi adet sarımsak içine tuz atıldıktan sonra iyice dövülür ve lapa kıvamına getirilir. Lapa kıvamına getirilmiş sarımsak cam bir kavanoza konur üzerine alkol dökülür. Bu karışım üç veya dört saat ara ara sallanarak bekletilir. Zaman dolunca elde edilen sıvı ayrı bir kaba alınır. Bu karışım mantar tendürü dür. Mantar tendürünü uygulamak yatmadan önce ayağınızı sabun ve ılık su ile yıkayınız. Sonra ayağınızı kurulayınız ve parmak arsındaki ölü dokuları temizleyiniz. Ölü dokuları temizledikten sonra elde ettiğiniz tendürü bir pamuğa döküp mantarın olduğu yerler koyunuz.  pamuklar iki, üç saatten fazla tutulmamalı ve üç dört saat sonrada ayak yıkanmalıdır.  On beş gün bu tedaviye devam edilir. Mantar tendürü tedavisine iki üç ara verilmelidir. Eğer mantar tekrar ederse yine aynı şekilde uygulanabilir.
  Medikal Tedavi; Parmak arası yaralarına ince bir tabaka halinde terbinafin içeren kremler ( Corbinal krem, Laminoz krem, Lamisil krem, tekfin krem, terbin krem, terbisil krem ) sürülebilir. Terbinafin içeren tabletler ve terbinafin içeren spreylar kullanılabilir.  

  Sağlıklı günler. 
  ]]>
  Mide Yarasına Ne İyi Gelir https://www.yara.gen.tr/mide-yarasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 11 Nov 2018 09:28:24 +0000 Mide yarasına ne iyi gelir, mide yarası midenin salgılamış olduğu asitten kaynaklı olarak iç kısmının tahriş olmasıyla oluşmuş yaralardır. Her insanda bu asit miktarı farklılıklar göstermektedir. Başlangıç aşamasındaki Mide yarasına ne iyi gelir, mide yarası midenin salgılamış olduğu asitten kaynaklı olarak iç kısmının tahriş olmasıyla oluşmuş yaralardır. Her insanda bu asit miktarı farklılıklar göstermektedir. Başlangıç aşamasındaki mide yarası tedavisi her zaman için daha kolay tedavi edilebilir. Aşırı derecede tüketilen çay ve kahvenin mide yarasına  sebep olduğu da unutulmamalıdır. Yemekte acı tüketiminin fazla olması da midede yaralara sebep olmaktadır. Ayrıca mide yarası sadece yenilen ve içilen gıdalardan kaynaklı olmayabilir. Yaşanan aşırı stres, yoğunluk ve yorgunlukta mide yarasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple daha temposu düşük, sakin ve bünyeyi dinlendirebilen yerler ve mekanlar seçilmelidir. 

  Mide yarasına ne iyi gelir, yöntemler nelerdir, mide yarasına uygulanacak tedavi yöntemlerini ikiye ayırabiliriz. Bunlar evde tedavi yöntemleri ve doktor kontrolündeki hastane tedavi yöntemleridir. Hastalığın ilk evrelerinde evde uygulanacak olan tedavi yöntemleri daha verimli olacaktır. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte tedavinin uygulanacağı yer muhakkak ki hastane ortamı, hekim gözetiminde olmalıdır. Mide ülserinde dikkat edilecek en önemli husus beslenmeye dikkat edilmesidir. Yağlı gıdalardan, asitli içeceklerden, kızartmalardan, sucuk, salam, sosis gibi gıdalardan ve tuzlu, ekşi, acı yemeklerden ve ayrıca çikolatadan uzak durulmalıdır. Zaman içerisinde bu tüketilmemesi veya az tüketilmesi gereken gıdalardan uzak duruldukça midedeki yaralar iyileşecektir. Bazı kişilerde bu yaralar çok erken iyileşebildiği gibi bazı kişilerce bu durum yıllarca sürebilmektedir.

  Mide Yarasına Ne İyi Gelir
  Bazı bitkiler mide yaralarına çok iyi gelmektedir. Mide ağrılarını azalttıkları gibi aynı zamanda zamanla midedeki yaraları da iyileştirmektedir. Meyan kökü çayı midedeki asit seviyesini dengeleyerek, acıları azaltmaktadır. Meyan kökünü, kahvaltılarda kullandığımız çay gibi demleyebilir ve bunu soğuk bir şekilde tüketebiliriz. Papatya çayı da mide yaralarını iyileştirici ve asit dengesini düzenleyici bir özelliğe sahiptir. Papatya çayını da gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Papatya çayı ayrıca sizi gevşetecek ve rahatlatacaktır. Rahat bir uyku uyumanıza yarar sağlayacaktır. Keten tohumu ve kantaron da mide yaralarına iyi gelmektedir. Aşırı kahve, çay ve alkol tüketiminden de kaçınılmalıdır.

  ]]>
  Burun İçinde Geçmeyen Yara https://www.yara.gen.tr/burun-icinde-gecmeyen-yara.html Sun, 11 Nov 2018 13:22:52 +0000 Burun İçinde Geçmeyen Yara, kişiyi son derece rahatsız eden günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen yara türüdür. Burun bölgesinde oluşabilen hastalıklar sonrasında ya da kendiliğinden burun içinde çıkan bir takım yara t Burun İçinde Geçmeyen Yara, kişiyi son derece rahatsız eden günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen yara türüdür. Burun bölgesinde oluşabilen hastalıklar sonrasında ya da kendiliğinden burun içinde çıkan bir takım yara türleri kronikleşebilir ve yıllar içinde burun içine yerleşebilir. Bu durum kişiyi rahatsız eder. Acı vermesinin yanı sıra, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Kişi sürekli burnuna dokunmak hatta burun içini kaşımak isteyebilir. Ayrıca burun bölgesine alacağı en ufak bir dokunuş ile hapşırma refleksi aktif hale gelecektir. 

  Burun İçinde Geçmeyen Yara Neden Oluşur:

  Burun içinde geçmeyen yara denilince akla ilk olarak kronikleşen herpes türü yaralar gelir. Bu tip yaralar halk arasında uçuk diye tabir edilen virüslerden kaynaklanan yaralardır. Bu tip yaralar kişiye hem acı hemde rahatsızlık hissi verir. Normal herpes tipi yaralar antiviral ilaçlar ile tedavi olurken, kronikleşen yaralar antiviral ilaç alındığında azalmış yada geçmiş gibi olsada kısa sürede tekrar atak yapar.
  Bazı durumlarda, burun içinde farklı hastalıklara, kazalara, cerrahi operasyonlara, enfeksiyonlara bağlı yaralar oluşabilir. Bu tip yaraların acı vermesi tedavi edilebilse bile, burun içi hassas bir mukozadan oluştuğu için yaranın tamamen ortadan kalkması mümkün olmaz. Kişi sürekli burnuna dokunmak isteyebilir. Özellikle burun içinde geçmeyen yara olan kişilerin, nezle ya da gribal enfeksiyonlara yakalanması tam bir işkence halini alabilir. Zaten yara dokusunun verdiği rahatsızlık bir de burun salgıları ile birleşince acılı ve sürekli kaşıntılı bir dokuya dönüşebilir. 
  Burun içinde geçmeyen yara olan kişiler sosyal hayatın içinde de zorluk yaşayacaklardır. Sürekli burun çekme, yara yerine dokunmaya çalışma ya da sürekli hapşırma kişiyi günlük hayatta zorlayabilir. Özellikle trafikte bu durum daha zordur.

  Burun İçinde Geçmeyen Yara
  Burun İçinde Geçmeyen Yara Nasıl Tedavi Edilir:

  Burun içinde geçmeyen yara öncelikle kulak burun boğaz doktoruna gösterilmelidir. Yara yerinden örnek alınarak tahlil edilmeli ve yaranın kaynağı saptanmalıdır. Yara virüs ya da mantar kaynaklı ise hem yara üzerine hem de ağız yoluyla alınacak antiviral ve antimikotik ilaçlar ile tedavi sağlanabilir. Bunun yanı sıra burun içinde geçmeyen yara kişiye sürekli kuruluk hissi yaşatabilir ve tik benzeri hareketler yapmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için yara üzerine bir miktar nemlendirici krem uygulamak dokunun yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Genellikle burun içi yaralar için cerrahi müdahale uygulanmaz fakat kişinin nefes almasını zorlaştıran geniş ve yayılmaya devam eden yaralar için zaman zaman cerrahi müdahale uygulanabilir.
  ]]>
  El Yaraları https://www.yara.gen.tr/el-yaralari.html Sun, 11 Nov 2018 17:13:54 +0000 El Yaraları, dış ortamlarla en aktif ilişki kuran organımız olan elde, bu kadar dış ortamla bağ kurduğu için hastalıklar ve yaralar oluşabilir. Elde çıkan yaralar deri hastalıklarının belirtisi olarak görülmektedir. Egzama, El Yaraları, dış ortamlarla en aktif ilişki kuran organımız olan elde, bu kadar dış ortamla bağ kurduğu için hastalıklar ve yaralar oluşabilir. Elde çıkan yaralar deri hastalıklarının belirtisi olarak görülmektedir. Egzama, siğil, felon, paroşi, su kabarcıkları ve diyabete bağlı olarak elde yaralar meydana gelir. Bu hastalıklar dışında elin dışarı ile olan teması unutmayalım. Örneğin, bir iş nedeniyle devamlı su ile temas halinde olan kişilerde el yaraları görülebilir. Ayrıca elleri çok fazla su ile yıkamak veya bulaşık, çamaşırları su ile yıkamak da ciltte tahrişlere neden olarak yaraların çıkmasına sebep olabilir. Deterjan ve çamaşır suları ile fazla temas sonucu eldeki yağlar kimyasal bir saldırıya uğrarlar. Böylece yaraların oluşmasına neden olabilirler. El bu gibi birçok şeye dayanıklıdır ancak bu dayanıklılık bir noktaya kadardır. Bir süre sonra el bu tahrişleri kaldıramaz. 

  El yaraları, ele gelen kimyasal saldırılar, virüs ve bakteriler ile oluşan enfeksiyonlar ve deri hastalıkları birçok belirti göstermektedir. Bu belirtiler; çatlama, soyulma, sızlama, kuruma gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler en küçük tahrişte ortaya çıkabilir. Ve bu belirtiler elden parmaklara, tırnaklara ve avuç içlerine kadar yayılabilirler. Çok şiddetli ağrılar olmasa da hem görüntü açısından hem sağlık açısından bu yaralar tedavi edilmelidir. Bunların yanı sıra özellikle en çok el yaralanmaları ev hanımlarında görülmektedir. Sürekli olarak ev temizliği, kimyasal ürünler ile haşır neşir olunması yaraların oluşumuna kolay bir ortam hazırlamaktadır. Bu gibi problemleri önlemek için pamuklu eldiven kullanılabilir. Bunun yanında nemlendirici kremler de kullanılarak cilt yaralanmaları en aza indirgenir. 

  El Yaraları
  El yaraları, özellikle deri hastalıklarının en bilineni olan egzama hastalığı da elde yaraların görülmesine neden olur. Egzama belirtileri elde çıkan yaralar, sulanma ve kaşıntı olarak bilinmektedir. Ayrıca siğil probleminde de el yaraları görülmektedir. Nehir, dere ve göl kenarlarında bulunan virüs ve mikropların bulaşması ile siğil hastalığı oluşur. Bu problemin tedavisi ilaç veya lazer yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Tırnak çevresinde gerçekleşen şişlik ve ağrılara ise paronişi adı verilmektedir. Sık manikür ve batık tırnak nedenleriyle paronişi oluşabilir. Mantar tedavisi ile bu problemde giderilebilir. Parmak uçlarının apseleşmesi sonucu çok can yakan felon hastalığı da el yaralarının belirtisi sonucunda oluşur.  Erken teşhis sonucu ilaçlar ve bazı el kremleri ile tedavi edilebilir. 
  ]]>
  Şeker Yarası https://www.yara.gen.tr/seker-yarasi.html Sun, 11 Nov 2018 23:54:37 +0000 Şeker Yarası, şeker hastalığı etkisiyle oluşan yaradır. Bu tür hastaların hastaneye yatış sebebi olarak en önemli etken ayakta oluşan enfeksiyon ve yaradır. Bu yaraların çıkmasında en önemli faktör tıkanan damarlardır. Şeker Yarası, şeker hastalığı etkisiyle oluşan yaradır. Bu tür hastaların hastaneye yatış sebebi olarak en önemli etken ayakta oluşan enfeksiyon ve yaradır. Bu yaraların çıkmasında en önemli faktör tıkanan damarlardır. Diyabet hastalarında felç 5 kat, bacakta damar hastalığı 5 kat, kalpte damar hastalığı da 2-4 kat daha çok görülür. Hastadaki atardamarların tümü bundan etkilenir. Şeker hastasında yaklaşık % 1-4 arasında ayak yarası her yıl gelişir. Bu hastaların tamamının yaşamı süresince % 20 civarında şeker yarası bulunur. Bu hastalığın, yarasında oluşan enfeksiyon geliştiğinde % 20 civarının bacağı kesilebilir. Bu sebepten şeker yaraları çok önemsenmelidir. Sebebi; bacağı kesilen hastada, yaklaşık % 85 civarında ilk safhada ayakta yara olur. Yapılan araştırmalara göre, bütün dünyadaki bacak kesilmelerinin % 75 inin şeker hastaları için yapıldığı saptanmıştır. Bacağı kesilen bir hasta ise, 5 yıl kadar yaşaması yaklaşık % 40 oranındadır. Bu sebeple şeker yaraları olan hastaya etkin olarak tedavi yapılması gerekmektedir.

  Şeker Yarası Belirtileri: 
  Şeker yarasının önemli belirtileri ayak veya parmak da şişkinlik, morarma, kızarıklık, yara, kötü bir akıntıyla oluşan enfeksiyon ya da kangren oluşumu olabilir. Hastalığa ait bu belirtileriyle beraber, bunların doku ve organa zarar vermesi sonucu göğüs ağrısı, gözde bulanıklık, organlarda şişme, el ve ayakta halsizlik, ağrı ve ayakta oluşabilecek yaralar olur. Şeker hastalığı belirtisi varsa veya bu belirtiler hasta tarafından fark edilmediği zaman damar tıkanıklığı belirtisi olabilir. Bu yaralar kendi kendine iyileşmez kalıcı yara olarak uzun süre etkin olur. Bu bir yandan yaşam kalitesini bozduğu gibi, diğer yandan bacağın kesilmesi gibi ciddi sonuçlara varabilir.

  Şeker Yarası Nedeni Ve Risk Faktörleri:
  Şeker hastalığına sebep olan faktör tam olarak bulunamamıştır. Bu hastalığa maruz kalan hastada damar tıkanması gelişir. Hastada yaklaşık % 50 damar sertliği bulunur. Diyabetin sinirlere zarar vermesi ile sinir sıkıntısı da başlar. Beyinsel hissizlik, hastanın ayak biçiminin bozulmasına, yara ve enfeksiyonların gelişmesine neden olur. Bu durumdaki hastalar sıcağı, ayakkabı vurmasını hissetmez, ayağına gelebilecek bir darbenin bile farkına varmaz, cilt kendini yenileyemez. Bundan dolayı şeker yarası ve enfeksiyon gelişimi hızlanacağından, küçük bir ayak yaralanmasında dahi bunu fark etmeyeceğinden tedavi bile gecikebilir. Şeker hastasındaki damar tıkanıklığı, en çok diz altı damarları etkiler.

  Şeker Yarası
  Şeker Yarası Tanısı:
  Şeker hastasının ayağında yara varsa, bu yaranın damar hastalığına ait olup olmadığı tetkik edilir. Şeker yarası muayene edilip, nabız kontrolü yapılır. Ayak bileği ve kol basınç indeksi ölçülüp, renkli doppler ultrasonografi ve damar tıkanıklığı incelemesi yapılmalıdır. Damar hastalığı ile alakalı değilse, ayak yarası tedavi edilir. Damar tıkanıklığı varsa anjiyografi yapılıp, tedavi planı belirlenir. Bu araştırmalar olmadan, ayak yarası 1-2 pansumanla iyileşme olmazsa, damar tıkanıklığı bulgusu için inceleme yapılmalıdır. Şeker yarası tedavi edilmezse enfeksiyon olacağından, bu bacağın kesilmesi ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla kesin tanı konulup, tedavi yapılması gerekir.

  Şeker Yaraları Tedavisi:
  Şeker yarasında öncelik, diğer tedavilerle zaman kaybetmeden, hastadaki damar hastalığının tedavisine verilmelidir. Bu tür yaralar için çok yönlü bir iyileştirme yoluna gidilebilir. Kan şekeri ilaçla kontrol edilir, varsa enfeksiyona antibiyotik uygulanır, beslenme alışkanlığı değiştirilir. Yaranın bakımlarını uzman yapar. Damar tıkanması tanısı yapıldıysa, yine önce yaranın tedavisi yapılıp, hemen ayak, parmak kesme uygulamasına gidilmemelidir. Acil durumda, bölgedeki cansız dokular alınıp, enfeksiyon boşaltılır. 
  ]]>
  Yara İzi https://www.yara.gen.tr/yara-izi.html Mon, 12 Nov 2018 09:32:36 +0000 Yara İzi, ya da skar, vücut üzerinde oluşan bir yara iyileştikten sonra bedende bıraktığı ize denmektedir. Çizik, yanık, kesik, ameliyat sonrası oluşan yaralar iyileştiklerinde vücutta yara izi bırakırlar. Bu Yara İzi, ya da skar, vücut üzerinde oluşan bir yara iyileştikten sonra bedende bıraktığı ize denmektedir. Çizik, yanık, kesik, ameliyat sonrası oluşan yaralar iyileştiklerinde vücutta yara izi bırakırlar. Bu yara izleri, çoğu zaman dış görünüşü kötü etkilediğinden dolayı insanların kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Bu  yazıda da yara izlerinin nasıl tedavi edileceğine değineceğiz.

  Yara İzleri Nasıl Tedavi Edilir

  Yara İzleri İçin Limon Tedavisi: Yara izlerinin bulunduğu bölgeye limon sürülmesi yara izlerinin tedavisi için etkili olabilmektedir.  Limonun içerisinde bulunan hidroksi asit sayesinde, epiderm üzerinde bulunan ölü doku ve hücreler atılır, temizlenir ve yeni hücreler oluşturulur. Aynı zamanda limon ağartıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı, yara üzerine düzenli sürülmesi dahilinde, yara izlerinin rengi açılacaktır. Bu sayede de yara izleri hafifleyecek ve zaman içinde düzenli ve uygun kullanıldıkça yara izleri günden güne iyice azalacaktır. Böylelikle en sonunda yara izi tamamen kaybolacaktır.

  Yara izleri için limon tedavisi şu şekilde uygulanmalıdır:  Yara izlerinin bulunduğu bölgeyi su-sabun ile iyice temizlemeniz gereklidir. Temizledikten sonra bir çay kaşığı limonun suyunu biraz pamuğa dökerek, yara izinizin bulunduğu bölgeyi iyice ovunuz. Sonra limon suyunun yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar vücudunuzda kalması gerekmektedir. Yaklaşık 1 ay boyunca gün içerisinde 2 defa uygulayınız.

  Bal İle Yara İzi Tedavisi: Bal ile yara izi tedavisi uygulayabilmeniz için kullanacağınız balın saf ve gerçek bir bal olması gerekmektedir.  Eğer bal, saf ve gerçek bal değil ise istediğiniz beklentiyi karşılayamayabilir. Aynı zamanda saf ve gerçek olan bal olan bir nemlendirici olarak sayılmaktadır. Epiderm dokunun yenilenmesini hızlandırarak, deride bulunan yara izlerini tedavi etmeyi sağlar.

  İlk önce 2 çay kaşığı gerçek ve saf olan bal ile, 2 çay kaşığı kabartma tozunu herhangi bir kase içinde karıştırmaya başlayınız. Yaklaşık olarak 5-6 boyunca karıştırınız.  Daha sonrasında cildinizde bulunan yara izine masaj yaparak uygulayınız. Yara izine karışımı uyguladıktan sonra sıcak bir havluyu, yara izi olan bölgeye koyunuz. Havlunun soğuduğunu hissettiğinizde cildinizi temizlemeye başlayabilirsiniz.

  Soğan İle Yara İzi Tedavisi: Soğan ile yapılacak olan yara izi tedavisinde soğan özünü kullanmanız gerekmektedir.  Soğan özü iltihap önleyici olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda yara izinin bulunduğu bölgede salgılanan proteini azaltarak, yara izinin görünümünü minimum seviyeye indirmektedir.

  Yara izinin bulunduğu epiderm bölgeye soğan özünü uygulayınız. Soğan özü ile yara izi tedavisinin olumlu etki etmesini istiyorsanız, bir ay boyunca olmak üzere, her gün en az 1 kere soğan özü tedavisini uygulayınız. Ancak hassas bir cilde sahipseniz ve soğan özünü cildinize sürdüğünüz vakit, eğer bir kızarıklık veya yanma ile karşılaşırsanız soğan özü kürünü kullanmayı bırakınız.

  Salatalık Kremi İle Yara İzi Tedavisi: Salatalık genellikle cilt bakımında sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Salatalık özellikle cildin yumuşamasını ve vücudun diri tutulmasını sağlar. Salatalık içerisinde asitlik bulunması sebebiyle vücudu çok az tahriş etmektedir. Bu nedenle de bayanlar tarafından sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda her cilt tipi için uygulanabilir bir özelliktedir.

  Yara İzi

  Salatalıkları bir tabak içerisine doğrayın ve 4-5 dakika boyunca mikserde püre haline getiriniz. Ayrı bir tabakta ise bir yumurta ile püre haline getirdiğiniz salatalığı karıştırınız. Hazırlanan kremi cildinizde bulunan yara izi üzerine sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra cildinizi temizleyiniz.

  Zeytinyağı İle Yara İzi Tedavisi: S]]> Yara Bakımı https://www.yara.gen.tr/yara-bakimi.html Tue, 13 Nov 2018 09:03:33 +0000 Yara Bakımı, Yara çeşitli fiziksel, kimyasal nedenler sonucunda kas, kemik, sinir ve damar gibi vücut yapılarının doku bütünlüğünün bozulması sonucunda oluşan durumdur. Yara bakımı hastanın sağlığı açısından çok ön Yara Bakımı, Yara çeşitli fiziksel, kimyasal nedenler sonucunda kas, kemik, sinir ve damar gibi vücut yapılarının doku bütünlüğünün bozulması sonucunda oluşan durumdur. Yara bakımı hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü yaralanmalar sonucunda deri üzerinde koruma özelliği kaybolduğundan hastanın yaralı bölgesinde enfeksiyon riski artarak sağlık bakımından sıkıntılı sonuçlar ile karşılaşılması söz konusudur. Yara bakımı aseptik malzemeler ile yapılan ve yarayı dıştan gelecek etkenlerden koruyan, sekresyonu bertaraf eden, yaranın oluştuğu bölgede kanama bölgesine basınç uygulayan ve yaralı bölgenin anatomik pozisyonunu korumak amacı ile yapılan işlem olarak bilinmektedir. Ayrıca yara bakımının amaçları arasında yaranın temiz kalmasını iyileşme süresine kadar sağlamak ve yaranın daha çabuk iyileşmesi için enfekte ve kirli bölgeyi temizlemektir. Yara bakımı aynı zamanda yaranın yeri, durumu, genişliği, türü ve özelliğine göre değişik şekilde yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ve yaranın bakımı sırasında ön görülen yarayı enfeksiyonlardan korumak yaralı olan bölgede bakım sayesinde var olan akıntıyı uzaklaştırmak ve bertaraf etmek, kanama var ise durdurmak, yara bölgesinde oluşan ağrıyı azaltmak ve nemli ortam sağlayarak ısının kaybolmasını önlemek ve iyileşme süresini hızlandırmak için yapılan bütün işlemlere yara bakımı denilmektedir. Yara bakımı için hastanın yaralı bölgesine yapılan ameliyat veya yapılan cerrahi müdahale sonrasında merhem emdirilmiş çeşitli ürünler, örtüleme, bandajlama, hidroaktif merhemler ve kompresyon gibi kaliteli çözümler yara bakımı için yapılacak uygulamalardır.


  Yara Bakımı İçin En Uygun Yöntemler
  • İnspeksiyon
  • Antiseptik solüsyon
  • Anestezi
  • Karar
  • İrrigasyon ve debridman
  • Antibiyotikler
  • Tetanoz proflaksisi
  İnspeksiyon; Hasta kişi geldikten hemen sonra yaraya hızlı bir şekilde bakılmalıdır. Kanamanın kontrol altında olup olmadığı ile yaranın büyüklüğünün o anda elinizde olan olanaklarınızın ötesinde olup olmadığı konularında karar vermeniz gerekmektedir. En görünür biçimde olan yaranın daha ötesine bakmayı kesinlikle unutmamalısınız. Ciddi olabilecek diğer yaraların işaretlerini de kontrol etmelisiniz. Karmaşık şekilde olan bir yara için konsültanla sorumluluğu paylaşmaya karar verebilirsiniz. Aksi takdirde buna benzeyen veya çok daha güç problemler yüzünden geçici olarak yetkiniz elinizden alınmaktadır. Böyle bir durumda uygun olabilecek çözüm yolları; yardım istemek ile daha sonra harekete geçmek yada yarar hafif durumda ise ailesinden ve hastadan beklemelerini rica etmektir. Son iki durumda da tedavinin bir veye iki saat gecikmesi ile hiçbir şey kaybedilmeyeceği konusunda hasta kişi ve yakınlarını ikna etmeniz gerekir. Bu arada hastanın konforlu ve rahat bir yerde bekletilmesini sağlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce yaranın özelliklerini mutlaka belirlemelisiniz. Hastanın geçmiş tıbbi hikayesini, almış olduğu tedavileri, alerjilerini ve aşılarını içeren anamnezini almalısınız.

  Antiseptik Solüsyon: Bir çok uzmanın hangi hazırlık solüsyonunu kullanacağı konusunda endişe yapar. Ancak bu konu yara tedavisinin başarısını etkilemekte olan konular içinde en az önemli olanıdır. Canlı halde olan dokulara zarar veren ajanları asla kullanmamalısınız. Alkol peroksit veya oldukça kuvvetli olan deterjanlar içeren hazırlık solüsyonları faydadan çok zarar vermektedir. Bakterileri etkisiz hale getirerek öldürür, ama aynı zamanda da fibroblast ile epitel hücreleri de öldürmektedir. Yüksek konsantrasyonda pigment içermekte olan solüsyonlar ise yaranın görünüşünü değiştirir ve doku canlılığını belirlemeyi oldukça zorlaştırır. Solüsyon kullanımını tamamı ile gözardı etmemelisiniz. Yaranın etrafını bu solüsyon ile temizleyebilirsiniz. Hasta kişiler sizden bunu beklerler. Bir sonraki ve en önemli olan aşama olan irrigasyon için kullanabileceğiniz en uygun solüsyon basit ve dengeli bir tuz solüsyondur.

  Rahimde Yara Yakmak https://www.yara.gen.tr/rahimde-yara-yakmak.html Wed, 14 Nov 2018 07:49:30 +0000 Rahimde Yara Yakmak, rahim içinde oluşan yaralı bölgenin özel bir işlem ile yakılarak yaranın kurutulmasını hedefleyen işleme denir. Rahim içinde oluşan yaranın türü, büyüklüğüne göre yapılacak yakma işlemi değişiklik Rahimde Yara Yakmak, rahim içinde oluşan yaralı bölgenin özel bir işlem ile yakılarak yaranın kurutulmasını hedefleyen işleme denir. Rahim içinde oluşan yaranın türü, büyüklüğüne göre yapılacak yakma işlemi değişiklik gösterebilir. Rahim içinde yara, bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene ile tespit edilir ve yapılacak tedavi türüne hekim karar vermelidir. Rahim içine uygulanacak yakma işlemi mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

  Rahim İçinde Yaranın Belirtileri:

  Rahim içinde yaralı doku genellikle belirti vermez ve rutin muayene esnasında saptanır. Bu sebeple her kadının özellikle ergenlik sonrası rutin doktor kontrollerini aksatmaması gerekir. Rahim içinde yara kişinin evli, bekar ya da doğum yapıp yapmamasına bağlı değildir. Her kadın için risk oluşturan bir durumdur. Buna  karşın genellikle rahim içindeki yara, sürekli oluşan kokulu akıntı, rahim ağzında sıklıkla kaşıntı oluşması varsa kandida oluşumunun atağa geçmesi, bazen sümük benzeri mukozanın rahim dışına çıkması, özellikle gebelikte pembe renge dönük sürekli akıntı en temel rahim içi yara belirtileridir. Özellikle rahim içinde oluşan geniş yaralı dokular, birleşme sonrası spermin yumurtaya ulaşmasını engellediğinden gebeliği zorlaştırır. 
  Rahim içinde yarayı tespit etmek için mutlaka smear testi yapılmalıdır. Rahim içindeki yara kanamalı ya da semar alınmasına izin vermeyecek kadar acılı ise mutlaka rahim içi endoskopisi ile incelenmeli ve gerekiyorsa biyopsi testi istenmelidir. Rahim içi yaralar rahim ağzına yakın ise, cinsel ilişkide acı ve yanma olabilir ve kadınların cinsel ilişkiye karşı isteksiz olmasını hatta fobi geliştirmesini sağlayabilir.

  Rahimde Yara Yakmak Yöntemleri:

  Koterizasyon: Bu yöntem en çok tercih edilen yara yakma yöntemidir. Bu yöntem elektrokoter denilen alet ile uygulanır ve genellikle anestezi uygulanmaz. İşlem toplam olarak beş ile on dakika arasında sürer ve çoğunlukla acı hissedilmez. Yara üzerine ışınlama yöntemi ile uygulanacak işlem sonrasında yara yakılır ve yaklaşık olarak bir iki ay içinde yaralı bölge tamamen iyileşerek yerini normal epitel dokuya bırakır.  Genellikle rahim kanalında daralma olacağı için doğum yapmamış kadınlarda pek önerilmez. Koterizasyon işlemi sonrası bir ay kadar cinsel ilişki olmaz. Bu işlem sonrasında bir kaç hafta süre ile kanlı berrak akıntı görülmesi normaldir. 

  Rahimde Yara Yakmak
  Kriyoterapi: Bu yöntemle özel bir cihaz ile yara üzerine nitrojen türevi bir gaz uygulanarak yara kuru dondurma denilen şekil ile kuru yanma işlemine tabi tutulur. Donma olarak da tabir edilen yöntem muayenehane ortamında bile gerçekleşebilen kolay ve acısız bir yöntemdir. Bu işlem sonrasında bir kaç hafta süre ile ilaç kullanımı yapılır ve havuza denize girilmez, ayrıca bir ay süre ile cinsel ilişki yasaktır. Özellikle doğum yapmamış kadınlarda daha sık tercih edilen bir yöntemdir ve başarı şansı gayet yüksektir.

  Lazer: Bu yöntem en nadir tercih edilen yöntemdir. Genellikle yaranın büyük ve cidarının geniş olduğu durumlarda tercih edilir. Muayenehane ortamında uygulanması zordur. Bu yöntemin en belirgin yan etkisi kanamadır. Lokal anestezi ile uygulanır ve pahalı bir yöntemdir.
  ]]>
  Burun İçinde Yara https://www.yara.gen.tr/burun-icinde-yara.html Wed, 14 Nov 2018 15:02:54 +0000 Burun içinde yara, özellikle çocuklarda olmak üzere birçok kişide karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde karşılaşılan bu durum başta koku almayı zorlaştıran belirtisiyle insanlarda çok önemli rahatsızlık Burun içinde yara, özellikle çocuklarda olmak üzere birçok kişide karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde karşılaşılan bu durum başta koku almayı zorlaştıran belirtisiyle insanlarda çok önemli rahatsızlıklara neden olacaktır. Koku almayı sağlayan burun içerisinde farklı nedenlere bağlı olarak insanlarda burun içi yaralanması meydana gelebilmektedir. Burun içi yaraları genellikle kabuklu bir şekilde oluşur ve bu kabuklar zamanla dökülür. Bu kabuklar genellikle kişi tarafından koparılacağı için kendiliğinden dökülmeye kalmadan ortadan kalkar. Özellikle insanlarda burun deliğinin uç kısımlarında oluşan kuruluklar ve burun tıkanıklığı yaralara neden olmaktadır. İnsanlarda bu gibi durumlar rahat nefes almayı engellemektedir. Bu kişilerde burun içi yarası tedavi edilmediği zaman yavaş yavaş kanamalara neden olarak ciddileşecektir. Bu durum daha da tedavi edilmediğinde çok şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Burun içinde yara nadir de olsa bazen insan vücudunda bulunan önemli hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle iyileşmeyen burun içi yaraları için kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Burun içi yaraları genellikle çok önemli rahatsızlıklar olmadığı için insanlar tarafından çok önemsenmez ve hatta birçok insan bu durum için doktora bile gitmez. Fakat biraz önce de dediğimiz gibi bazen burun içi yaraları ciddi hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilir. 

  Burun içinde yara neden meydana gelir
  • Burun içinde yara oluşmasının en önemli nedeni tabi ki burun içerisinin aşırı bir şekilde kurumasıdır. Kimi zaman insanların bulunduğu ortamın çok kuru olması, kimi zamanda kişinin sağlık problemleri nedeniyle burun içerisi kurur ve çok ciddi olarak yara oluşumuna neden olmaktadır. 
  • Bazı insanlarda burun içerisinde sürekli olarak salgılanan ve burun içerisinin sürekli kaygan olmasını sağlayan mukus salgısı çok az salgılanır. Bu nedenle mukus salgısı salgılanmayan burun içinde yara oluşur. Burun içerisi bu durumlarda tıbbi ya da bitkisel olarak tedavi edilebilir. 
  • Burun içinde yara oluşmasının bir diğer nedeni ise tabi ki burun içerisinde biriken bakterilerdir. Bu bakteriler direk olarak burun içerisine bulaşır ve bu şekilde burun içerisinde ara oluşumuna neden olur. Bu duruma müdahale edilmemesi durumunda direk olarak sorun gittikçe artar. Çünkü bakteriler sürekli olarak çoğalacaktır. 
  • Özellikle kış aylarında kullanılan soba ve klimalar, ortamın havasının kurumasına neden olarak burun içerisinde ve vücudun birçok bölgesinde tahrişlere neden olur. Bu nedenle insanlarda burun içinde yara oluşabilir. 
  • Son olarak belirtmek isterim ki günümüzde birçok insanda meydana gelen alerjik rahatsızlıklar direk olarak burun içinde yara oluşumuna neden olmaktadır. 
  Burun İçinde Yara
  Burun içinde yaralar nasıl geçer

  Bu gibi durumlar genellikle insanlar tarafından hastaneye gitmeye gerek duyurmadığı için bitkisel tedavilerle ortadan kaldırılmaktadır. Bu nedenle özellikle bazı bitkilerin kaynatılarak solunması ile bu sorun hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. Bunun yanında eve yapılabilecek en önemli şey de kişilerin gün içerisinde sık sık buhar solumalarıdır. Bunun için bir buhar makineleri işinizi görecek ve günlük olarak burun içerisinin nemlenmesini sağlayacaktır. Bu gibi durumlar için doktora giden insanlarda da doktorlar genellikle hastalar için nemlendirici kremler vermektedir. Bu kremlerin günlük olarak iki kez kullanılması, gün boyu burun içerisinin nemli kalmasını sağlayacaktır. Bu şekilde burun yarası herhangi bir şekilde artış göstermeyecektir. Eğer burun içinde yara oluşumuyla birlikte kanama meydana geliyorsa kesinlikle bu durumda bitkisel tedavi değil tıbbi tedavi yapılmalıdır. 
  ]]>
  Ağız Yarasına Ne İyi Gelir https://www.yara.gen.tr/agiz-yarasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 00:12:59 +0000 Ağız yarasına ne iyi gelir; Halk arasında ağız yarası aft olarak bilinmektedir. Diğer bir adı ise ağız ülseri'dir. Ağız içi yaraları aslında bir doku bozukluğudur. Hemen her yaşta görülebilir ama en çok kadınlarda rastla Ağız yarasına ne iyi gelir; Halk arasında ağız yarası aft olarak bilinmektedir. Diğer bir adı ise ağız ülseri'dir. Ağız içi yaraları aslında bir doku bozukluğudur. Hemen her yaşta görülebilir ama en çok kadınlarda rastlanmaktadır. Orta kısmı beyaz veya sarımsı renk olan bu yaralar, büyüklü küçüklü, genellikle aynı anda birden fazla ağızda oluşmaktadır. Kişilerin yedikleri ve içtikleri gıdalardan zevk almalarını kısıtlayan ve acı verici olan bu yaraların bir çok nedeni olabilmektedir. Genelde iyileşme süreci 7-10 gün arasında değişmektedir. Bu yaraların bulaşma özelliği bulunmamaktadır. Bu yaraları geçirebilmek ve tekrar çıkmasını engellemek için nedenine bağlı olarak tedavi uygulanması gerekmektedir. Ağız içi yaralarda en sık rastlanılan nedenlerden biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği, kanda yeteri kadar kırmızı kan hücresi bulunmaması durumudur. Fiziksel nedenlerde ağızda yara oluşturur. Çocuklarda sık rastlanılan yemek yerken, sakız çiğnerken yanağın iç kısmının ısırılmasıdır. Yanakta yer yapması halinde, yara sık sık tekrar eder. Bunun yanında sıcak yiyecek ve içecekler ağızın iç dokusuna zarar vererek, ağız içinde yara oluşmasına neden olur. Diğer nedenler arasında; hormon değişiklikleri, sigara, ilaçlar, stres, protez dişler, çölyak ve chron gibi bağırsak hastalıkları da ağız yaralarının oluşmasına neden olur.

  Ağız yarasına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler:

  Kekik: Ağız içini temizlemede çok büyük bir etkisi vardır. Kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır. Büyük ölçüde yeniden oluşmasını engelleyecektir.

  Sirke: Bir çok alanda faydası olan sirke ağız yarasında da etkilidir. Sirke ile yapılan gargara ağız yaralarında en kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

  Karanfil: Bu bitki hem bakteri öldürücü hem de acıyı azaltıcı etkiye sahiptir. Karanfille kısa sürede ağız yarasından kurtulabilirsiniz.

  Dut: Dut şurubunun ağız yarasını iyileştirici etkisi vardır. Pamuklu çubuk ile ağızdaki yaralara dut şurubunu uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde nar ekşisi de ağız yarasında etkilidir.

  Maydanoz: Maydanozun yapraklarını yemek ağız yaralarına faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda demir bulunduğu için, demir eksikliğinden meydana gelen ağız yaralarında etkili bir çözümdür.

  Limon: Limon suyu ile gargara yapmak ağız yarasına iyi gelebilir. Limonun bakterileri öldürme özelliği vardır. Bu nedenle limonu düzenli olarak tüketmek ağız yarasının oluşmasını engelleyecektir.

  Karbonatlı su: Ağız içi yaralarda en çok uygulanan yöntem karbonatlı su ile gargara yapmaktır. Karbonat o bölgeyi temizleyerek yaranın iyileşmesini hızlandırır. 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat koyarak karıştırın. Bu suyla günde bir kaç defa düzenli olarak gargara yapın.

  Ada çayı: Ada çayını kaynatıp soğuttuktan sonra günde bir kaç defa düzenli olarak gargara yapın.

  Meyan kökü: İçerisinde bol miktarda glisiretinik asit bulunmaktadır. Bu da ağız yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Kaynatılan meyan kökünün suyu ile ağız gargara yapılır. Gün içinde tekrarlanır.

  Ağız Yarasına Ne İyi Gelir
  Altınmühür bitkisi: Bu bitkinin en önemli özelliği antiseptik olması ve ayrıca kanamayı azaltmasıdır. Ağız içi yaralarda oldukça etkilidir. 250ml suya 2 çay kaşığı altınmühür bitkisi ekleyerek kaynatın ve demlenmesini bekleyin. Bu çayla gargara yapın.

  Acıyı azaltmanın bazı yöntemleri vardır. Ağız içindeki yara iyi oluncaya kadar asitli içeceklerden uzak durulması gerekir. Yemekleri sıcak olarak tüketmemeye özen gösterin. Bu şekilde yarayı tahriş etmemiş olursunuz. Ağız içi yaranın oluşma aşamasında tetrasiklin adlı tablet suda eriterek içebilir]]> Damak Yaraları https://www.yara.gen.tr/damak-yaralari.html Thu, 15 Nov 2018 07:18:54 +0000 Damak yaraları, yemek yerken, sıvı tüketirken ve konuşurken dilin değmesi sonucu çok ciddi acılara sebep olan, önce kaşıntı sonra kızarıklıklarla kendini gösteren yaralardır. Daha sonra küçük, beyaz pamukcuk şeklinde yara Damak yaraları, yemek yerken, sıvı tüketirken ve konuşurken dilin değmesi sonucu çok ciddi acılara sebep olan, önce kaşıntı sonra kızarıklıklarla kendini gösteren yaralardır. Daha sonra küçük, beyaz pamukcuk şeklinde yaralara dönüşür. Bu damak yaralarının iyileşme süresi değişmektedir. Ancak bir iki hafta içerisinde iyileşmesi beklenir. Eğer iyileşme gerçekleşmezse ve süre uzar, yara tekrarlarsa bu durumda kesinlikle bir doktora görünülmelidir. Hastaneye gidilmediği sürece bu damak yaraları daha da yaygınlaşıp ağız içini kaplayabilir. Damak yarası olarak oluşmaya başlamışken, daha ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bu yüzden erken teşhis ve tanı çok önemlidir.

  Damak yaraları neden oluşur, damak yaralarının oluşmasındaki başlıca etken stres ve yaşanılan aşırı sinirdir. Vücut dirençsiz kaldığında damakta yaraların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ayrıca vücutta bulunan vitaminlerden eksilmeler de damakta yaraların oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle b12 vitamini vücutta azaldıkça takviyesi yapılmalıdır. B12 vitamin eksikliği durumunda yumurta, et, süt, tavuk, yoğurt ve peynir gibi gıdalar tüketilmelidir. Aşırı yorgunluk, halsizlik ve kansızlık gibi durumlar da damakta yaraların çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu sebeple sağlık açısından başka bir rahatsızlık ve eksikliğinizin olmadığından emin olun ve daha rahat edeceğiniz kendinizi kasıp strese gitmeyeceğiniz mekanları tercih edin.

  Bazı bayanlarda adet öncesi dönemde sivilceler çıkabilmektedir, bazılarında ise bu durum direk damağa vurarak damakta yaraların çıkmasına sebep olmaktadır. Asitli gıdaların tüketilmesi de damakta yaraların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bildiğimizin tersine, aşırı derecede c vitamini içeren besinler de damakta yaralara sebep olabilmektedir. Her şeyin aşırısı biraz zarar vermektedir.  Asitli, acılı, baharatlı gıdalarda damakta yaralar oluşturabilirken, sigara kullanımı da damak yaralarını tetiklemektedir. Damak yaralarının ilerlemesi durumunda derhal bir önlem alınmalıdır, aksi taktirde başka hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlayacaktır.

  Damak Yaraları
  Damak yaraları nasıl iyileşir, damak yaralarının iyileşmesi için iki su bardağı su içerisine küçük bir soğanı ikiye bölüp kaynatıp, suyunu tüketebilirsiniz. Eğer tadı ağır geliyorsa hazırlamış olduğunuz soğan suyunu gargara şeklinde de kullanabilirsiniz. Ayrıca maydanoz yapraklarını çiğnemek damağınızda oluşmuş yaralara iyi gelecektir. Dilerseniz maydanozu suda kaynatıp içebilirsiniz. Gargara yapmakta sizin elinizde. İki tatlı kaşığı karbonatı bir çay bardağı suda karıştırıp, yutmamaya özen göstererek gargara yaparak kullanabilirsiniz. Meyan kökünü de çay gibi hazırlayıp içebilir dilerseniz de gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltıda kullandığımız çayı, adaçayını ve ayrıca yeşil çay çeşitlerini içebileceğiz gibi bu çayları ıslatıp damağınıza yaranın üzerine bir on dakika tutarak iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz. 
  ]]>
  Kulak Yarası https://www.yara.gen.tr/kulak-yarasi.html Thu, 15 Nov 2018 08:24:38 +0000 Kulak Yarası, Özellikle de sezonluk alerjilerin neden olduğu durumlarda beden alerjene karşın histamin salgılamaktadır. Bazı kişilerde belli şampuanlara, boyalara veya kullanılan diğer bakım ürünlerine karşı alerji göst Kulak Yarası, Özellikle de sezonluk alerjilerin neden olduğu durumlarda beden alerjene karşın histamin salgılamaktadır. Bazı kişilerde belli şampuanlara, boyalara veya kullanılan diğer bakım ürünlerine karşı alerji gösterir. Bütün belirtileri ortadan kaldırabilmek için histaminlere karşı etkili olan antihistamin ilaçlar kullanılmaktadır. Kulak kaşıntısı engellenir. Sıradan, anlık ve yüklü olan harici kaşıntı durumlarında uzmana başvurulmalıdır. Önemli bir gıda alerjisi ile aniden oluşan kaşıntılar yüklü bir kaşıma gereksinimi doğurmaktadır. Bu tip kaşıntılar soluk almayı bile zorlaştıran, şişkinliğe veya kusmaya, çıbana ve bayılmaya sebep olan önemli bir anafilaktik reaksiyonun belirtisi olmaktadır. İvedi bir tıbbi müdahale gerektirebilir.  

  Mantar Önleyici İlaçlar;

  Yüzücü kulağı durumlarında kulak içinde biriken nemden dolayı mantar enfeksiyonları oluşmaktadır. Bu durumlara eğilimli olan kişiler kulak içini kuru tutmalı ve antifungal yani mantar önleyen ilaçlar kullanmalıdırlar.

  Kulağı Ilık Su İle Yıkamak;

  Böcek ısırmaları veya böceğin kulağın içine kaçtığı durumlarda kulak kaşıntısı ortaya çıkar. Kulağı hemen ılık su ile yıkamak haşereyi öldürerek kulak dışına atar.

  Kulak İçinin Yıkanması;

  Bazı beden bölgelerinin kızarması ile derinin tahriş olmasına neden olabilecek koşullar benzer olarak kulağı da etkiler. Bu etkenler egzama, seberoik dermatit, sedef sağlık sorunu ve benzeri rahatsızlıklar olmaktadır. Sedef hastalığı olan kişiler işitmede azalma, kulak kanalının bloke olması gibi benzeri problemler ile karşı karşıya gelebilirler. Bunu gibi daha birçok durumlarda kulak içinin yıkanması için uzmana başvurulması gerekir.

  Kulak Yarasına İyi Gelen Bazı Yağlar
  Zeytin yağı ile Hindistan cevizi yağı da gösterişli olan ananesel yöntemlerden biridir. Çeşitli birçok durumlarda kulak damlalarının yerini alırlar. Sarımsak yağı da mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

  Kulak Yarası
  Mumsu Madde İmalatı İçin Zeytinyağı;

  Özellikle de yüzücülerde kulak kanalında fazla miktarda veya az miktarda mumsu madde oluşmaktadır. Bunu iyileştirebilmek için pamuk uçlu bir çubuk kullanarak kulak kanalına bir damla kadar zeytin yağı uygulanmaktadır. Çok fazla miktarda biriken mumsu madde duymayı zorlaştırır. 

  Enfeksiyonlar Amaçlı Antibiyotik İlaçlar;

  Birçok kulakta oluşan yara tıbbi müdahale gerektirmeden iyileştirilebilir. Belirtileri iyileştirmek için vücudu ten sorunundan veya yaraya sebep olan enfeksiyondan kurtararak yaraya çözüm olabilir. Birçok uzman sorunu ortadan kaldırmak için hidrokortizon ile antibiyotik içeren damlalar önerirler. Antibiyotik enfeksiyonuna sebep olan bakteriye etki ederek enfeksiyonu ortadan kaldırır. 

  Sirke İle Alkol (İçki Solüsyonu);

  Bazen çeşitli ananesel yollar da az veya orta şiddetli enfeksiyonlarda kulak kaşıntısı amaçlı çare olur. Bir miktar sirke, içki ve alkol solüsyonu kulağa sürülerek daha sonra durulanır.
  ]]>
  Yara Otu https://www.yara.gen.tr/yara-otu.html Thu, 15 Nov 2018 15:14:17 +0000 Yara otu, günümüzde de birçok kişi tarafında yaygın bir şekilde kullanılan bir bitki türüdür. Fakat bu ot genellikle insanlar tarafından "Civanperçemi" olarak bilinmektedir. Bu iki ismin yanı sıra daha birçok farklı ismi olan Yara otu, günümüzde de birçok kişi tarafında yaygın bir şekilde kullanılan bir bitki türüdür. Fakat bu ot genellikle insanlar tarafından "Civanperçemi" olarak bilinmektedir. Bu iki ismin yanı sıra daha birçok farklı ismi olan yara otu, insanlar tarafından en çok civanperveri otu adıyla bilinmektedir. Bu ot, ülkemizde genellikle kendiliğinden yetişmektedir. Birçok zaman tarla kenarlarında, yol kenarlarında ve dağlık bölgelerde görülebilir. Burada yetişen yara otları, köylüler tarafından toplanır ve kurutularak satışa hazır hale getirilir. Bu şekilde aktarlara satılan yara otu, insanlar tarafından yara otunun faydalarından yararlanılmak amacıyla kullanılır. Bu bitki türü iklimsel olarak daha çok kuru alanlarda yaşamaktadır. Bu nedenle su ihtiyacı olmadan bu bitkiyi yetiştirmek mümkündür. Eğer sizlerde yara otunu yetiştirmek isterseniz bu otun tohumlarını dikerek yetiştirebilirsiniz. Tabi ki yara otu susuz bir şekilde yetişse bile kesinlikle su verilmelidir. Yara otunun yaprakları oldukça geniş ve uzundur. Bu şekilde insanlar tarafından diğer otlardan kolay bir şekilde ayırt edilir. Bu ot yetiştikten sonra çok yoğun bir şekilde çiçek açar. Sarı renkte açan çiçekler sanki bir çiçek türü bitkisi gibi kendisini göstermektedir. Bu nedenle yara otu bitkisi saksıda beslenerek süs bitkisi olarak kullanılabilir. Yara otunun ülkemizde yaklaşık olarak 40 farklı türü bulunmaktadır. Bu türler içerisinde bitkinin fiziksel özellikleri ve faydaları da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bilinmelidir ki her yara otu bitkisi faydaları amacıyla kullanılmamalıdır. Tüm türler içerisinde yara otunun en büyük olanı 100 cm'ye kadardır. Yara otu, çok yıllık bit bitkidir. Bu nedenle bir yere ekildiğinde bu bölgede diğer yıllarda da kendiliğinden oluşum gösterecektir ve bu bitki müdahale edilmediği zamanlarda sürekli olarak yeniden yetişecektir. 

  Yara otu faydaları
  • Yara otunun birçok farklı özelliği arasında özellikle sakinleştirici etkisiyle kullanılmaktadır. Özellikle aşırı olarak sinirlenmiş olan insanlarda bu bitkiden elde edilen çayın kullanılmasıyla sakinleştirici etki özelliği fark edilebilir. 
  • Kadınların ayda bir görülen adet dönemlerinde ciddi olarak faydalar sağlanır. Bu dönemlerde birçok kadında oluşan adet sancıları, çok rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu ot aslında bir nevi bitkisel tedavi malzemesidir. 
  • İnsanlarda sık sık meydana gelerek çok ciddi sancılara neden olan bağırsak ve mide gazları, bu bitkiden elde edilen çaylarla çok rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Gazların oluşumunun engellenmesi için günde en az bir bardak yara otu kullanılabilir. 
  • Mide üzerinde ve bağırsaklarda meydana gelen krampların ortadan kaldırılmasında mükemmel bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sık sık mide krampı yaşayan insanlar bu bitki çayını sık sık kullanmalıdır. 
  • Bu otun çay olarak tüketilmesinde çok ciddi bir şekilde iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu çayın sabahları bir bardak tüketilmesi sonrasında kişide meydana gelen iştah açılması net olarak belli olacaktır. Bu nedenle kilo almak isteyen insanlar yara otu tüketebilirler.
  • Özellikle iş hayatı nedeniyle insanlarda oluşan uykusuzluk problemleri bu çayla giderilebilir. Aslında bu etkisi direk olarak sakinleştirici etkisiyle birleştirilebilir. Kişide meydana getirmiş olduğu sakinleştirici etkisi direk olarak uykunun gelmesine neden olacaktır. 
  Yara OtuYara otu Kullanımı

  Yara otu, son derece acı bir ot türü olduğu için genellikle insanlar tarafından çayı yapılarak kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu otu çay yaparak kullanın. Bu şekilde çok daha fayda göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu otu kullanmak için öncelikle potu kurutun ve bu şekilde iyice ezin. Tam olarak toz haline getirdikten sonra bir bardak kaynamış sıcak su içerisine 2 çay kaşığı kadar yara otu tozu ekleyin. Bu şekilde birkaç dakika demlenmesini bekleyin ve]]> Ayak Yaraları https://www.yara.gen.tr/ayak-yaralari.html Fri, 16 Nov 2018 10:24:41 +0000 Ayak yaraları, ayaklar gün boyu ayakta kalmanın verdiği etki ile bir çok yaralara ve ayak kokularına sebep olabilmektedir. Ayaklara gereken özeni, önemi ve ilgiyi göstermediğimiz sürece ayaklarımızdaki yaralardan, kokulardan, sert Ayak yaraları, ayaklar gün boyu ayakta kalmanın verdiği etki ile bir çok yaralara ve ayak kokularına sebep olabilmektedir. Ayaklara gereken özeni, önemi ve ilgiyi göstermediğimiz sürece ayaklarımızdaki yaralardan, kokulardan, sertliklerden ve çirkin görüntülerden kurtulamayabiliriz. Ayak yaraları genellikle ilerleyen zamanlarda, yaş yaşlanmaya yakınken daha çok görülmektedir. Yetişkin bireylerde çok az ayak yaraları görülürken, yaşlı kişilerde bu oran kat ve kat artmaktadır. Ayak yaralarına sebep olan durumlar fazlayken özellikle ayakta yaralara sebep olan durum şeker hastalığıdır. Bu durumda ayaklar çok iyi bir bakıma alınmalı ve yaraları iyileştirici tedaviler uygulanmalıdır.

  Ayak yaraları neden olur, ayak yaralarının oluşmasındaki en önemli ve en sık görülen sorunlardan birisi şeker hastalığıdır. Şeker hastası kişilerde ve ayrıca 65 yaş üstü kişilerde ayaklarda yaralar çok çok fazla görülmektedir. Şeker hastası olan kişilerde yaralar çok geç iyileşmektedir. Bu sebeple ayaklara yapılması gereken bakım ve özen aksatılmadan sürekli bir şekilde yapılmalıdır. Şeker hastalığı tanısından sonraki ilk bir yıl çok önemlidir. Ayaklarda duyu kayıpları yaşandığı için, vücut yükü ayaklara bindikçe ayaklar zarar görmeye başlamaktadır. Dokulara yeterince kan gitmez ve bu durumda doku hasarları meydana gelir. Ayaklarda sinirler hasar görür. Bu durum ise ayakların terlemesini önler ve ayakların kurumasına sebep olur. Şeker rahatsızlığı olan kişiler ve ayak yaraları sorunu yaşayanlar en uygun ayakkabıları seçip giyinmelidir. Aksi durumda ayakların sağlığı daha da kötüye gidebilecektir. Ayaklarda kızarmalar, şişlikler, renk değişimleri, nabızda düşmeler görülmesi durumunda derhal hastaneye gidilerek bir doktor kontrolünden geçilmelidir.

  Ayak Yaraları
  Ayak yaraları nasıl önlenir ve neler yapılmalıdır, ayaklar her gün ılık su ve sabun ile yıkanarak kurutulmalıdır. Ayaklar düzenli olarak her gün kontrol edilmelidir. Ayakkabı yapısına ve rahatsızlığa uygun olabilecek ayakkabılar seçilmelidir. Yalın ayak kesinlikle gezilmemelidir. Ayakkabı içerisinde ayaklar rahat olmalıdır. Ayaklar sıcaktan korunmalı genellikle serin yerlerde tutulmalıdır. Ayaklara belli aralıklarla masajlar yapılmalıdır. Masajlar sayesinde ayaklardaki duyular canlanacaktır. Duyu kaybını bu sayede önleyebilirsiniz. Ayaklara çok yüklenilmemeli ve ağırlık fazla verilmemeli. Bazen terlemesi için beklenilmeli, ısıdan korumak gerekli ama bazen terleterek duyuları harekete geçirmek gereklidir. Terleyen ayaklar kurumayacaktır ve ayak kurumasına önlem alınmış olunacaktır.
  ]]>
  Rüyada Yüzünde Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-yuzunde-yara-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 12:53:02 +0000 Rüyada yüzünde yara görmek, rüyada yüzünde yara görmek, kişinin toplum hayatında çok sevileceğine, çok yüksek bir mevkiye geleceğine, hayatında her şeyin yoluna girerek çok mutlu olacağına, sevdikleriyle huzurlu bir ömür Rüyada yüzünde yara görmek, rüyada yüzünde yara görmek, kişinin toplum hayatında çok sevileceğine, çok yüksek bir mevkiye geleceğine, hayatında her şeyin yoluna girerek çok mutlu olacağına, sevdikleriyle huzurlu bir ömür süreceğine ve parasal olarak çok yükseklere çıkıp ancak alçak gönüllülüğünü her zaman koruyacağına delalettir. Rüyasında yüzünde yara gören kişinin bir de umutsuzluğa kapılıp, mutsuz durumlar yaşayacağına da işaret etmektedir. Rüya sahibinin biraz göz yaşı dökeceğine de işaret etmektedir. Rüyasında yüzündeki yarayı kabuk halinde gören kişinin, yaşadığı içsel sorunlardan kurtulup, rahata, refaha ulaşacağına işaret etmektedir. Hayatında giden olumsuzlukların biteceği ve hayatındaki yaraların artık kabuk bağlayacağı mesajını vermektedir.

  Rüyasında yüzünde yara gören kişi bekar bir bayan ise, kısmetlerinin açılacağına ve kalbini makam mevki Sabiha bir adama kaptıracağına işaret etmektedir. Rüyayı gören bekar bayan, uyanınca güzel dileklerde ve dualarda kendini bulmalıdır. Eğer rüyasında yüzünde yara olduğunu gören kişi evli bir bayan ise, çok müjdeli bir haber alıp, mutluluktan göklere ulaşacağına işaret etmektedir. Bu mutluluk bir evlat habercisi olabilecekken, var olan evladının çok güzel ve çok istenilen bir yerlerse okuyup yükseklere çıkacağına delalet etmektedir. 

  Rüyayı gören evli bayanın sevinç göz yaşları dökeceği ve yaşadığı o unutulmaz sevinç ile bir ömür huzurla yaşayacağına işaret etmektedir. Rüya sahibi güzel adaklar adayarak güzel yaşanacak bir hayata adımlar atabilir.

  Rüyada Yüzünde Yara Görmek
  Rüyada yüzünde yara gören kişi bekar bir erkek ise, belli bir zorluk içerisine gireceği ve bu zorluklardan kurtulmak, rahat bir nefes alabilmek için bir kişinin el uzatmasına ihtiyacı olduğuna işaret etmektedir. Yardım eli uzatacak kişinin, rüya sahibinin hiç ummadığı biri olacağı ve karşılıklı olarak bu zorlu durumu atlattıktan sonra huzura kavuşacaklarına delalet etmektedir. 

  Rüyasında yüzünde yara izi gören kişi evli bir erkek ise, müjdeli bir haber alacağına delalet etmektedir. Ancak rüya sahibinin geçici bir göz yaşı dökeceği de bilinmektedir. Rüya sahibinin dökeceği göz yaşının mutluluktan olacağı ve yaşadığı hayatın daha da bir anlamlı ve güzel olacağına işaret etmektedir.
  ]]>
  Kafada Çıkan Yaralar https://www.yara.gen.tr/kafada-cikan-yaralar.html Fri, 16 Nov 2018 15:17:06 +0000 Kafada Çıkan Yaralar: Başın deri kısmında sivilce, isilik ya da yaranın meydana gelmesi genellikle nadir olarak rastlanılan bir durumdur. Kafada çıkan yaralar genellikle kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmalar olmak Kafada Çıkan Yaralar: Başın deri kısmında sivilce, isilik ya da yaranın meydana gelmesi genellikle nadir olarak rastlanılan bir durumdur. Kafada çıkan yaralar genellikle kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmalar olmaktadır. Kafada çıkan yaralar bir anormallik olmaması halinde genellikle ciddi bir problemin oluşmasına sebep olmamakta ve genellikle kendi kendine iyileşerek yok olmaktadır. Bunun yanı sıra, kafalarında yara meydana gelen bazı insanlarda bu yara kendi kendine iyileşmemekte ve saçların dip kısımlarına kadar inmekte, sonrasında ise saçların kök kısımlarının zarar görmesine ve saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Böyle bir durumun meydana gelmemesi için kafasında yara çıkan kişinin mutlaka bir dermatoloji uzmanından yardım alarak, antibiyotik tedavisine bir an önce başlaması gerekmektedir. Aksi takdirde kafadaki bu yaralar giderek artıp daha ciddi olabilecek sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

  Kafada Çıkan Yaraların Nedenleri

  Kafanın deri kısmında yaraların meydana gelmesinin nedenlerinin ilk sırasında kişinin saçları için kullandığı kozmetik ürününü gün sonunda yıkamaması yer almaktadır. Saç şekillendirmek amacı ile kullanılan jöle ve sprey gibi özellikle de kimyasal içerikli kozmetik ürünlerin kullanılması halinde kafa derisini kaplamakta ve kafa derisi daha zor nefes almaktadır. Bu nedenlede kafanın deri kısmında sivilce yada yaralar meydana gelmeye başlamaktadır. Kafada çıkan yaraların kaşınması ise onların daha da çoğalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de kozmetik ürün kullana kişilerin daha hassas davranmaları ve gün sonunda saçlarını mutlaka yıkamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, şapka, bere ya da yazma kullanan kişilerin de kafa derileri yeterince hava almamaktadır ve bu durum da bu kişilerin kafa derilerinin diğer insanlara oranla daha hızlı bir şekilde yağlanmasına neden olmaktadır. Yeterli havayı almayan kafa derisinde terleme meydana gelmektedir. Bu durum ise kafa derisinde isilik ve benzeri sivilcelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

  İnsanların vücut yapıları çok nadir olduğu için devamlı olarak bakteri barındırmaktadır. Kişinin yorgun olması halinde ise vücut direncinde azalma meydana gelmekte ve bu durumda da vücuttaki bakterilerde çoğalma olmaktadır. Böyle bir durumun olması halinde bu bakteriler insanların kafa derilerinde ya da vücutlarının herhangi bir bölgesinde sivilce ve yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte aşırı stresli bir hayat süren ve çalıştığı iş sebebi ile sık sık yorgun düşen kişilerin kafalarında yara meydana gelme olasılığı diğer insanlara göre çok daha yüksek olmaktadır. İnsan sağlığını her yönden olumsuz şekilde etkileyen aşırı stres kafada çıkan yaralar ve sivilcelerin de başlıca nedenlerinden biridir.

  Kafada Çıkan Yaralar

  Kafada çıkan yaralar erkeklerden daha çok kadınlarda görülmektedir. Bunun sebebi kadınların saçlarını kimyasal içerikli boyalar ile boyamalarıdır. Kullanılan bu boyalar kafa derisinde yaraların ve sivilcelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, saçlarını boyayan kişilerin saçları zamanla sertleşmekte ve daha zayıf bir hal almaktadır. Kafada bu nedenle meydana gelen yaralar ve sivilceler sonucunda kişinin saçlarında zaman içinde dökülme de görülebilmektedir. Bu sebeple de kadınların aldıkları boyadan emin olmaları, kullanmadan önce alerji testi yapmaları ve kaliteli, daha çok bitkisel içerikli boyalar tercih etmeleri gerekmektedir.

  Kafada Çıkan Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

  Kafada yara meydana gelmemesi için kişinin temizliğine daha fazla dikkat etmesi, kafasında uzun süreli olarak kimyasal kalmasına izin vermemesi, kaliteli kozmetik ürünleri kullanması ve şapka, özellikle de bere ve yazmayı uzun süreli kullanmamaya dikkat etmesi gerekmektedir. 

  ]]>
  Sünnet Yarası https://www.yara.gen.tr/sunnet-yarasi.html Sat, 17 Nov 2018 05:05:22 +0000 Sünnet yarası, çocuklarda sünnet sonrasında meydana gelen en ciddi zorluktur. Bu yaralar, son zamanlarda oldukça azalmış olsa bile geçtiğimiz yıllarda sünnet yöntemlerinin çok daha zor olmasına bağlı olarak yaralar da aşırı Sünnet yarası, çocuklarda sünnet sonrasında meydana gelen en ciddi zorluktur. Bu yaralar, son zamanlarda oldukça azalmış olsa bile geçtiğimiz yıllarda sünnet yöntemlerinin çok daha zor olmasına bağlı olarak yaralar da aşırı bir hale gelmekteydi. Günümüzde biraz daha basit olan sünnet yöntemleri nedeniyle sünnet yarası da bir hayli azalmıştır. Sünnet yarası, bazen insanlarda kanamalara neden olarak çok zor durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle sünnet sonrasında hem ailenin hem de sünnet olan çocuğun bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir. Sünnet yarası, sünnetten hemen sonra çocuklarda meydana gelen çok şiddetli ağrılara neden olur. Özellikle uyuşturucu iğnelerin etkilerini yitirmesi nedeniyle bu ağrılar çok ciddi bir hal alabilir. Bu durumlarda tabi ki çocuklara yaşa uygun olacak ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu şekilde çocuğun sünnet yarası üzerindeki ağrı ciddi bir şekilde azaltılabilir. Ağrı kesici olarak iki yaşına kadar olan çocuklarda fitil kullanılırken bu yaş sonrasındaki çocuklarda şurup ve daha da ileri ki yaşlarda tablet ilaçlar kullanılabilir. 

  Sünnet yarası için dikkat edilecek durumlar:
  • Sünnet olan çocuklarda bu yaralar çok hızlı bir şekilde oluşacaktır. Sünnetin ilk gününün akşam saatlerinde bile bu yaralar etkilerini gösterecektir. Bu nedenle sünnetin ilk günü çocuklarda aşırı hareket yasaklanmalıdır. Özellikle sünnet olan çocuk, ilk gün tuvalette çok fazla zorlanmaktan kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlar direk olarak sünnet bölgesinde pıhtılaşan kan miktarını arttırarak yaranın da büyük olmasına neden olacaktır. 
  • Sünnet yarası sık sık kontrol edilmelidir. Çünkü bu yaraların her an kanama ihtimali ve bu şekilde çocuğun kıyafetlerine sünnet yarasının yapışması gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durumların engellenmesi için sık sık sünnet yarası kontrol edilerek herhangi bir sorunun olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
  • Sünnet yarası üzerine bazı doktorlar eski zamanlarda olduğu gibi sargı sarmaktadır. Bu bölgeye sarılan sargılar birkaç saat sonra doktor tarafından verilen sarı sudan damlatılmalıdır. Birkaç damla kullanılan sarı su, sünnet yarası üzerinde çok önemli etkiler yapacaktır. 
  • Sünnet yarası hiçbir zaman herhangi bir kıyafete sürülmemelidir. 
  • Sünnet yarasının enfeksiyonlardan korunması gerekmektedir. Çünkü enfeksiyon kapan sünnet yarası, direk olarak ciddileşerek sorunların oluşumuna neden olacaktır. 
  Sünnet Yarası
  Sünnet yarası, sünnet sonrasında oluşan bir durum olduğu için direk olarak dikişli bir yaradır. Bu nedenle yarasının çok fazla oynatılmaması ve bir yere değmemesi için özel sünnet tasları kullanılmalıdır. Çocukların hareketli yapılarından dolayı sünnet yarası, birkaç güne kadar risklidir. Özellikle ilk üç gün sünnet yarasına su değdirilmemelidir. Bunun için tam olarak doktorunuzdan bilgi almadan çocuğunuzu banyo yaptırmamalısınız. Sünnet yarasının sünnet tasıyla korunması durumunda çocuğunuz rahat bir şekilde hareket eder ve bu şekilde korkulacak bir durum olmaz. Bu yaralar, belli süreler sonra kendiliğinden iyileşerek dökülecektir. Son olarak doktorunuzun vermiş olduğu merhemleri sık sık sünnet yarası üzerine sürerek daha hızlı bir şekilde iyileştirilebilir. 
  ]]>
  Rüyada Vücudunda Yara Görmek https://www.yara.gen.tr/ruyada-vucudunda-yara-gormek.html Sat, 17 Nov 2018 05:27:59 +0000 Rüyada Vücudunda Yara Görmek, bu rüya çoğunlukla çeşitli tabirler ile yorumlanmaktadır. Genellikle rüyada görülen yaranın vücudunda hangi yerde göründüğüne göre farklı şekillerde tabiri yapılmaktadır. Kısacası rüyada Rüyada Vücudunda Yara Görmek, bu rüya çoğunlukla çeşitli tabirler ile yorumlanmaktadır. Genellikle rüyada görülen yaranın vücudunda hangi yerde göründüğüne göre farklı şekillerde tabiri yapılmaktadır. Kısacası rüyada vücudun her yerinde görülen yara özellikle dünya kazancı şeklinde tabiri yapılır. Bunun dışında vücutta görülen yara rüya sahibinin başına gelecek olan zararı da işaret etmektedir. Rüya sahibine gelecek olan bu zarar en yakın olan akrabalarından, dostlarından ya da canı kadar sevdiği arkadaşından gelebilecek olan zarardır. Ayrıca rüyada vücutta yara görmek, rüyayı gören kişinin etrafındaki dost gibi görünen düşmanlarının olduğunu işaret eder. Rüyasında vücudunda yara gören kimse için bu rüya çok hayırlıdır, çünkü kazanılacak olan rızka, geçim nafakasına ve malı müjdelemektedir. 

  Diyanetin Yorumuna Göre Rüyada Vücudunda Yara Görmek, rüyada vücudunda yara gören şahıs erkek ise bu rüya o kişi açısından oldukça hayırlı olan bir rüya şeklinde yorumlanır. Rüya sahibinin yaşamında yapmış olduğu bazı yanlışlarının yakınları tarafından fark edilerek kollanmasına ve başka hata yapmasının engellenmesi şeklinde tabiri yapılır. Eğer rüyada vücudunda yara gören kimse bayan ise, bu rüya onun için pek hayırlı değildir. Bu rüyayı gören bayanın çevresindeki kişiler ile olan ilişkisinde büyük hayal kırıklıkları yaşayacağı yönünde yorumlanmaktadır. Ayrıca rüya sahibi hanım sevdiği kimseler tarafından ve en önemlisi eşi tarafından hiç beklemediği bir anda ihanete uğrayacağını işaret etmektedir. Rüyada vücudunda derin yaralar olduğunu görmek, rüyayı gören kişinin önceden aldığı borçlarını ödemek zorunda olduğuna ve bu borçların hemen ödenmesi için hareket geçmesini işaret etmektedir. Rüya sahibinin ileri ki, hayatında daha fazla çalışması gerektiğine ve çok yoğun bir iş temposunun olacağına delalet etmektedir. 

  Rüyada Vücudunda Yara Görmek
  Başka Tabircilere Göre Rüyada Vücudunda Yara Görmek, rüya sahibinin gördüğü bu rüya dünya hayatında kazanılacak mala ve paraya delalet etmektedir. Rüyasında vücudunun karın bölgesinde yara olduğunu görmek, bu rüyayı gören şahsın yakın bir zaman içerisinde mal varlığı açısından büyük bir zarara uğrayacağına tabiri olunmaktadır. Yaşanan maddi kayıplar sebebi ile rüya sahibinin bundan sonraki günlerde zorlanacağına rivayet olunur. Eğer kişi başında yara görür ise, kendisine ait olan mal varlığı hakkında kötü bir haber almasına işaret olunur. Ayrıca rüyada vücudunda görülen yara rüya sahibi için bir haberci olarak kabul edilmelidir ve elde ettiği mallarına sahip çıkarak harekete geçmesini gerektiğine yorumu yapılır. Kısacası malını kaybetmemek için hiç vakit geçirmemelidir. Eğer rüya sahibi vücudunda kalp yarası olduğunu görürse, karşısına çok sevebileceği, aşık olduğu ve hayırlı birisi ile tanışmasına delalet etmektedir. Bazen de bu rüya hem karşılıklı aşk olacağına hem de karşılıksız bir aşk yaşanacağına rivayet olunmaktadır. Başka bir tabire göre rüyasında vücudunun baldır kısmında yara görmek, bu rüyanın hayırlı olduğuna ve rüya sahibinin hayırlı, mutlu ve uzun bir yaşam süreceğine delalet olunmaktadır. Bu kimseler çoğunlukla yaşamlarını hem keyifli hem de çok sağlıklı olarak mutluluk içerisinde sürdüreceğine tabiri olunur.
  ]]>
  Ağız İçi Yaraları Neden Olur https://www.yara.gen.tr/agiz-ici-yaralari-neden-olur.html Sat, 17 Nov 2018 21:41:41 +0000 Ağız içi yaraları neden oluşur, hemen hemen herkesin başına mutlaka gelen ağızla ilgili en büyük ve en sinir bozucu hastalıklardan birisi de ağız yaralarıdır. Bu ağız yaraları aft yada ağız ülseri olarak adlandırılıp, Ağız içi yaraları neden oluşur, hemen hemen herkesin başına mutlaka gelen ağızla ilgili en büyük ve en sinir bozucu hastalıklardan birisi de ağız yaralarıdır. Bu ağız yaraları aft yada ağız ülseri olarak adlandırılıp, tıp dünyasınca henüz tam olarak bilinemeyen doku bozukluklarıdır. Çoğu yaralar ağız içinde yada dil üzerinde, açık sarı veya beyazımsı lekelerdir. Her leke birbirine benzer ancak etkenleri ve şiddetleri açısından oldukça farklılık göstermektedir. Aftlar özellikle konuşurken, sıcak veya soğuk bir şeyler içerken ve baharatlı ya da greyfurt gibi asitli yemekler yerken çok acı verir. Ağız içindeki bu yaralar genellikle 7-10 gün içerisinde iyileşir. 

   Ağız İçi Yaraları Neden Oluşur,

  Bir çok sebeplerden dolayı ortaya çıkan bu ağız yaraların en önemli nedenlerinden bir tanesi yapılan ağız temizliğinin yetersiz olması. Ağız yaraları B12 vitamin eksikliğinden dolayı oluşabilmektedir. Aynı şekilde demir eksikliğide neden olmaktadır. En sık ve en ağrılı olanları aftöz ve travmatik ülserledir.
  Genellikle 2-3 mm'den daha geniş olmayan aftöz ülserler, çoğunlukla yorgunluk, strest veya bir hastalığa cevap olarak ortaya çıkar. Aftöz ülserlerinden daha geniş olma eğilimi gösteren travmatik ülserler, bir yaralanma sonrası belli olur. Bunun nedeni kırılan bir diş, sıcak yemek ya da ağız içinde veya dilde bir ısırık olabilir.

  Ağız içi yaraları başlıca nedenleri,
  • Diş Macunu: Diş macunu yapısında bulunan köpürtücü madde ağız içi yaraların oluşmasını sağlamaktadır. Diş macunun yapısında bu maddeden az bulunanları tercih etmelisiniz. 
  • Yiyecekler: Yenilen yiyeceklerin sertliği, yumuşaklığı, aşırı sıcak ve soğuk oluşları da aftlara sebep olmaktadır. Aşırı tuzlu, acı gıda tüketimi gibi yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.
  • Strest: Hastalıkların genelinin nedeni olan strest çağımızın en büyük sorunlarından birisidir. İnsanın direncinin kırılmasındaki faktörün başıdır. Direnci kırılan insanlarda da aft oluşumu oldukça fazla görülmektedir. 
  • Sigara İçmek ya da Sigarayı Bırakmak: Her zaman sigara içmenin zararlarını dile getirirken, birden bire sigarayı bırakmak da zarar verebilir. Tabiki bu geçici bir durumdur. Sigarayı bırakmak vücuttaki bazı kimyasalların değişmesine neden olacağı için ağız içinde yaralar görülmesi beklenebilir. Fakat siz sigara bırakmanın ne kadar doğru bir karar ve yararlı bir iş olduğuna odaklanın. Bu gibi kısa süreli hastalıklar için sigaraya tekrar başlamayı düşünmeyin. Her ne kadar sigara bırakmak bu gibi ağız yaralarına sebep oluyorsa sigara içmek de yine aynı ağız içi yaralarına neden olmaktadır. Yine aynı şekilde alkol, tütün gibi içerisinde çeşitli kimyasal bulunan maddelerde ağız içinde yaralara neden olmaktadır.
  • Bağışıklık Yetmezliği: Vücudun bağışıklığına saldıran HIV gibi herhangi bir bağışıklık hastalığı, ağız içi yaralarına neden olabilir.
  • Hormonal Bozukluk: Hormonal dengesizlikler de vücut bazı tepkiler vermektedir. Bunlardan bir taneside ağız yaralarıdır. Örnek verecek olursak, ergenlik çağındaki genç kızlarda, adet dönemindeki kadınlarda çıkma olasılığı vardır.
  • Alerji: Yiyecek enerjilerinin %85inde süt, fındık, fıstık, soya, balık, buğday gibi yiyeceklerde tetiklendiği görülür. Çikolata, tarçın, ceviz, badem, çilek gibi bazı yiyecekler ağız içi yaraların oluşmasını sağlarlar.
  Ağız İçi Yaraları Neden Olur
  Ağız içi yaraları nasıl tedavi edilir,
  • Basit ağız ülserleri genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir ve tedavi edilmeleri gerekmez. Herhangi bir eczaneden bölgeyi uyuşturarak açıktaki dokuyu koruyacak, rahatlatıcı bir merhem alabilirsiniz. Bunlar yalnız ağrıyı dindirmekle kalmayıp, ülserin iyileşmesini de hızlandırır.
  • Baharatlı, acı ve asitli yiyeceklerden kaçının.
  • Diş fırçası]]> Ayak Altında Çıkan Yaralar https://www.yara.gen.tr/ayak-altinda-cikan-yaralar.html Sun, 18 Nov 2018 21:40:50 +0000 Ayak Altında Çıkan Yaralar, Ayak altında çıkan yaralar ülkemizde ve dünyada çokça görülen durumlardan biridir. Ayak altında çıkan yaraların yaygın görülmesinin elbetteki bir sebebi vardır. Çünkü ayaklar vü Ayak Altında Çıkan Yaralar, Ayak altında çıkan yaralar ülkemizde ve dünyada çokça görülen durumlardan biridir. Ayak altında çıkan yaraların yaygın görülmesinin elbetteki bir sebebi vardır. Çünkü ayaklar vücudun en çok mikroplarla temas eden bölgelerinden biridir. Genellikle ayakların ayakkabı içerisinde uzun süre kalması ile mikropların çoğalması gibi nedenlerden dolayı yaralar oluşur. Genellikle ayak altında yaralar denildiği zaman ayak altındaki nasırlardan söz edilir. Nasırlar uzun süreli ayakta duran, ayakları ayakkabı içerisinde olan kişilerde olur. Ayak altı yaraları yanlış ayakkabı seçimlerinden dolayıda oluşabilmektedir, bu sebepten dolayı doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayak altı yaralarının oluşumunda büyük etkisi olan ayakkabılar yanlış seçimler sonucunda insanlarda sorunlara neden olabilir. Eğer ayaklarınız bütün gün ayakkabı içerisinde kalıyor ise ayakkabı seçimine özen göstererek ayak hastalıklarının önüne geçebilirsiniz.

   Ayak altında çıkan yaralar genellikle ayak altı derisinin çok fazla ezilmesi sebebi ile sertleşmesi ve bazı enfeksiytonların o bölgede çoğalması ile oluşmaktadır. Aslında bu yaraların insana çok fazla zararları bulunmamaktadır. Ama bazen yaralar çatlama, kanama ve ağrı gibi sorunları neden olur. Bu gibi durumlarda acil müdahale şarttır, aksi takdirde enfeksiyonlar kana karışarak daha başka hastalıklara neden olabilir. Bazı kişilerde ayak altında çıkan yaraların sebebi şeker hastalığı olabilir. Bu gibi durumlarda en geç bir hafta içinde geçmeyen ayak altı yaraları tehlikeli durumlar gösterebilir. Bu gibi durumlarda sorunun nedeni damarlarda aranabilir. Ama sorunun sebebi ne olursa olsun iyi bir ayak bakımı yapımı bu sorunların engelleyebilir. Ayak altı yaralarının bir çok belirtisi bulunmaktadır.

   Ayak Altında Çıkan Yaralar

   Ayak altında çıkan yaralar belirtisi 

   • Ayak altında bölgesel his kaybı bu sorunun belirtilerinden birisidir. Ayak altında bölgesel his kaybı çoğu zaman insanlarda ayak altında yaralarla sonuçlanır.
   • Ayak altında görülen ağrı ve kızarıklıklar. Bu oluşan kızarıklıklar bazen bölgesel bazende daha yaygın şekilde görülmektedir. kızarıkların yanı sıra hastalığın ilerlemesine bağlı olarak şişmede görülebilir, bu durum ayak altı yaralarının başlangıcıdır.

   Ayak altında çıkan yaralar tedavisi

   Ayak altında çıkan yaralar genellikle yaranın türüne bakılarak yapılır. Genellikle antibiyotikler, ağrı kesiciler ve merhemlerle hastanın üzerindeki etkisi azaltılmaya çalışılır. Unutulmaması gereken en geç bir hafta içinde geçmeyen yaralarda mutlaka doktora başvurulması ve sorunun nedenine göre ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılmasıdır.

   ]]>